Digitálny atramentový tlačový stroj Jet Press 750S.

Tlačiarenský priemysel sa neustále mení. Odkedy sa začal prechod k digitálnej tlači, táto miera zmien zrýchlila vývoj a priniesla nové systémy, ktoré posúvajú hranice tohto odvetvia. Rýchlosti tlače sa zvýšili, kvalita dosiahla porovnateľnú úroveň s ofsetom, dokonca v niektorých prípadoch digitálna tlač získava nad konvenčnými technológiami.

Ak pred niekoľkými dekádami vizionári videli jasnú budúcnosť v elektrografickej / tonerovej tlači, súčasný vývoj a smerovanie jasne favorizuje atramentovú technológiu tlače. Najnovšie atramentové systémy dosahujú nielen vysoký výkon, ale sú aj spoľahlivé.

Nový štandard v tlači / FUJIFILM – líder v atramentovej tlači

Pozrime sa očami odborníka na vývoj a možnosti zariadenia Jet Press, digitálneho hárkového stroja formátu B2, spoločnosti FUJIFILM, svetového lídra v atramentovej tlači.

V rozhovore s Michalom Vrábelom, GA manažérom v spoločnosti FUJIFILM Slovakia (FUJIFILM Europe GmbH o.z.), debatujeme o výzvach a príležitostiach na trhu komerčnej tlače a digitálnom tlačovom zariadení Jet Press, ktoré kvalitou tlače zatieňuje konkurenciu.

Môžete nám priblížiť históriu Jet Pressu a povedať v čom je stroj výnimočný?

Hovoríme o 3-generácii Jet Pressu. Tomuto digitálnemu tlačovému systému sa spoločnosť FUJIFILM venuje už viac ako deväť rokov, takže môžem hrdo povedať, že sme jedným z lídrov v oblasti inovácií na trhu vysokokvalitných atramentových tlačových zariadení.
Ako prví sme uviedli na trh tento tlačový stroj pre formát B2, ktorého sa predalo vo svete oveľa viac ako iných atramentových strojov formátu B2. Dôvod úspechu je, že ide o najkvalitnejší inkjetový stroj, aký si môžete kúpiť.

Je to odvážne tvrdenie, ale pravdivé, ktoré potvrdzujú klienti, ktorí mali možnosť realizovať svoje tlačové zákazky na Jet Presse. Navyše tento stroj sa stál prvým produkčným digitálnym strojom, ktorý získal od inštitútu FOGRA certifikáciu na Fogra51 a Fogra52 pre natierané a nenatierané papiere, ako aj certifikáciu nátlačkov podľa normy ISO 12647-7.

FUJIFILM Jet Press 750S
FUJIFILM Jet Press 750S

Náš predajný slogan to popisuje ako nový štandard v tlači. Nehovoríme o novom štandarde v digitále alebo novom štandarde v inkjete, je to proste „nový štandard v tlači“. Existujú samozrejme aj ďalšie úvahy; tlačový stroj si nekupujete iba preto, lebo je kvalitný, ale preto, že zodpovedá vašej komerčnej ponuke, vašim výrobným požiadavkám a druhu výrobkov, ktoré chcete vytvárať. Samozrejme je to skvelý východiskový bod.

„Dobrá, kvalita pri tomto stroji nie je problém, dôležité je poznať a sústrediť sa na jeho prevádzkové náklady, dobu prevádzkyschopnosti alebo produktivitu.“  Prípady, kedy Jet Press vyhovuje, sa týkajú ľudí, ktorí vedia predať vysokohodnotnú tlač. Hovoríme o luxuse a vysoko kvalitných produktoch, ktoré si ľudia chcú nechať, s ktorými ľudia radi komunikujú. Naši zákazníci veľmi často vyrábajú tlačiarenské výrobky určené na kúpu koncovým používateľom, ako sú fotoknihy, luxusné výstavné katalógy, umelecké knihy, niečo podobné ako reklamná tlač, ale kvalitou o stupeň vyššie.

Samozrejme všetko záleží od klientely a nastavenia kalkulácie. Každopádne, ak záujemca prejaví záujem o stroj, vieme mu urobiť podrobnú analýzu (kalkuláciu) na základe vlastných vzorových jobov, ktorá preukáže výhodnosť obchodného modelu.

Ako sa pozerajú tradičné ofsetové firmy na Jet Press a kupujú ho?

Áno. To je presne to, o čo ide – podniky budú do Jet Pressu investovať s väčšou pravdepodobnosťou, ak majú skúsenosť s kvalitou, dobou prevádzkyschopnosti a produktivitou ofsetu. Je to aj preto lebo Jet Press im poskytuje to isté, s výnimkou vyššej kvality a väčšej flexibility.
Ak niekto hľadá „technológiu zeleného gombíka“ tlačového stroja na báze toneru, kde vložíte papier do zásobníka, stlačíte zelené tlačidlo a získate výtlačok, kde registrácia nemusí byť vždy úžasná, konzistencia farby nie najlepšia, ale kvalita pre bežný trh dostačujúca, tak to nie dobré pre trh Jet Pressu.

S Jet Press zariadením získavate niečo, o čo chcete sa viac starať, nie preto, že tlač trvá dlhšie, ale preto, že máte produkt vyššej kategórie. Prípravný čas na stroji Jet Press je veľmi krátky a pritom každý hárok môže byť iný (napr. pri personalizovanom obsahu).
Digitálny tlačový stroj Jet Press je postavený na konštrukcii ofsetového stroja, takže nakladač aj spôsob vedenia hárku pomocou chytačov garantuje stopercentne presnú registráciu počas procesu tlače. Jet Press v presnosti je identický s ofsetom. To je dôležitý fakt, ktorý chýba pri väčšine digitálnych systémoch.

Spomenuli ste, že súčasný model Jet Press 750S je treťou generáciou stroja – čo sa zmenilo, a čo priniesli tieto zmeny?

S prvým strojom Jet Press 720, bola kvalita vynikajúca, ale niektoré spôsoby ako bol navrhnutý znamenali, že údržba stroja bola pomerne drahá. Keď vyšla druhá generácia stroja 720S, pridali sme niektoré funkcie, aby bola produktívnejšia, a zmenili sme koncepciu spojenia všetkých tlačových hláv v lište tak, aby boli oddelené. Potom sme sa rozhodli nahradiť modely 720 na trhu 720S, to nám umožnilo predať vo svete viac ako 150 strojov.

FUJIFILM Jet Press 750S
FUJIFILM Jet Press 750S

Pred viac ako dvomi rokmi sme uviedli na trh najnovšiu verziu 750S, ktorá prináša výrazne vyššiu produktivitu. Teraz namiesto 2 700 hárkov stroj ponúka výkon 3 600 hárkov formátu B2 za hodinu. Je to zásluhou novej generácie atramentových tlačových hláv Fujifilm Dimatix SambaTM, ktoré poskytujú špičkovú kvalitu tlače. Jet Press 750S je momentálne najrýchlejším plnofarebným digitálnym hárkovým strojom formátu B2 na trhu.

K zvýšeniu efektívnosti a rýchlosti prispieva aj úplne nový IR sušiaci systém. Okrem prevádzky  pri vyšších rýchlostiach umožňuje tento nový systém väčšiu kontrolu a jemné ladenie teplôt, čím sa rozširuje rozsah podkladov, na ktoré je možné tlačiť. Navyše nový systém je energeticky menej náročný ako pôvodný. Šetrí až 23 % energie, čo prináša aj značný environmentálny benefit.

Pridali sme aj niekoľko vylepšení manipulácie s papierom. Maximálny formát hárku je o niečo väčší, 750 x 585 mm, navyše stroj dokáže potláčať papiere v rozsahu hrúbok 0,09 – 0,34 mm (s kartónovou konfiguráciou, 0,2 – 0,6 mm).

FUJIFILM Jet Press iPad remote control
FUJIFILM Jet Press iPad remote control

Aby sme ešte viac vylepšili možnosti tlače, pokiaľ ide o priame a Pantone farby, pridali sme do systému správy farieb XMF ColorPath nový modul s názvom XMF ColorPath Brand Color Optimizer. Tento nový modul umožňuje používateľom profilovať celú knižnicu Pantone pre akýkoľvek zvolený typ média a zabezpečí, že každá farba Pantone sa vytlačí čo najpresnejšie ako je to fyzický možné.

Čo si myslíte o súčasnom stave trhu komerčnej tlače? 

Covid-19 a jeho následky určite zmenili svet aj pohľad na potreby tlače. V Európe je trendom v komerčnej ofsetovej tlači presadzovať tlačový formát B1, vysokú produktivitu a vysokú automatizáciu (v obalovom odvetví B0 aj väčšie formáty). Osobne si nemyslím, že slovenská polygrafia je momentálne ekonomický pripravená na tento trend.

Keď hovoríme o trhu komerčnej tlače, je ťažké určiť, čo to v skutočnosti znamená, je potrebné si povšimnúť, že prosperujúce komerčné tlačiarne idú na trh s vysokou hodnotou, kde kupujúci oceňujú kvalitnú tlač. Vidíme posun smerom k tlačeniu menej všetkého, čo znamená, že poskytovatelia tlače musia zabezpečiť, aby za každý hárok získali viac. To je miesto, kde prichádza Jet Press; môže túto nízko objemovú prácu robiť nákladovo efektívne, čo nie je prípad ofsetového stroja.

Poznámka: Tlačové zariadenie Jet Press 750S je nainštalované v predvádzacom centre (Advanced Printing Technology Center) spoločnosti FUJIFILM v Bruseli. Bližšie informácie získate prostredníctvom slovenského zastúpenia FUJIFILM.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo