Produkty vyrobené z TYVEKU.

O novinkách a trendoch sa diskutovalo aj v rámci septembrového termínu akcie s názvom „Raňajkové dizajn menu“, ktorú organizuje spoločnosť Europapier Slovensko každý mesiac vo svojich priestoroch.
Autorkou a zároveň organizátorkou tohto zaujímavého konceptu je Mária Danišová (zodpovedná za backselling kreatívnych papierov v spoločnosti Europapier). Medzi komunitou pozvaných nechýbajú grafickí dizajnéri, ilustrátori, ľudia z reklamných agentúr, produkčných domov, či obchodní partneri – skrátka kreatívni ľudia, ktorí sa zaujímajú o design a kreatívne papiere. Prezentácie sú zostavené v aktuálnej téme prezentovanej značky papiera, ktorý sa predstaví v širšom kontexte a presahu. Počas akcie je daný priestor spíkrom, komerčným partnerom a účastníkom na networking po oficiálnej časti. K dispozícii sú vždy vzorkovníky a ukážky print produkcie, ako aj produktová špecialistka divízie DESIGN PAPERS. V rámci septembrového termínu sa sústredila pozornosť na syntetický materiál TYVEK.

Syntetický materiál Tyvek od DuPontu

Ako uviedol vo svojom príspevku zástupca spoločnosti DuPont CZ, s.r.o. pán Pavel Pražák (zodpovedný za obchod a marketing v ČR a SR a technický marketing v strednej Európe): „TYVEK je vhodný na rôzne projekty a vyžitie, či už pre návrhárov, dizajnérov, tlačiarov, aj iných kreatívnych nadšencov. Tyvek prináša pevnosť, trvanlivosť a skvelý vzhľad všetkému, čo produkujete a to všetko pri minimálnej hmotnosti.“

Súčasťou príspevku Pavla Pražáka okrem technickej časti, bola aj pútavá prezentácia Tyveku na fotografiách s jeho možnosťami využitia v reálnom živote. Záver vystúpenia patril vlastnostiam materiálu Tyvek spojených so životným prostredím.

Ako odznelo v príspevku, syntetický materiál Tyvek je plne recyklovateľný a produkty z neho vyrobené, ktoré sú potlačené, lepené, zvarené a pod., sa dajú bez akýchkoľvek problémov mechanický recyklovať. Tyvek je vyrobený z polyetylénu a neobsahuje žiadne cudzorodé plniva alebo pojíva.

Tyvek na rôzny spôsob

„Rozsah aplikácií Tyvek je tak široký ako vaše potreby“ v spojitosti s možnosťami využitia syntetického materiálu Tyvek uviedla Katarína Hendrichovská (Produktová špecialistka design papers, Europapier Slovensko) a informovala prítomných, že spoločnosť Europapier Slovensko rozšírila svoje bohaté portfólio kreatívnych papierov aj o tento typ materiálu.

„Využívanie syntetických papierov Tyvek ponúka nové možnosti pre aplikácie a kombinácie pri potlači, alebo výrobe atypických módnych produktov/doplnkov (nemyslím tým, len svadobné šaty).“ povedala Katarína Hendrichovská a na záver dodala: „Europapier aj týmto prístupom chce ponúknuť pre svojich zákazníkov väčšiu flexibilitu a fantáziu“.


Obr.: Lucia Hummer / svadobné šaty z Tyveku, Sabina Electric / Ako vidí Tyvek Sabina?

Dostupnosť

Tyvek je štandardne dostupný v roliach so šírkou 152,4 cm a návinom 50 m, resp. 100 m vo viacerých povrchových modifikáciách a plošných hmotnostiach.
Viac informácii získate na: www.europapier.sk

Čo je Tyvek?

Dupont Tyvek je vyrobený z čistých polyetylénových vlákien náhodne ukladaných a viazaných tak, aby tvorili mimoriadne pevný tlačový podklad, ideálny pre všetky použitia, kde je na prvom mieste trvanlivosť.
Tyvek kombinuje vlastnosti papiera, fólie a textílie
Vzhľadom k svojím jedinečným fyzikálnym vlastnostiam je Tyvek univerzálny, recyklovateľný, umožňuje potlač, a tak je ideálny pre široký sortiment grafických aplikácií, vrátane posterov a bannerov, štítkov, visačiek, nálepiek, máp, vlajok a mnoho ďalších aplikácií…

Hlavné vlastnosti Tyveku:

•  Nízka hmotnosť
•  Pevný a odolný proti roztrhnutiu
•  Odolný proti väčšine chemikálií
•  Vysoko stály v akomkoľvek počasí; odoláva vode a extrémnym teplotám (-70 °C až +100 °C)
•  Vynikajúca schopnosť potlače – umožňuje tlačiť čiarové kódy a premenné informácie
•  Je možné ho krčiť, prehýbať a prešívať
•  Osobitý vzhľad, jemný a hodvábny na dotyk
•  100 % recyklovateľný
•  Je vyrobený podľa certifikovaného systému riadenia kvality ISO 9001/2000
•  Tyvek má certifikáciu pre styk s potravinami a pre hračkársky priemysel

Techniky tlače

• Tradičné techniky
Tyvek je potlačiteľný konvenčnými technológiami tlače, ofsetová tlač, flexotlač, alebo sieťotlač.

• Digitálne techniky tlače
Tyvek sa dá použiť pre väčšinu súčasných digitálnych tlačových technológií:
atramentová tlač, UV žiarením vytvrdzovaná tlač, tlač HP Indigo (elektrostatický prenos tekutého tonera). Potlač Tyveku sa neodporúča na elektrografických laserových zariadeniach (suchý toner), kde sa pre zafixovanie obrazu využíva vysoká teplota (materiál by sa roztavil).

Rôzne typy pre rôzne využitie
Na trhu je viacero typov Tyveku, ktoré sú smerované napr. do stavebníctva, ako izolačný materiál, pre automobilový priemysel, alebo pre textilný priemysel tzv. „Textilný TYVEK“ – ktorý nie je tvrdený je skôr mäkší, aby pripomínal textil, alebo špeciálny TYVEK „Brillion“, ktorý má hladký a rovnomerný povrch a je určený pre tlač čiarových kódov.

Pre grafické využitie sa vyrába v plošných hmotnostiach 42, 55, 75 a 105 g/m2. Tyvek sa vyrába v bielej farbe, jantárovej a striebornej. Pre veľké projekty sa dajú vytvoriť farby podľa želania zákazníka. Viac informácii získate na: www.europapier.sk

Pripravil: František Martančík
Foto: Juraj Bartoš
Foto: Alex Kiňová / TWDT magazine

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo