Premiéra v Radebeule: Prvý jednopriechodový atramentový tlačový stroj VariJet 106 vyvinutý spoločne spoločnosťami Koenig & Bauer a Durst.

Svetová premiéra sa uskutočnila 12. októbra v predvádzacom centre spoločnosti Koenig & Bauer v Radebeule v Nemecku. Na VIP zákazníckom podujatí spoločnosť Koenig & Bauer Durst oficiálne predstavila svoj atramentový tlačový stroj VariJet 106 formátu B1.

To najlepšie z oboch svetov: VariJET 106

Tento inovatívny systém digitálnej tlače je jadrom spoločného vývoja spoločností Koenig & Bauer a Durst.

VariJET 106 je založený na vysoko výkonnej platforme hárkového ofsetového stroja Rapida 106 od spoločnosti Koenig & Bauer, elektronike tlačovej hlavy a osvedčenom inkjet procese, pracovnom toku a technológii RIP od spoločnosti Durst.

VariJET 106
Svetová premiéra VariJET 106.

VariJET 106 poskytuje vynikajúcu kvalitu a široký gamut tlače vďaka atramentovému procesu s celkom 7 atramentmi na vodnej báze (CMYK plus oranžová, zelená a fialová).

VariJET 106 je obzvlášť vhodný pre potravinársky priemysel. Spĺňa prísne požiadavky na výrobu primárnych obalov na potraviny. VariJET 106 dokáže obzvlášť efektívne produkovať personalizované a individualizované tlačové produkty v malých a stredných sériách.

VariJET 106 používa pre tlač atramentové tlačové hlavy Dimatix Samba od spoločnosti Fujifilm, ktoré umožňujú tlačiť s rozlíšením 1 200 x 1 200 dpi.
Formát tlačového hárku je minimálne 750 x 500 mm a max. 1 060 x 740 mm. Rýchlosť tlače dosahuje 5 500 hárkov formátu B1 za hodinu pri max. rozlíšení.
Podľa výrobcu stroj dokáže potlačiť všetky typy podkladov určené pre obaly (nenatierané i natierané ) s hrúbkou 0,2 až 0,8 mm.

VarioJET 106
VarioJET 106

VariJET 106 v štandardnej konfigurácii s inline náterovou jednotkou (priming station) a lakovacou jednotkou má celkovú dĺžku 28 m, výšku 4,1 m a šírku 5,9 m.
Stroj pozostáva z nasledujúcich modulov: nakladač hárkov, náterová jednotka, atramentová tlačová jednotka s dopravníkovými pásmi, sušiaca jednotka, chladiaca jednotka, lakovacia jednotka a vykladač hárkov (vrátane predĺženého vykladača so sušením).

VariJET 106 kombinuje silné stránky digitálnej atramentovej a klasickej ofsetovej tlače s inline dokončovaním. Koenig & Bauer Durst hovorí, že tlač otvorí „úplne nové možnosti“ obalovým tlačiarňam a ich klientom.

Očakáva sa, že prvý beta test sa začne v neznámej európskej tlačovej spoločnosti začiatkom roku 2022. Podľa tlačovej správy spoločného podniku Koenig & Bauer Durst potom budú prvé jednotky VariJet 106 nainštalované u ďalších zákazníkov v Európe a Amerike v druhej polovici roku 2022.
Cieľovými skupinami budú hlavne výrobcovia skladacích obalov pre farmaceutický, kozmetický, tabakový a potravinársky priemysel.

Spracoval: František Martančík
Zdroj: Koenig & Bauer Durst

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo