Kompetencie spoločnosti Marabu GmbH & Co. KG v integrácii tlačových metód sieťotlače, tampónovej alebo digitálnej tlače do technologických procesov robia z tohto výrobcu farieb ideálneho vývojového partnera v oblasti priemyselného využitia.

Tlačové farby značky Marabu

Na základe dlhoročných skúseností s výrobou tlačových farieb disponuje Marabu GmbH & Co. KG (Marabu) potrebným know-how na to, aby vyvinul riešenia na priemyselné účely na mieru. Či už funkčné alebo dekoratívne tekuté nátery, tlačové farby vytvrdzované UV žiarením, na báze rozpúšťadiel alebo vody.
Tlačové farby a ďalšie produkty značky Marabu zabezpečuje v Slovenskej republike firma CENTRUM SERVIS, s.r.o.

Priemyselná tlač – zvláštne (atypické) riešenia pre priemyselnú výrobu

Na rozdiel od grafickej tlače prebieha tá priemyselná už počas výrobného procesu produktu, takpovediac ako čiastkový proces. Zvláštnosťou priemyselného využitia tlače je jej nesmierna rozmanitosť a komplexnosť vzhľadom na povrchy, formy a látky, na ktoré sa tlačí.  A v tom spočíva sila firmy Marabu! Nech už ide o potlač kovu, plastu, textilu, skla, keramiky, dreva alebo iných povrchov, jej farebné receptúry pre priemyselnú tlač sú vyvíjané podľa vyladeného „požiadavkového“ profilu. Zohľadňujú sa pritom vlastnosti substrátu, oblasť použitia a nároky na samotný výsledok tlače.

Tie najrozličnejšie požiadavky na farbu ako chemická a mechanická odolnosť, veľmi dobrá svetelná stálosť, krycia schopnosť, lesk a ostrosť alebo vznik zápachu ako aj spôsobilosť v ďalšom spracovaní vzhľadom na ohýbanie, obrábanie, zváranie alebo tvarovanie, sa dajú pri individuálnom vývoji usmerňovať od samého začiatku. Z toho vyplýva farebné riešenie, ktoré je optimálne prispôsobené danému systému tlače a umožňuje zákazníkovi náskok pred konkurenciou.

Firma CENTRUM SERVIS, s.r.o. a firma Marabu ako vývojový partner pomáha rozpoznať možné využitia tlače a inovatívne pokusy o riešenie vo výrobnom procese a takisto utvárať už integrované procesy tlače tak, aby bola celá výroba efektívnejšia.

Perfektná optika pri optimálnej funkcii – Komponenty pre automobilový priemysel a fóliové klávesnice

V automobilovom priemysle rastú spolu s nárokmi dizajnérov jednotlivých komponentov aj definície kvality a bezpečnosti a tým aj požiadavky na tlačové farby a na proces tlače. Komponenty prístrojových dosiek, bohaté na detaily, ako panely tachometrov, spínače a ovládacie prvky sa dajú najlepšie potlačiť sieťotlačou.

Farba Maramold MPC sa napríklad hodí na plastové diely, priamo zozadu striekané „in-mould“ technológiou, a presvedčí svojou veľmi dobrou priľnavosťou k materiálu na vstrekované odliatky a vysokou mechanickou odolnosťou. Farby Marabu pre tampónovú tlač Tampaflex TPF, Tampastar TPR, Tampapur TPU a Tampapol TPY umožňujú riešenia, šité na mieru, pre potlač ručičiek tachometra, prvkov ukazovateľa a krytov motora.

Okrem automobilového priemyslu sú fóliové klávesnice nenahraditeľné pri konštrukcii elektronických ovládacích prvkov. Pre všetky bežné fólie ponúka firma CENTRUM SERVIS farebné systémy na báze rozpúšťadiel alebo vytvrdzované UV žiarením. Ultraswitch UVSW je rýchlo vytvrdzovaná farba a umožňuje neobmedzenú manipuláciu sitom. Okrem toho je farebný film extrémne elastický a zároveň presvedčí svojou veľmi dobrou priľnavosťou jednotlivých farebných vrstiev.

Potlač obalov individuálne, efektívne a vysoko kvalitne

Tlačové farby Marabu pre sieťotlač a tampónovú tlač vytvárajú jedinečný vzhľad na veľkom množstve rozlične formovaných obalov. Uzávery PET fliaš sa dajú v rotačnej tlači zdobiť efektívnejšie a cenovo výhodnejšie s tampónovými tlačovými farbami TampaRotaSpeed TPRS a s TPHF bez halogénov. Optimálna priľnavosť a rýchle schnutie vedú k veľmi dobrej odolnosti voči traseniu a k optimalizovaným výrobným procesom.

Novú dimenziu individuálne vytvoreného obalového dizajnu dosahuje priama injektová tlač na PET fľašiach alebo sklených fľašiach. Podľa konfigurácie stroja je možné vyrábať tak malé personalizované dávky ako aj objednávky veľkovýrobcov s vysokými rýchlosťami plniacich liniek.

Požiadavky na atramentovú farbu vytvrdzovanú UV žiarením sú vysoké: Pri PET fľašiach musí farebný film veľmi dobre držať na predbežne opracovanom substráte a zároveň sa musí dať ľahko nechať odstrániť v procese recyklácie. Okrem toho to musí byť atramentová farba s nízkou migráciou a musí vykazovať mimoriadne vysokú kryciu schopnosť.

Pri priamej inkjetovej tlači na sklených fľašiach hrá rozhodujúcu úlohu odolnosť farby voči poškriabaniu, odolnosť voči náplni pri vysoko percentnom alkohole alebo pri parfumoch ako aj teplovzdornosť s ohľadom na možné pasterizačné procesy.

V zásade sú pri použití skla potrebné tlačové farby, špecifické podľa použitia, a rozsiahle know-how, týkajúce sa substrátov a predbežnej úpravy. Silná stránka firmy Marabu spočíva v nájdení perfektného systémového riešenia, ktoré pozostáva z primárnej farby, tlačovej farby a z ochrannej vrstvy.

Bezpečné a odolné – Technické značenie

Technické značenia na audio a elektrospotrebičoch alebo na domácich spotrebičoch sú vystavené chemickému, teplotnému a užívateľskému zaťaženiu. Farby Marabu pre sieťotlač a tampónovú tlač presvedčia tou najvyššou odolnosťou a jednoduchou integráciou do výrobných liniek.

S produktmi (tampónovymi farbami) Tampacure TPC, Tampastar TPR a Tampapur TPU je možné dosiahnuť tie najjemnejšie detaily a pestré farebné efekty na rozličných substrátoch ako ABS, polyamid, POM, lakované povrchy alebo aj kovy.

Pri špecifických účeloch, pri ktorých je smerodajný (dotyk, hmat) dojem a vysoká krycia schopnosť, dostávajú prednosť farby Marabu na báze rozpúšťadiel alebo vytvrdzované UV žiarením. Pri potlači zdravotníckych prístrojov majú veľký význam smernice o lekárskej technike, ako napr. „United States Pharmacopeia Testing – Biological Reactivity Testing in Vivo, Plastic Class VI (USP Class VI)“.

Tlačové farby musia zodpovedať týmto smerniciam a okrem toho musia byť odolné voči sterilizácii. Navyše musí byť zabezpečené, že sa žiadne zložky farby nedostanú do ľudského tela. K zdravotníckym výrobkom patria okrem injekcií aj okuliare a načúvacie prístroje, ktoré sa takisto označujú, resp. ozdobujú pomocou tampónovej tlače.

Napomáhajú a podporujú výkon – Funkčné tlačové farby a krycie vrstvy

Možnosti využitia funkčných tlačových farieb sú rozmanité a siahajú od rezistentných lakov, odolných voči kyseline fluorovodíkovej, využívaných v solárnych aplikáciách, cez farby s mimoriadne dlhou dobou osvitu až po náterové základné reaktívne farby, ktoré umožňujú následnú dekoráciu na náročných podkladoch.

Spoločnosť Marabu GmbH & Co. KG, ponúka v závislosti od použitia série farieb a farebných odtieňov pre sieťotlač, tampónovú alebo digitálnu tlač, ktoré podporujú funkčnosť a napomáhajú výkon. Môžu sa vstrekovať, rozprašovať alebo napríklad nanášať metódou roller coating.

O spoločnosti Marabu GmbH & Co. KG
Marabu je dodávateľom sieťotlačových, tampónových a digitálnych farieb, zaoberá sa vývojom a testovaním nových farieb , disponuje priestormi aj na školenie zákazníkov.
Značka Marabu v roku 2009 oslávila 150. výročie. Pohľad späť do histórie spoločnosti sa datuje do roku 1859, bola založená v Stuttgarte. Po viac ako 50 rokoch úspešného vzostupného trendu v roku 1914 v Tamm -Ludwigsburgu kúpili pozemok pre rastúcu produkciu a roku 1918 tu začala výroba. Marabu má v súčasnosti 14 dcérskych spoločností: Brazília, Čína, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko, Holandsko / Belgicko, Nórsko, Rusko, Švédsko, Singapur, Španielsko, USA a distribútorov vo viac ako 80 krajinách.

O firme CENTRUM SERVIS
Okrem funkcie predajcu a služieb plní firma aj funkciu distribútora produktov špičkovej kvality od spoločnosti Marabu GmbH & Co. KG, chémie KISSEL + WOLF GmbH, prvotriednej japonskej sieťoviny NBC a mnoho iných výrobcov produktov, ktoré sú základom kvality ponúkaných produktov a služieb.

Pripravil: František Martančík v spolupráci s firmou CENTRUM SERVIS, s.r.o.

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo