Barbora Reichová svojimi fotografiami spája svoje dve vášne – šport, ktorému sa venuje od detstva a športovú fotografiu.

Medzi špičkovými športovými fotografmi nie je veľa žien, Barbora Reichová však už desať rokov jasne ukazuje, že zachytenie športových okamžikov v ich dynamike a akčnosti nie je výlučne mužskou doménou.

Výstava fotografií – Prvých desať

Barbora Reichová

Po štúdiu na strednej fotografickej škole bola jej túžba po fotografovaní taká veľká, že nedokončila nasledujúce štúdium zamerané na múzejníctvo, a po krátkej skúsenosti s prácou fotolaborantky a učiteľky praktického vyučovania na Strednej fotografickej škole v Prahe Vysočanoch, sa dostala k tomu, čo ju už od detstva fascinovalo najviac. K športovej fotografii. Spojila tak dve svoje vášne – šport, ktorý od detstva nielen milovala, ale tiež ho aj aktívne prevádzkovala, a športovú fotografiu.

Barbora Reichová
Sama hrala basketbal a ďalšie športy. Napríklad vo florbalovom tíme odohrala niekoľko extraligových sezón. Vďaka aktívnemu športovaniu získala prirodzený cit pre predvídanie akcie na ihrisku alebo pri závode, čo je pre športového fotografa jedna z kľúčových zručností. Za fotografiou išla cieľavedome a trpezlivo už od mlada, aby sa v roku 2008 stala iba v dvadsiatich troch rokoch posilou do tej doby čisto mužského tímu fotografov Denníka Šport.

Barbora Reichová
Ako fotografka jediného českého športového denníka potom v priebehu desiatich rokov so svojimi Nikonmi navštívila množstvo prestížnych športových udalostí po celom svete, vrátane Olympijských hier vo Vancouveri, Soči, Riu a Pchjongčchangu. Má za sebou tiež rad zápasov NHL a NBA, majstrovstvá sveta v hokeji, biatlone, aj zápasy českej futbalovej reprezentácie na Eure.

Barbora Reichová
Pre Barboru Reichovú nie sú dôležité len okamihy víťazstva. Šport sa snaží zachytiť kreatívne, výtvarným a často minimalistickým spôsobom. Významnú rolu v jej fotografickom videní športového sveta hrajú pre mnoho bežných divákov prehliadnuteľné línie, farby, svetlo a tieň. V posledných rokoch sú jej doménou tiež portrétne fotografie športovcov.

 Barbora Reichová  
V minulom roku slávila víťazstvo v súťaži Športová fotografia roku v kategórii „portrét“ s fotografiou zarasteného kapitána národného tímu, hokejistu Jakuba Voráčka. Za ďalšie fotografie bola ocenená v súťaži Czech Press Photo, jej tvorba zaujala aj prestížnu medzinárodnú agentúru Getty Images.

Barbora Reichová
Barbora sa prebojovala do výberu desiatich športových fotografiek z celého sveta uchádzajúcich sa o fotografickú stáž v tejto agentúre. Je držiteľkou ceny Fair Play, ktorú pravidelne udeľuje Český olympijský výbor. Piatym rokom tiež prednáša na Akadémii žurnalistiky a nových médií.

Barbora Reichová
Aj napriek tomu, že sa jej tvorba teraz aj vďaka štúdiu na Inštitúte tvorivej fotografie Filozoficko-prírodovedeckej fakulty Sliezskej univerzity v Opave viac rozširuje napríklad smerom k dokumentu, športová fotografia pre ňu zostáva stále voľbou číslo jedna.

Výstava fotografií Barbory Reichovej –  Prvých desať v Nikon Photo Gallery / Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana / je otvorená aj pre verejnosť a potrvá do 8. júla 2018.

Zdroj: Nikon Photo Gallery

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokNEC představuje novou řadu 4K/UHD public displejů
Nasledujúci článokIvan Tenchev takes title of World Wrap Master

KOMENTOVAŤ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu