Zimná aktualizácia prináša rad významných i menších vylepšení .

Obľúbený program pre správu a editáciu fotografií Zoner Photo Studio X získava pred Vianocami ďalšie jedinečné funkcie. So zimnou aktualizáciou sa program stáva celosvetovo prvým Windows editorom s podporou čítania a ukladania súborov v úspornom formáte HEIF.

Nové jedinečné nástroje

Nové nástroje Vyhladzovací štetec a Klonovanie štruktúry v module Vyvolať zaistí rýchlu a prirodzenú retuš portrétov. K vykresleniu oblakov pomôže Polarizačný filter v Editore a voľné šablóny umožnia tvorbu fotokníh podľa vlastnej fantázie.

Zdokonalenie retuše vo Vyvolať

Možnosti lokálnych úprav v module Vyvolať sa v poslednom roku výrazne rozrástli a vývojári v tomto smere nepoľavujú. Aktuálnymi novinkami sú dva bezkonkurenčné nástroje: Vyhladzovací štetec a Klonovanie štruktúry. “ Obidve funkcie využívajú profesionálne techniky frequency separation známe z Photoshopu. Lenže oproti konkurencii pracujú nedeštruktívne a hlavne z inak zdĺhavej a zložitej operácie robia tak jednoduchú záležitosť, až je to skoro nefér,” komentuje produktový manažér Jan Kupčík.

Vyhladzovací štetec je ideálny ako počiatočný nástroj na retušovanie portrétov. Slúži na porovnanie farebných tónov a zjemnenie prechodov pri zachovaní štruktúry. Klonovanie štruktúry je opakom, opraví totiž chyby v štruktúre pleti bez zmeny farby. Hodí sa na detailnú prácu, napríklad na odstránenie osamelého vlasu zasahujúceho do tváre. Nástroj Klonovanie štruktúry je umiestnený ako mód retušovacieho štetca.

Experimentálna podpora formátu HEIF

Jednou z očakávaných noviniek, hlavne zo strany technologických nadšencov,  je podpora formátu HEIF. Zoner Photo Studio X ako vôbec prvý na svete ponúka riešenie pre čítanie a zápis tohto formátu na platforme Windows. Ide zatiaľ o skúšobnú verziu, preto je potrebné podporu v programe aktivovať v Možnosti > Pokročilé.

“ Naše prvenstvo v podpore formátu HEIF je pre mnohých používateľov iPhone jedna z mála možností, ako pracovať so svojimi fotkami z najnovších iPhonov na platforme Windows. Pre nás to však znamená oveľa viac. Dlho čakáme na nástupcu staručkého formátu JPG a to nielen kvôli spomínanej úspore veľkosti pri zachovaní kvality, ale tiež kvôli ďalším moderným vlastnostiam ako sú: uloženie viac snímok rozdielovou metódou, kombináciu videa a fotografií, využitie hĺbkovej mapy, alebo dokonca zníženie nárokov na editáciu. Nový formát HEIF jednoducho umožní do budúcnosti naozaj veľké veci,“približuje Jan Kupčík.

Ušetrite za Polarizačný filter vďaka novej funkcii

Fotky s mdlou oblohou zachráni posuvník Polarizácia umiestnený pod úpravou farieb v moduloch Vyvolať a Editor. Funguje ako náhrada fyzického polarizačného filtra, čím fotografom ušetrí až tisíce korún. Polarizácia vytiahne detaily, oblohe dodá hlbokú modrú a krásne vykreslí oblaky.

Voľné rozvrhnutie fotokníh

Modul Vytvoriť dáva tvorcom ešte väčšiu voľnosť. Fotoknihy ponúkajú niekoľko nových šablón a jednotlivé stránky fotoknihy možno teraz voľne upravovať. Fotky je možné posúvať, pridávať ďalšie obrázky aj text či odoberať dekorácie. Od minulej menšej aktualizácie je modul Vytvoriť tiež bohatší o možnosť tvorby kalendárov na šírku.

Práca s vrstvami zase o skok k lepšiemu

Zimná aktualizácia prináša rad významných i menších vylepšení tiež do modulu Editor. Pri retušovacom štetci a klonovaní je teraz možnosť vybrať si zdrojovú vrstvu. Je tak možné retušovať v novej vrstve a tým zabrániť opätovnému náberu už vyretušovaného miesta.

Vrstvy môžu užívatelia vodorovne alebo zvislo prevrátiť. Tiež masky sú múdrejšie: okrem nových interakcií s výberom (napríklad priesečník) ich je možné zlúčiť priamo s obrázkom.

Keď fotografi potrebujú výber o konkrétnej veľkosti, stačí v bočnom paneli zadať požadovanú veľkosť či pomer strán. A posledná novinka v Editore sú nové typy čiar pri práci s vrstvami (bodkočiarkované a ďalšie).

Rýchlejšia práca s náhľadmi

Medzi ďalšie novinky patrí rýchlejšie načítanie náhľadov. Priebežné zrýchľovanie práce v Zoner Photo Studiu je jednou z priorít vývojárov programu. ZPS už tiež plne podporuje prácu s online súbormi Microsoft OneDrive z Windows Fall Creators Update a na želanie firemných zákazníkov sú v programe k dispozícii katastrálne mapy pre ČR.

Novinky sú na vyskúšanie zadarmo

Zoner Photo Studio X môžete kúpiť v podobe predplatenej ročnej licencie za 47,88 €. Počas predplatného majú užívatelia nárok na priebežné aktualizácie programu, exkluzívne návody či iné materiály a tiež na prednostnú technickú podporu zadarmo.

Plná verzia programu je na stiahnutie a vyskúšanie na 30 dní zadarmo na adrese www.zoner.sk. Používatelia, ktorým už vypršala skúšobná verzia a ZPS X si nezakúpili, si môžu novú aktualizáciu vyskúšať zadarmo na 10 dní. Viac detailov o zimnej aktualizácii si môžete prečítať v sekcii Preskúmať na stránkách www.zoner.sk.

Program Zoner Photo Studio X vyšiel v septembri 2016 a tak nedávno začali prví používatelia predĺžovať svoje predplatné na ďalší rok. “ Zatiaľ je veľmi skoro to hodnotiť, ale v prvých týždňoch predĺžilo 9 z 10 užívateľov, z čoho sme samozrejme nadšení. Je vidieť, že sa nám ich podarilo o kvalite a hodnote programu presvedčiť,” hovorí Michal Prouza, riaditeľ softwarovej divízie Zoner software, a.s. Svoju úlohu pritom zohrávajú pravidelné aktualizácie programu, kedy nové funkcie často vychádzajú práve z užívateľských návrhov.

Zdroj: Zoner

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo