Farebné priestory sRGB (Rec. 706), Adobe RGB, DCI-P3 a Rec. 2020 (UHDTV). Viete ich priradiť k vaším zariadeniam? Nové technológie displejov dokážu ponúknuť viac farieb, vysoký jas i kontrast.

Farebný priestor (gamut) je definovaný ako rozsah farieb, ktoré konkrétne zariadenie napríklad fotoaparát, skener, projektor, tlačiareň alebo monitor, či TV dokáže vytvoriť, zobraziť alebo zaznamenať.

Zvyčajne sa znázorňuje uzavretou oblasťou primárnych farieb RGB zariadenia v diagrame chromacity CIE 1931 (x,y) alebo CIE 1976 (u,v). Diagram predstavuje priestor všetkých viditeľných farieb.

Farebný rozsah zariadenia

Farebný rozsah zariadenia popisuje, koľko farieb dokáže dané zariadenie poskytnúť alebo zobraziť. Čím väčšie je pokrytie farebnej škály, tým viac farieb dokáže zariadenie v tomto priestore reprodukovať.

color space RGB
Color space RGB

Foto: Grafika zobrazuje známe farebné RGB priestory (gamuty), ktoré momentálne rezonujú v odbornej verejnosti. Vrcholy trojuholníka sú primárnymi farbami pre konkrétny gamut.

Najviac využívaný priestor sRGB / Rec. 709, ktorý využíva amatérska fotografia a video, internet a televízia dokáže pokryť len 35,9% priestoru CIE 1931. Rozšírený farebný priestor využívaný profesionálmi Adobe RGB 1998 pokrýva 52,1%. DCI-P3 (Digital Cinema Initiatives) farebný priestor „štandard“ digitálneho kina reprodukuje 53,6%. UHDTV / Rec. 2020 farebný priestor „referencia“ pre vysoké rozlíšenie a HDR dokáže obsiahnuť až 75,8% priestoru CIE 1931.

Adobe RGB 1998 vs. DIC-P3

Farebný priestor P3 alebo DCI-P3 je farebný rozsah, ktorý dokáže reprodukovať projektor digitálneho kina, čo umožňuje poskytnúť oveľa väčší kontrast a farebný gamut ako pri tradičnom filme. Podobne ako Adobe RGB, P3 reprodukuje väčšiu škálu farieb ako priestor sRGB. Zatiaľ čo Adobe RGB 1998 sa prikláňa viac k modrej a zelenej, P3 sa rozširuje viac do červenej a žltej farby.

display monitor
Display monitor

Veľa novších zariadení Apple má displeje P3, napríklad novšie počítače iMac a MacBook Pro, tablety iPad Pro a niektoré modely iPhone. Farebný rozsah P3 je podobný Adobe RGB a rovnako ako v prípade Adobe RGB 1998, by práca s priestorom P3 nemala byť problémom, ak má používateľ skúsenosti so správou farieb a farebnými profilmi.

Pre televízory sú dôležité tri farebné priestory: Rec. 709, DCI-P3 a Rec. 2020

Farebné priestory podporované televízormi a mobilnými zariadeniami sa v priebehu rokov významne vyvinuli. Podpora širšieho farebného gamutu je jedným z kľúčových vývojových trendov v zobrazovacej technológii, spolu so zvyšovaním rozlíšenia a snímkovej frekvencie, čo umožňuje zariadeniam zobrazovať farby, ktoré sú bližšie k tomu, čo vníma oko a čo je tiež potrebné pre médiá s vysokým dynamickým rozsahom (HDR).

Rec. 709 (sRGB)

Rec. 709 (sRGB) je štandardný priestor požadovaný pre všetky druhy domácich médií, ktoré sú dnes k dispozícii, od DVD cez káblové HD, Blu-ray až po streamované video. Väčšina televízorov HDTV nie je určená na zobrazovanie farieb nad rámec farieb obsiahnutých v tomto priestore.

DCI-P3 vs. Rec. 2020 (UHDTV)

Zatiaľ čo HD televízory využívajú štandardný farebný priestor sRGB, televízory UHD a 4K/8K využívajú rozšírený farebný priestor DCI-P3. V skutočnosti, aby tieto televízory poskytli „prémiový“ 4K/HDR zážitok musia byť schopné zobraziť viac ako 90% farieb definovaných farebným priestorom DCI-P3.

Momentálne neexistujú žiadne televízory, ktoré by sa mohli priblížiť k zobrazeniu všetkých farieb v rámci priestoru UHDTV (Rec. 2020) a pravdepodobne to nebude minimálne niekoľko rokov. Aby sme však tejto technológii pomohli zabezpečiť budúcnosť, je podpora Rec. 2020 už zahrnutá do špecifikácie HDR. To znamená, že rovnaké originálne médium HDR, ktoré teraz zapĺňa priestor DCI-P3 na kompatibilnom televízore, za pár rokov zaplní aj Rec. 2020 na televízore podporujúcom tento väčší priestor.

Poznámka: Rozlíšenie: 4K je momentálne štandardom, pokiaľ ide o 8K – neexistuje v súčasnosti žiadny komerčný obsah. Televízia je momentálne dostupná v SD aj v HD kvalite. Platí, že aj keď knižnica je prevažne v nižšej technickej kvalite, vďaka prepočtu do HD sa obraz aspoň trochu vylepší.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo