Sublimačný proces je populárnou formou digitálnej dekorácie hlavne preto, že produkuje živé farby a veľmi jemné prenosy. Žiadna iná forma dekorácie odevu nevytvára obraz, ktorý je na omak mäkší ako sublimovaný prenos.

  • Sublimácia – je fázová premena (zmena skupenstva) látky z pevnej látky (pevného skupenstva) priamo na plyn (plynné skupenstvo) bez predchádzajúceho topenia, teda bez prechodu cez kvapalné skupenstvo.
  • Sublimačné atramenty – pri zahriatí sa aktivujú a menia na plyny, ktoré sa pevne naviažu na umelé vlákna syntetických tkanín PES/PET.
  • Tlač – sa realizuje buď priamo na špeciálny polyesterový PES materiál, alebo nepriamo pomocou transferového / prenosového papiera a následného zalisovania.

„Proces sublimácie vyžaduje biele vlákno a farbí ho teplom a tlakom. Proces sublimácie sa takmer vždy vykonáva na polyesterovom odeve, pretože je to najlepšia tkanina na absorpciu farbiva do vlákien.“

Existujú niektoré odevy, ktoré majú bavlnený základ s polyesterovým povrchom alebo s poly vláknami votkanými do bavlny, aby poskytli tlačiarňam ďalšie možnosti, ale optimálny povrch na sublimáciu je taký, ktorý úplne prijme proces farbenia z atramentu, keď sa zmení plyn.

Vytvorenie sublimovaného produktu je pomerne jednoduchý proces: 

1.) Vytvorenie farebnej grafiky/motívu v počítači vo veľkosti 1:1 určenej pre finálnu tlač.

2.) Motív sa vytlačí ako zrkadlový obraz na transferový sublimačný papier pomocou atramentovej tlačiarne, ktorá je naplnená sublimačnými atramentmi.

3.) Papier so sublimačnou potlačou sa umiestni na miesto produktu napríklad na hotové tričko. V prípade odevu, ktorý má vzniknúť zošitím jednotlivých dielov, každý samostatný diel sa spracuje obdobne.

4.) V prípade, že sa šijú odevy, pravdepodobne sa použije oveľa väčší obrázok / grafika / motív pre potlač. Vo výsledku bude potrebná samozrejme tlačiareň väčšieho formátu a rozmerovo väčší tepelný lis, alebo kalander (vhodný pre kontinuálne médiá na kotúčoch), aby sa vytvoril diel pre prednú a zadnú časť odevu v celku.

5.) Tlak a teplo sa potom aplikujú na jednotlivé diely odevu pomocou tepelného lisu alebo kalandra (zvyčajne 180 až 200 °C počas 35 až 60 sekúnd), aby sa atrament nanesený na sublimačnom papieri premenil na plyn, ktorý prenikne do textilných vlákien a zafarbi ich.

6.) Po dokončení procesu v tepelnom lise sa papier odlepí od látky alebo hotového odevu a potlač je pripravená na nosenie. V niektorých prípadoch môže sublimovaná potlač vyžadovať ďalšie teplo alebo kroky potrebné na správne „fixovanie“ farbiva.

sublimation process
Sublimačný proces

Kľúčové faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu procesu

Sublimačný proces je primárne ovplyvnený okrem kvality tlače tromi faktormi: teplotou, tlakom a časom. Práve tieto spôsobia, že sa tento proces nedá presne merať, pretože ich hodnoty závisia od toho, ktoré zariadenia sa používajú a na akom type materiálu sa vykonáva potlač. Dobrou radou je stabilizovať výrobný proces v prijateľných toleranciách.

Farebnosť – Správa farieb dôležitý faktor v procese sublimácie 

Pre tlačiarne, ktoré sa chcú pustiť do sublimácie, je dôležité pochopiť, ako sa počas procesu „farbenia“ upravuje farba. Keď je atrament / farba absorbovaná vláknami, vždy existuje tendencia k ďalšej saturácii a ďalším farebným posunom. Mierna zmena jasu textílie, ktorá bude sublimovaná, môže mať vplyv aj na konečný produkt. Faktom je, že biela takmer nikdy nie je vyváženou bielou. Biela v látke bude mať tendenciu byť mierne modrá, purpurová alebo dokonca zelená. Mierny odtieň vášho bieleho povrchu sa môže prejaviť hlavne pri poltónovej tlači (svetlé a neutrálne odtiene) a môže spôsobiť, že sa vaše svetlejšie a sivé farby mierne posunú v súlade s ich tendenciou.

Kľúčom k správnej farebnosti je stráviť nejaký čas testovaním a správne profilovať svoj výrobný proces pred spustením výrobnej série. Profilovanie tlače a vytvorenie farebného profilu môže ušetriť peniaze. Ak je urobené kvalitne, môže sa použiť ako štandard pre porovnanie so základnou úrovňou procesu.

Ak sa chystáte robiť sublimačnú potlač na odev, zaobstarajte si vzorku výrobku alebo látky na otestovanie. Potom môžete vytvoriť sublimovaný profil a zistiť, čo sa stane s farbami po ich nanesení na látku. Keď budete mať tento odkaz, môžete sa vrátiť späť a upraviť svoj RIP, ak potrebujete pre túto konkrétnu položku urobiť nejaké korekčné krivky. Dobrý RIP pre sublimovanú tlačiareň by vám mal umožniť ukladať ICC profily resp. kompenzačné krivky na rôzne druhy látok a poťahov, aby ste mohli mať efektívny postup pre neskoršiu výrobu.

Poznámka: Väčšina spoločností, ktoré predávajú sublimačné tlačiarne, atramenty a materiály, má odporúčané procesy profilovania farieb.

Výhody sublimačného procesu

  • Výrazné, živé farby
  • Tlač nemizne počas prania, je odolná proti oderu aj UV žiareniu
  • Proces sublimácie je šetrný k životnému prostrediu

Pomocou sublimovaného textilu je možné vyrábať rôzne produkty; vlajky, športové oblečenie, módu, interiérové ​​dekorácie a ktovie čo ešte.

Spracoval: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokGlobálny tlačiarenský priemysel má svoju silu
Nasledujúci článokMondi SCP pokračuje v duálnom vzdelávaní