Význam kníh a hlavne tých starých, predovšetkým spočíva v ich obsahu. K historický vzácnym a mnohoročným zväzkom však neodmysliteľne patrí tiež ich vôňa. A vedci sa ju teraz pokúšajú definovať ako súčasť svetového dedičstva.
Väčšina používateľov moderných elektronických kníh sa zhoduje v jednom, že okrem ťažko definovaného fyzického „pocitu“ im chýba pri e-knihách i charakteristická vôňa papierových zväzkov. A pri starých historických textov to platí dvojnásobne.
Výskumníci z UCL Institute for Sustainable Heritage sa preto snažia vôňu starých kníh definovať, zmerať a vyrobiť umelo.
Vôňa čokoláda i pach prepotených ponožiek
Počas jedného z ich experimentov dostali návštevníci londýnskej knihovni katedrály svätého Pavla za úlohu opísať vôňu starých kníh. Najčastejšie zaznievali prívlastky ako „drevitá“, „zadymená“ a „zemitá“. Pre 70% užívateľov ide o príjemný pach, 14% označilo za skôr príjemný a 14% ako neutrálny. Vôňa kníh ľuďom pripomínala čokoládu, vanilku, drevo, kávu, ryby, telesný pach i prepotené ponožky.
Vedúca štúdie Cecilia Bembibreová k výsledkom dodala: „Náš experiment je príkladom toho, ako by mohli vedci a historici začať definovať, analyzovať a popisovať pachy, ktoré majú kultúrny význam, ako je vôňa starých zväzkov v historických knižniciach. Význam pachov v tom, ako vnímame naše dedičstvo, až doteraz systematický nikto neskúmal.“
Okrem respondentov pomohli vedcom i moderné prístroje, ktoré analyzovali odparujúce sa chemické látky zo starých a vzácnych tlačí. Výskum má okrem iného definovať vôňu ako kultúrne dedičstvo a poslúžiť aj v praxi. Umelo vytvorená vôňa by mohla dokresľovať atmosféru napríklad v múzeách.
Zdroj: net