Digitálny tlačový stroj CorruJET 170 v spoločnosti KOLB Digital Solutions.

Spoločnosť HANS KOLB Wellpappe potvrdila zvýšené tempo smerom k digitálnej produkcii po tom, čo tlačový stroj CorruJET 170 od spoločnosti Koenig & Bauer Durst dosiahol vysoké očakávania. Tento digitálny tlačový stroj s atramentovou technológiou dokáže produkovať až 5 000 hárkov za hodinu. Navyše zvláda formáty až 1 700 × 1 300 mm a dosahuje rozlíšenie tlače 1 200 × 600 dpi.

Bleskové požiadavky a termíny Time-to-Market na uvedenie produktov na trh, rôzne dizajny, množstvo verzií, menšie objemy tlače a skrátenie času výroby sú hlavnými dôvodmi pre zmenu stratégie.

Digitálne tlačové zariadenie CorruJET 170 pre priamu tlač na vlnitú lepenku je jadrom digitálnej stratégie podniku a predstavuje podstatnú časť rozsiahlych investícií spoločnosti KOLB. Výroba je umiestnená do výrobnej haly zriadenej na tento účel v blízkosti ústredia skupiny v bavorskom Memmingene.

Sebastian Fromm, vedúci výroby v KOLB Digital Solutions

V skupine KOLB neexistuje žiadny substrát, ktorý by stroj CorruJET 170 nevedel potlačiť. Je jedno, či je povrch potláčaného materiálu natieraný alebo nenatieraný, alebo či ide o hnedý papier. Flexibilita a kvalita tlače sú vynikajúce, pričom nenatierané papiere nevyžadujú pre tlačou žiadnu dodatočnú úpravu povrchu. Ide navyše o veľmi inovatívne, vysoko automatizované riešenie aj pre veľkoobjemovú výrobu s nepretržitým podávaním a nepretržitým vykladaním/ stohovaním.

CorruJET 170 je meradlom pre kvalitu tlače na trhu nenatieraných, najmä hnedých a bielych recyklovateľných substrátov.

Tejto úrovne kvality nebolo doteraz možné dosiahnuť ani konvenčnými technológiami. Rozmanitosť produktov, na ktoré môžeme tlačiť, je neuveriteľná. Príkladov je naše zameranie a prevádzková činnosť. To, čo bolo pred desiatimi rokmi len jedným produktom, teraz produkt má štyri rôzne varianty. To teraz môžeme realizovať prostredníctvom digitálnej produkcie. Aj keď sa náklady zmenšujú, počet variantov má tendenciu sa naďalej zvyšovať. To vedie k väčšej diverzifikáciu produktov a pre nás sa otvárajú netušené možnosti.

V prípade niektorých zákaziek sa jedná o tlač iba 500 hárkov. Ich zhotovenie trvá len šesť minút. Stroj, ale dokáže rovnako tak tlačiť zákazky v objeme viac ako 20 000 hárkov. Náklady na prípravu sú minimálne a nezávislé na veľkosti nákladu. Náklady na tlač teda zostávajú pri každom hárku rovnaké.

Ďalšou výhodou digitálneho tlačového stroja CorruJET 170 je používanie potravinárskych farieb, čo je pre trh s obalmi nevyhnutné.

Farby/ atramenty od spoločnosti Koenig & Bauer určené pre CorruJET 170 sú na báze vody a svojím zložením spĺňajú požiadavky švajčiarskeho nariadenia Swiss Ordinance, smernica EuPIA a zoznamu farieb pre obaly Nestle.

Tlačový stroj CorruJET 170 pre odvetvie vlnitej lepenky vyvinula spoločnosť Koenig & Bauer. Využila pritom bohaté skúsenosti s tlačovým strojom RotaJET. Základné prednosti stroja CorruJET 170 spája vysoká kvalita a maximálny výkon. Inline lakovacia jednotka umožňuje na natieranom papieri lesklú a matnú finálnu úpravu štvorfarebných výtlačkov.

KOLB Group
KOLB Group

|KOLB Group|

Generálny riaditeľ skupiny, Dr. Bernhard Ruffing, povedal: „CorruJET 170 je rozhodujúcou súčasťou rozsiahlych investícií, ktoré sme uskutočnili v posledných rokoch v rámci nášho veľkého úsilia o optimalizáciu reťazca technologických procesov. Vývoj trhu ide smerom ku kratším výrobným časom a väčšiemu počtu verzií pri dodržaní najvyššej úrovne kvality. Tým sa do popredia dostáva priama digitálna potlač, hlavne na trhu nenatieraných a hnedých potlačovaných materiálov s ich špeciálnymi požiadavkami.“

|Koenig & Bauer Durst|

Robert Stabler, výkonný riaditeľ spoločnosti Koenig & Bauer Durst, uviedol: „Vďaka stroju CorruJET 170 je spoločnosť KOLB veľmi dobre vybavená pre budúce požiadavky zákazníkov, pretože práve oni vytvárajú nové obchodné príležitosti. Potreba rýchlych, automatizovaných, spoľahlivých a agilných tlačových systémov v rýchlo sa meniacom svete, kde jedinú konštantu predstavuje zmena, nikdy nebola väčšie. Splnenie požiadaviek značiek v prípade zvýšeného dopytu vyžaduje kompletné digitálne riešenie, ktoré dodávame spoločne s partnerským prístupom.“
Stroj CorruJET 170 je teraz v portfóliu „joint venture“ spoločného podniku spoločnosti Koenig & Bauer Durst založeného v roku 2019.

Pripravil: František Martančík
Zdroj: Koenig & Bauer Durst

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo