Nový výskum spoločnosti Epson ukázal, že kvôli obľube digitálnej fotografie a okamžitého zdieľania fotografií na sociálnych sieťach na naše fotoalbumy a zriedkavé spomienky, ktoré uchovávajú, sadá prach.
Prieskum vykonala spoločnosť Prospectus Global v mene spoločnosti Epson Europe. Jednalo sa o štúdiu vykonanú v júni 2023 s 11 000 respondentmi z jedenástich európskych krajín vrátane Slovenska (1009 respondentov). Tento výskum je súčasťou novej kampane, v ktorej spoločnosť Epson nadviazala partnerstvo so svojím ambasádorom značky Usainom Boltom.
Podľa novej správy má 86 percent ľudí doma vzácny fotoalbum, ktorý si však nikdy nikto neprehliada.
Táto správa, ktorá zverejňuje meniace sa návyky ľudí týkajúce sa tlače, bola vypracovaná na podporu radu tlačiarní Epson EcoTank bez atramentových kaziet. Ukázalo sa, že 11 % prestalo vytvárať rodinné fotoalbumy a priemerný človek sa na tieto albumy nepozrel viac ako rok a pol (v priemere 19 mesiacov).
A to aj napriek pozitívnym a príjemným pocitom, ktoré prezeranie vytlačených fotografií našich blízkych prináša – až 76 % ľudí uvádza, že sa cítia šťastní, a viac ako polovica, že mali pocity hrdosti a nostalgie. Neuveriteľných ( 87 % rodičov si myslí, že spoločné prezeranie fotoalbumov zbližuje deti s ich príbuznými, a 93 % uvádza, že deťom dávajú silný pocit vlastnej identity.
A keď už sa konečne odhodláme vyhrabať dávno zabudnuté albumy, 79 % z nás nachádza radosť v objavovaní mien ľudí na fotografiách, dátumov a názvov miest načmáraných na zadnej strane. 68 % ľudí má obavy, že by o toto mohli prísť, pretože digitálne fotografie neumožňujú zachytiť rovnaké detaily. Obávajú sa, že by sa tieto príbehy mohli v ich telefónoch stratiť.
Ale nejde len o fotoalbumy. Výskum ukázal, že mnoho fotiek, ktoré denne robíme, nikdy neuvidí svetlo sveta. V priemere máme vo svojich telefónoch uložených 1200 fotiek, ale vytlačíme len 2 %, aby sme si ich v našich domovoch vystavili. 12 % ľudí tiež priznala, že doma nemá žiadne vytlačené fotografie rodiny alebo priateľov, pričom 13 % dáva prednosť zdieľaniu na sociálnych sieťach.
Linda Henkel Ph.D., kognitívna psychologička, ktorá sa zaoberá výskumom pamäti na Fairfield University v Connecticute, varuje pred vznikom „domovov bez fotografií“ a hovorí, že smartfóny by mohli negatívne ovplyvniť schopnosť ľudí pamätať si udalosti z ich minulosti: „Napriek rozsiahlym technologickým zmenám zostáva hlavná funkcia fotografovania stále rovnaká: ľudia zhotovujú fotografie, aby nad nimi mohli neskôr spomínať. Fotografie nám však lepšie pomáhajú so spomínaním, keď si ich prezeráme, ako keď ich len hromadíme vo svojich telefónoch.“
Doktorka Henkel ďalej hovorí: „Ak chceme, aby boli tieto spomienky stále živé, musíme sa zapojiť do kognitívnych procesov, ktoré pamäti prospievajú. Potrebujeme sa fotografiám venovať, tráviť čas ich organizovaním, triediť ich, aby sme našli tie najlepšie snímky, ktoré by sme mohli vystaviť v našich domovoch, vytlačiť ich a pridať do rodinných albumov. Vďaka tomu budú naše spomienky prístupné a živé. Tiež sa zvýši pravdepodobnosť, že si budeme zážitky pamätať aj neskôr.“
Správa spoločnosti Epson Europe zistenie doktorky Henkel potvrdzuje. Uvádza, že z tých, ktorí majú na stenách vytlačené fotografie dôležitých okamihov alebo svojich blízkych, viac ako polovica 60 % cíti, že im pomáhajú vybavovať si spomienky na chvíle, keď bola fotografia urobená, a 36 % súhlasí, že im pomáhajú zapamätať si ten konkrétny okamih lepšie.
Je znepokojujúce, že 27 % rodičov priznalo, že si zabudli urobiť kópie svojich fotografií. A to aj napriek tomu, že 66 % ľudí uvádza, že prišli o dôležité fotografie alebo dokumenty, pretože si ich nestihli stiahnuť a vytlačiť.
Doktorka Henkel verí, že sprístupnenie našich fotografií je pre uchovanie spomienok kľúčové: „Často máme v našich zariadeniach uložené tisíce fotografií, z ktorých mnohé si neskôr prezeráme len zriedka alebo máme problém ich nájsť. Mať viditeľné a hmatateľné fotografie, či už v albumoch alebo vystavené v rámčekoch, nám môže uľahčiť prístup k našim spomienkam na udalosti. A nejde len o zobrazené vizuálne detaily – tieto fotografie sú bránou do našej minulosti. Dokážeme si spomenúť na svoje pocity a emócie v tej chvíli, tiež na širší kontext danej udalosti, ako napríklad to, čo sa odohralo neskôr v ten istý deň alebo dokonca na iné spomienky z tej doby. A prínosné to nie je len pre pamäť. Výskum ukazuje, že pripomínanie našich spomienok a ich zdieľanie s ostatnými je spojené s mnohými pozitívnymi dôsledkami, ako je zlepšenie nálady, silnejší pocit spojenia s ostatnými a menší pocit osamelosti.“
„Tlačiarne Epson EcoTank odstraňujú mnoho doterajších prekážok domácej tlače. Dodávajú sa s dostatočným množstvom atramentu, ktorý vydrží až tri roky, čo vám ušetrí peniaze, čas a námahu. Fotografie môžete tlačiť priamo z telefónu hneď ako ich vytvoríte. S jednou súpravou náhradných fľašiek s atramentom vytlačíte až 2 300 fotografií, čo vám ušetrí až 90 % nákladov na atrament a budete tak môcť odomknúť viac spomienok za menej peňazí.“
Zdroj: Epson