Globálna sieť výrobných partnerov HP sa snaží zabezpečiť, aby 3D tlačené diely boli k dispozícii v akomkoľvek regióne po celom svete.

Technológia 3D tlače sa stáva dôležitým pomocníkom v boji proti nákaze novým typom koronavírusu. Spoločnosť HP Inc. so svojimi globálnymi partnermi pracuje na zjednodušení výroby potrebných pomôcok.

Patria medzi nich aj experti z Českého inštitútu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) pri ČVUT, ktorí na tlačiarni z portfólia HP vyvinuli špeciálny typ respirátora. Budú ho využívať zdravotníci pri starostlivosti o nakazených pacientov.

CIIRC ČVUT CIIRC RP95-3D
Záujem o ochranné masky, ktoré poskytujú ochranu na úrovni triedy FFP3, už prejavilo Ministerstvo zdravotníctva ČR. Do projektu sa zapája aj spoločnosť HP Inc., ktorá podniká kroky, aby mohla byť zahájená výroba aj v ďalších štátoch.

Nedostatok lekárskeho materiálu je počas nákazy novým typom koronavírusu celosvetovým problémom. Výskumníci z Českého inštitútu informatiky, robotiky a kybernetiky teraz pomocou 3D tlačiarne HP Jet Fusion 4200 vyvinuli riešenie, ktoré by túto situáciu mohlo zlepšiť.

CIIRC ČVUT
Tím odborníkov z CIIRC ČVUT za jediný týždeň vytvoril prototyp modelu s označením CIIRC RP95-3D, ktorý prešiel náročným testovaním a získal certifikáciu EN 140:1999 pre ochranné polomasky so stupňom bezpečnosti FFP3.

Na základe memoranda s Ministerstvom zdravotníctva ČR dodá CIIRC ČVUT v spolupráci s ďalšími partnermi do konca tohto týždňa prvú várku respirátorov, pričom výrobná kapacita sa bude postupne zvyšovať. Ďalším krokom je vývoj formy pre vstrekovanie materiálu, vďaka čomu by sa produkcia jednej 3D tlačiarne rádovo zvýšila.

Medzi prvé overované a vyrábané pomôcky patria:

  • Respirátory (polomasky): Diely z technológie 3D tlače pre zjednodušený respirátor umožňujú vyrobiť robustnú a menej zložitú zdravotnícku pomôcku. Výhodou je rýchla výroba a montáž. Účinný respirátor pomocou technológie 3D tlače Multi Jet Fusion vyvinuli odborníci z Českého inštitútu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) pri pražskej ČVUT, ktorí teraz v spolupráci s HP pracujú na rozšírení výroby aj mimo ČR.
  • Bezdotykový otvárač dverí:  Kľučky dverí patria medzi najzamorenejšie objekty v domoch, nemocniciach, továrňach a domovoch pre seniorov. Táto pomôcka umožňuje jednoduché a hygienické otvorenie lakťom, aby sa zabránilo šíreniu vírusu.
  • Úchyty masky: Veľa nemocničných pracovníkov musí nosiť ochranné masky po dlhú dobu. Špeciálna spona pomáha zvýšiť pohodlie a zmierňuje pridružené bolesti uší.
  • Celotvárové kryty:  Tvárové štíty sú jednými z najdôležitejších osobných ochranných pomôcok. Spoločnosť HP Inc. očakáva vydanie overeného konštrukčného súboru a diely pre tvárový štít potom vstúpia do výroby.

Niekoľko ďalších výrobkov je vo fáze testovania a overovania. Patria medzi ne aj technológiou 3D vytlačené diely pre masku s mechanickým vakom, ktorá je určená na použitie ako krátkodobá núdzová ventilácia pacientov s COVID-19.

Erika Lindauerová, riaditeľka HP Inc. pre Českú republiku a Slovensko

„Zjednodušený respirátor, ktorý vyvinuli v CIIRC ČVUT vďaka technológii Multi Jet Fusion a 3D tlačiarni HP Jet Fusion 4200 potvrdzuje rastúci trend a dôležitosť 3D tlače v prototypoch alebo rýchlej aditívnej výrobe v prípade nečakaných situácií.“

3D printer HP Multi Jet Fusion 4200
3D tlač však umožní zjednodušenú výrobu aj ďalších pomôcok, samozrejme, nielen pre zdravotníkov. Príkladom môže byť otvárač dverí, ktorý umožňuje ich otvorenie bez použitia dlane. Spoločnosť HP Inc. teraz vynakladá veľké úsilie, aby sa v čo najkratšom čase začala výroba súčiastok pre ďalšie typy a iných pomôcok.

Sprístupnenie návrhov

Spoločnosť HP a jej partneri sprístupnia na tejto webovej stránke voľne na stiahnutie overené návrhové súbory pre veľa súčiastok, ktoré nevyžadujú komplexné zostavenie.

Majitelia 3D tlačiarní HP Jet Fusion 4200, ktorí sa chcú zapojiť do výroby respirátorov CIIRC RP95-3D, získajú viac informácií na webe CIIRC ČVUT.

Zdroj: HP inc.

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo