Tomáš Morkes - Svetlo v krajine.

Nikon Photo Gallery otvára od 21. júla 2016 pre verejnosť výstavu českého fotografa Tomáša Morkesa Svetlo v krajine.

Tomáš Morkes

Tomáš Morkes – začal fotografovať už vo svojich 11 rokoch a základom fotografie ho naučil jeho starý otec, s ktorým spoločne vyrážali fotografovať starú Prahu.

Neskôr pôsobil v teplickom fotoklube BONEX, kde získaval nové skúsenosti od starších fotografov. S týmto fotoklubom sa zúčastnil množstva výstav a súťaží po celej Českej republike. Fotografoval na diapozitívy i čiernobiele filmy.

Po roku 1989 sa fotografovaniu venoval len príležitostne a vrátil sa k nemu až koncom 90. rokov minulého storočia. V tom čase mu prestala vyhovovať kvalita kinofilmov a tak v roku 2001 začal používať stredný formát, vďaka ktorému si obľúbil štvorcovú fotografiu.

V tej dobe však nastala éra digitálnych fotoaparátov, ktorých kvalita neustále narastala, a tak v roku 2005 prešiel definitívne k foteniu digitálnou zrkadlovkou Nikon. Tejto značke zostal verný dodnes, predovšetkým z dôvodu špičkového dynamického rozsahu čipu. V súčasnosti fotografuje s modelom Nikon D610 v kombinácii s jeho najobľúbenejším objektívom Nikkor 16-35 mm f/4G AF-S ED VR.

Fotografovanie je pre Tomáša Morkesa nádherným spôsobom relaxu. Najradšej fotografuje krajinu na začiatku či na sklonku dňa, kedy na ňu dopadajú prvé alebo posledné slnečné lúče a vytvárajú tak malebnú atmosféru, ktorá sa premieta do jeho obrazov.

Je zástancom teórie, že fotografia je hlavne o dobrom svetle a kompozícii. Rád fotografuje i lesné zátišie. Jeho najobľúbenejšou témou je čiernobiela minimalistická fotografia, kde kladie dôraz na jednoduchosť, kompozíciu a línie.

„Tomáš Morkes je autorom patriacim do súčasnej modernej vlny krajinárskej čiernobielej fotografie, využívajúci dlhé expozičné časy a silné šedé filtre k navodeniu a podčiarknutiu dojmu nekonečnosti času a priestoru,” charakterizuje autora Stanislav Pokorný, kurátor Nikon Photo Gallery.

01-NPG-TomasMorkes 02-NPG-TomasMorkes
03-NPG-TomasMorkes 04-NPG-TomasMorkes
05-NPG-TomasMorkes 06-NPG-TomasMorkes
07-NPG-TomasMorkes 08-NPG-TomasMorkes
Výstava v Nikon Photo Gallery potrvá od 21. júla do 4. septembra 2016.
Miesto výstavy:
Nikon Photo Gallery
Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Zdroj: Nikon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo