Vďaka DIGIgraphie® môže teraz umelecký svet s istotou využiť predností digitálnej technológie. DIGIgraphie®, či Epson otvára úplne nové možností tvorby.

Umeleckí fotografi a výtvarní umelci, hľadajúci archivačné média a prezentačný a predajný kanál pre svoju tvorbu vrátane certifikácie celého procesu, sa teraz môžu z dôverou zveriť do starostlivosti projektu DIGIgraphie®.

DIGIgraphie® má dve hlavné zložky:
technickú certifikáciu výroby umeleckého diela a nástroj pre prezentáciu a predaj limitovaných sérií reprodukcií.

Technické prostriedky pre vznik fine-art diela / fotografie
Archivačné média a digitálne zväčšovacie prístroje (tlačiarne) – sú zodpovedne vyberané, certifikované a v čase aj priebežne kontrolované. Každé umelecké dielo tak môže získať DIGIgraphie® certifikáciu pomocou originálnej raznice a  dielo je takisto signované autorom so zreteľným vyznačením poradia v sérii.

Tie najhonosnejšie papiere, certifikované v systéme DIGIgraphie®, rozpoznáte podľa značky „Signature Worthy®“. Každý papier z kolekcie Signature Worthy® je navrhnutý v spolupráci so špičkovými umelcami a profesionálmi.

Signature Worthy® znamená, že v ruke držíte hodnotný papier so schopnosťou reprodukcie najjemnejších farebných diferencií, najhladších prechodov, výnimočnou hustotou čiernej a zreteľnou dlhodobou obrazovou stálosťou, teda archivačným potenciálom. Každý Signature Worthy® papier je vyvíjaný a detailne testovaný tak, aby sa v najvyššej možnej miere spolupodieľal „na koncerte“ s fotografickými tlačiarňami a archivačnými atramentmi značky Epson.

Kolekciu papierov Signature Worthy® môžete zakúpiť u dealera DIGIgraphie® pre SK a CZ trh, je to firma Fomei. Fomei takisto zabezpečuje ich zákaznícku kalibráciu a certifikáciu pre systém DIGIgraphie®.

Projekt DIGIgraphie® bol slávnostne spustený 13. novembra 2003 vo Francúzku, a to pri príležitosti 100 ročného výročia parížskej výstavy Salon d’Automne (každoročná jesenná výstava obrazov, sôch, fotografií, kresby, grafiky, úžitkového umenia, architektúry…). V súčasnej dobe je projekt DIGIgraphie® aktívny v 27 krajinách. V Českej republike a na Slovensku odštartoval tento projekt v januári minulého roku (2011) a zastúpenie DIGIgraphie® získala firma Fomei z Hradce Králové.

DIGIgraphie® ‐ cieľ

Cieľom DIGIgraphie® je vybudovať sieť miest po celom svete, kde je dajú reprodukovať fotografie a obrazy vo špičkovej (a na všetkých pracoviskách rovnako!) kvalite pri maximalizácii archivačného potenciálu. Preto sú stanovené jasné pravidla a povinností pre certifikované pracoviska a navyše je vytvorený kontinuálny systém objektívnej kontroly presnosti reprodukcie.

Systém predpokladá, že zadávateľ a zhotoviteľ DIGIgraphie® certifikovanej reprodukcie sú ľudia s čistými úmyslami, a ich vzťah je založený na dôvere.

 

DIGIgraphie® ‐úrovne a požiadavky

Certifikáciu DIGIgraphie® by Epson môžeme rozdeliť na dve základné úrovne. Z hľadiska potrebných technických prostriedkov je menej náročná certifikácia umelca, ktorý si sám reprodukuje a certifikuje len svoje diela. Druhá možnosť je certifikácia laboratória, ktoré vyrába a certifikuje pre okruh umelcov ich umelecké diela.

Aby umelec získal DIGIgraphie® certifikáciu od lokálneho dealera DIGIgraphie®, musí spĺňať tieto požiadavky:

•  musí byť aktívny, to znamená, že musí predložiť zoznam svojich výstav, prípadne publikácií a ďalších činností
•  musí vlastniť A2+, alebo väčšiu tlačiareň Epson s atramentmi UltraChrome K3 / Vivid Magenta / HDR, to je model Stylus PRO 3800 alebo vyššie / novšie
•  musí vlastniť niektoré z DIGIgraphie® certifikovaných papierov, to sú vybrané média Epson, Hahnemühle a Canson

Aby digitálna prevádzka (fotolaboratórium) získala DIGIgraphie® certifikáciu od lokálneho dealera DIGIgraphie®, musí splňovať tieto požiadavky:

•  musí predložiť zoznam umelcov a inštitúcií (múzea, galérie), s ktorými spolupracuje
•  musí vlastniť 44’’ alebo väčšiu tlačiareň Epson s atramentmi UltraChrome K3 / Vivid Magenta / HDR, to je model Stylus PRO 9800 alebo vyšší / novší
•  musí vlastniť tlačovú aplikáciu (softvér) „mirage DIGIgraphie® edition“
•  musí vlastniť spektrofotometer (doporučený je x-rite i1Pro), alebo najpohodlnejšie tlačiareň so stavaným SpectroProoferom
•  musí vlastniť niektoré z DIGIgraphie® certifikovaných papierov, to sú vybrané média Epson, Hahnemühle a Canson

DIGIgraphie® ‐postup certifikácie

•  technik zo spoločnosti, ktorá je v danej krajine DIGIgraphie® dealerom, nainštaluje zariadenie a zaškolí obsluhu v postupe tlače a overovaní jej kvality
•  umelec / zástupca laboratória sa oboznámi a podpíše zmluvu DIGIgraphie®, tzv. DIGIgraphie® chartu
•  umelec / zástupca laboratória predloží návrh grafiky raznice (štočku), ktorá bude slúžiť pre označenie certifikovaných diel
•  technik vytlačí testovací terč, ktorý spolu so zmluvou a návrhom raznice zašle na vyhodnotenie do centrály DIGIgraphie®
v prípade bezchybnosti reprodukcie a dodržania zásad pri tvorbe raznice je dané pracovisko (umelec resp. laboratórium) certifikované a na serveri www.digigraphie.com bude mať vytvorený účet
•  certifikované pracovisko si zakúpi tzv. DIGIbox, ktorý obsahuje kliešte pre vloženie raznice, atramentovú pečiatku (pre signovanie plátien) a originál zmluvy podpísaný obidvoma stranami 

DIGIgraphie® ‐praktické používanie

•  certifikované pracovisko vyrobí zákazku s cieľom ju certifikovať
•  výtlačok signuje autor a zreteľne vyznačí poradie v limitovanej edícii
•  zástupca certifikovaného pracoviska označí signovaný (podpísaný) obraz studenou razbou
•  elektronickú verziu diela vystaví cez svoj účet na serveri www.digigraphie.com
•  pripojí tieto informácie: autor, použité médium, rozmer, počet kusov limitované edície
•  zhotoviteľ sa stará o aktualizáciu stavajúceho počtu reprodukcií danej série
•  jeden krát za mesiac je certifikované pracovisko povinné previesť test reprodukčnej presnosti svojho systému na používaných DIGIgraphie® certifikovaných médiách; to sa prevádza pomocou spektrofotometra a validačnej časti softvéru „mirage     DIGIgraphie® edition“ a výsledok je automaticky poslaný na centrálny server DIGIgraphie®

Ak test nevyhovie (známym) parametrom, alebo ak certifikované pracovisko zabudne previesť test, dostane štrnásťdennú dobu na nápravu; pri opakovanom neúspechu je DIGIgraphie® certifikácia odobraná

 

Sonda do kolekcie papierov Signature Worthy® s DIGIgraphie® certifikáciou
Kolekcia Signature Worthy momentálne pozostáva zo šiestich druhov papierov a jedného plátna. Následne sa zoznámime s ich dvomi zástupcami.

Epson Cold Press Natural Paper – je akvarelový, umelecký inkjetový papier s jemnou textúrou a krémovo bielym odtieňom. Tento papier je držiteľom DIGIgraphie® certifikácie a známky Signature Worthy® a je vyrobený z najušľachtilejších surovín. V listoch je obojstranne potlačiteľný. Cold Press Natural Paper má podložku zo 100% bavlny, s pH regulátormi a bez lignínu (kyselín). Originálna emulzia (coating) dokáže zabezpečiť extra veľký farebný gamut a vysokú hustotu sčernenia (D-Max), hlavne v kombinácii s atramentmi Epson UltraChrome.

Vlastností – výhody
•  Bez kyselín (lignínu) a bez zlúčenín chlóru… archivačný potenciál umeleckých diel a fotografií
•  100% bavlna… dlhodobá stálosť
•  Obojstranná tlač (v prípade listov)
•  Cold press, textúrovaný povrch… pre skutočné fine-art reprodukcie
•  Prírodný biely povrch… bez optických bielidiel (optical brightening agents, OBA)
•  Tlač s rozlíšením 2880 dpi… extrémne veľká rozlišovacia schopnosť
•  Okamžité schnutí… plný výkon pri použití Epson UltraChrome atramentov
•  Výnimočná D-Max… extrémna hustota sčernenia
•  Svetlo stálosť … viac než 60 rokov (test certifikovaného laboratória LNE)

Bavlnené (akvarelové, výtvarnícke) papiere so zamatovým povrchom sú „nestarnúcimi hviezdami“ umeleckých fotografov a výtvarníkov. DIGIgraphie® certifikované akvarely Epson z kolekcie Signature Worthy® sú synonymom skutočných fine-art papierov najvyššej kvalitatívnej triedy.

Epson Traditional Photo Paper – je tradične hodnotný fotografický papier vysokej gramáže a hrúbky. Je vyvinutý v spolupráci so svetovými fotografmi a je vhodný pre moderné archivačné pigmentové atramenty (Canon, Epson, HP). Neobsahuje kyseliny a lignín, preto v kombinácii s archivačnými pigmentovými atramentmi obstojí aj v najnáročnejších aplikáciách vyžadujúcich masívny archivačný potenciál. Mikro-pórovitý povrch (coating) s jemným lesklým povrchom typu F zabezpečuje, že aj keď je tento fine-art papier potláčaný v kombinácii s Photo Black atramentom, výsledok nie je ani náhodou podobný tým, ktoré poznáme z RC (resin-coated) papierov.

Naopak:
Traditional Photo Paper je jemne lesklý umelecký papier, ktorý fine-art tlačiarom ponúka kvalitnú alternatívu k matným akvarelom (bavlneným papierom). Nikoho preto asi neprekvapí, že je certifikovaný pre systém DIGIgraphie® a honosí sa aj známkou Signature Worthy®.


Pripravil: Ing. Jan Kaiser, PH.D.
Digital Color Imaging – FOMEI, a.s. divízia FOTO

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo