Peter Župník - "Pamäte noci" z výstavy Bleskovými očami.

Nikon Photo Gallery uvádza od 20. júla 2017 pre verejnosť výstavu fotografií Petra Župníka Pamäte noci – Praha 1983 / Bleskovými očami.

Peter Župník je známy predovšetkým ako jeden z najvýraznejších členov tzv. „Slovenskej novej vlny“. Na progresívnu skupinu ôsmich slovenských predrevolučných absolventov FAMU upozornila koncom 80. rokov historička fotografie Anna Fárová.

Peter Župník sa v rámci skupiny vyprofiloval ako najpoetickejší z autorov, zároveň sa ako jediný zaobišiel bez tzv. inscenovanej fotografie. Bohato si vystačil s realitou a obrovskou fantáziou a imagináciou. Župníkove čiernobiele fotografie vychádzali z čiernobielej reportážnej fotografie, od počiatkov však niesli stopy poetickosti a zmyslu pre surreálno.

harley-davidson
Pamäte noci
Postupne vykryštalizoval nezameniteľný autorov rukopis jemných zásahov do čiernobielej fotografie formou domaľby. Výsledné fotografie sú pôsobivé posunom hraníc reality, nachádzajú skryté tajomné významy pod povrchom všedných vecí a výjavov.

Predmety, príroda, krajina, mesto, architektúra, ľudia aj zvieratá na fotografiách Petra Župníka sa pretavujú do symbolov, odovzdávajú nám odkazy z nášho podvedomia či kolektívneho nevedomia, sú vstupnou bránou k hlbokým tušeným vrstvám ukrytým pod povrchom všedného, ​​bežného, ​​poznaného.

Pamäte noci
Pamäte noci - trabi

Pamäte noci – Praha 1983 / Bleskovými očami

Súbor Pamäte noci – Praha 1983 / Bleskovými očami je v Prahe predstavený vôbec po prvýkrát. V roku 2003 bol v inej podobe, prevažne formou diptychov, prezentovaný v Českom centre v Paríži. Súbor je tu doplnený o niekoľko veľkoformátových výtlačkov na papieri a dreve a tiež o niekoľko originálnych fotografických zväčšenín s domaľbou.

Peter Župník

Peter Župník Peter Župník sa narodil 14. 8. 1961 v Levoči na východnom Slovensku.
Po maturite na Strednej škole umenia a remesiel v Košiciach v roku 1980 zamieril do Prahy ako jeden z objavov legendárneho profesora Šmoka, ktorý pre katedru fotografie FAMU hľadal najvýraznejšie talenty na stredných výtvarných školách bývalého Československa.

Župník FAMU absolvoval v roku 1986, od tej doby je v slobodnom povolaní. V 80. rokoch sa stal členom výtvarnej skupiny MOST, je členom združenia Pražského domu fotografie a členom legendárnej Slovenskej novej vlny. Od polovice 90. rokov Peter Župník žije a tvorí v Paríži.

Fotografie Petra Župníka sú súčasťou kolekcie Európskeho domu fotografie v Paríži, nájdeme ich v Centre Georges Pompidou, v Elyzejskom múzeu v Lausanne, v UMPRUM v Prahe a v súkromných zbierkach.

Výstava v Nikon Photo Gallery v Prahe potrvá do 20. augusta 2017.

Zdroj: Nikon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokCanon imagePROGRAF PRO-6000, špičková kvalita profesionálnej tlače
Nasledujúci článokKBA Rapida 75 PRO s LED-UV poprvé v Polsku