Slovenský zväz sieťotlačiarov a digitálnych tlačiarov (SZSDT) v spolupráci s firmou KASI a.s zorganizoval v dňoch 23. – 24. februára 2024 pracovný workshop na tému: “Príprava kvalitnej šablóny pre potlač textilu”. Stretnutie sa uskutočnilo v priestoroch spoločnosti Kasi a. s., v Moste pri Bratislave.
Cieľom už 10-teho pracovného SitoWorkshopu (SZSDT) bolo získanie skúseností pri príprave a výrobe šablóny určenej pre potlač textilu ako aj nadviazanie priamych osobných kontaktov a praktická výmena odborných skúseností.
Počas dvoch workshopových dní, viac ako 20 záujemcov z odboru, ale i priaznivcov sitotlače, mohlo načerpať nové informácie… od A až po AI (umelú inteligenciu), ktoré pripravil kolektív organizátorov na čele s Rudolfom Jančovičom, Kasi a.s. Bratislava. Okrem teoretickej časti bola pripravená a realizovaná demonštračná tlač na karuseli M&R s plastizolovou bielou farbou na čierne tričko.
Podujatie otvoril Ing. Ľudovít Bartoš, CSc., sekretár SZSDT. Vo svojom príhovore informoval o aktivitách zväzu a pripravovaných akciách, ktoré sú naplánované pre tento rok. Informoval o možnosti zúčastniť sa na výstave FESPA Global Print Expo 2024 v Amsterdame. V závere doplnil, že cieľom zväzu v spolupráci s FESPA je posunúť vnímanie do kvalitatívne vyššej roviny a tak zabezpečiť členom lepšiu orientáciu v smerovaní odvetvia.
Následne odbornú časť otvoril Rudolf Jančovič, Kasi a.s. Bratislava, ktorý v úvode programu predstavil spoločnosť. Kasi v rámci služieb ponúka odborné školenia a semináre, konzultácie u zákazníka a návrhy projektov na kompletné vybavenie sitotlačovej prevádzky s ohľadom na špecifikáciu výroby. Firma spolupracuje s renomovanými dodávateľmi kvalitných materiálov, ktorých produkty ponúka vo výhradnom zastúpení na slovenskom trhu. Ide o sitolačové tkaniny, sitotlačové a tampónové farby, textilné farby, fotochemikálie, čističe, technické zariadenia a ďalšie produkty.
Program z množstvom tém
Tematický obsiahly program bol zložený z tém, ktoré tvoria technologický postup pri výrobe šablóny pre sitotlačový proces. Rudolf Jančovič zdôraznil, že proces je náročný a pri jeho nedodržaní môžu vzniknúť problémy, ktoré negatívne ovplyvnia výslednú kvalitu tlače. Následne sa venoval základným charakteristikám a výberu vhodnej sitotlačovej tkaniny pre potlač textilu. Nosnou témou workshopu bolo porovnanie nového typu otvorenej sitotlačovej tkaniny série PME od firmy SEFAR a typu 59-48Y PW ako aj 75-40 Y PW. S touto otázkou úzko súvisí výber vhodného typu rámu ako aj postup napínania sitotlačovej tkaniny na rám. Upozornil na význam a dôležitosť dodržania parametrov, ktoré odporúča výrobca a ich „kontrolu meraním“ pri napínaní sitotlačovej tkaniny na rám.
V ďalšej časti sa účastníci mohli dozvedieť viac o svetlocitlivých emulziách, odmasťovaní sita, vrstvení emulzie na sito a kontrole expozície (21 stupňová kontrolná škála) pri expozícii šablóny UV svetlom. Súčasťou tejto problematiky a procesu výroby kvalitnej šablóny je kvalitný film s motívom, ktorý sa v súčasnosti prevažne zhotovuje na inkjetových tlačiarňach. Problematika je pomerne široká a je potrebné jej venovať viac pozornosti. Ako uviedol Rudolf Jančovič, ideálnym riešením je vhodná atramentová tlačiareň s RIPom, ktorý umožňuje jej linearizáciu a vytváranie korekčných kriviek. Pre dosiahnutie optimálnej maximálnej denzity (zčernania) je potrebný vhodný atrament a kvalitný film opatrený vrstvou pre atramentovú tlač. Pre kontrolu a meranie je vhodné zabezpečiť meracie zariadenie (denzitometer).
Do programu bola zaradená aj časť, ktorá sa venovala kontrolným a meracím zariadeniam, ktoré sú dôležité vo výrobných prevádzkach. Ďalšou veľmi dôležitou témou je napríklad problematika výberu vhodného typu stierky (rozdiely v tvrdosti v závislosti od potláčaného substrátu), retušovanie, ale aj v súčasnosti čoraz aktuálnejšia otázka AI (umelej inteligencie). Aj obrázok (motív astronauta), ktorý bol využitý pri demonštračnej tlači, bol vygenerovaný pomocou umelej inteligencie.
Praktická časť – demonštračná tlač na karuseli
Počas worshopu bola zhotovená šablóna s textom „PRINTLAB … Kasi“, ktorý bol použitý pre demonštračnú tlač plastizolom na čierne tričko. Cieľom bolo porovnať výslednú kvalitu tlače pri jednom prechode stierky pre dve rôzne sitotlačové tkaniny – štandardnú vs. nový otvorený typ.
Druhý spôsob umožňuje dosiahnuť vyššie krytie farby a vysoký kontrast a ostrosť detailov.
Workshop podľa vyjadrenia účastníkov splnil očakávania. Praktické ukážky priamo vo výrobnej fáze procesu pomohli objasniť a vysvetliť odborné otázky smerované zo strany účastníkov. Poďakovanie patrí organizátorom podujatia, zástupcom SZSDT, hlavnému prednášajúcemu Rudolfovi Jančovičovi, Kasi a.s. Bratislava za odborný výklad a technickú pomoc. Osobitné poďakovanie patrí vedeniu a zamestnancom firmy KASI a.s. za ústretovosť a možnosť realizácie tohto pracovného podujatia.
Pripravil: František Martančík
V spolupráci s SZSDT a Kasi a. s.