AF-S-500 mm-600 mm-NIKKOR

Nikon oznámil dva nové profesionálne superteleobjektívy s najľahšou konštrukciou vo svojej triede. Tieto nové objektívy sú výsledkom zlepšenia výkonu a výrazného zníženia hmotnosti, ktoré spoločnosť Nikon dosiahla pri týchto renomovaných a spoľahlivých superteleobjektívoch určených na každodennú náročnú prácu. Nový objektív 500 mm f/4E je o 20 % ľahší ako jeho predchodca. Nový objektív 600 mm f/4E je ľahší o neuveriteľných 25 %.

AF-S NIKKOR 600 mm f/4E FL ED VR
AF-S NIKKOR 500 mm f/4E FL ED VR

Oba objektívy majú celkom novú optickú konštrukciu, ktorá využíva ľahké fluoritové optické prvky, ako aj antireflexnú vrstvu Nano Crystal Coat a sklo s extrémne nízkym rozptylom (ED). Pozoruhodné zníženie hmotnosti bolo možné vďaka použitiu fluoritových prvkov a konštrukcii, ktorá využíva horčíkovú zliatinu. Nové technológie boli použité v oboch objektívoch. Technológie zahŕňajú elektromagnetickú clonu na dosiahnutie konzistentnejších a presnejších expozícií pri rýchlom sériovom snímaní. Každý objektív má aj najnovšiu verziu technológie stabilizácie obrazu od spoločnosti Nikon, ktorá ponúka ohromujúcu výhodu štyroch stupňov EV a zahŕňa režim SPORT na sledovanie rýchlej akcie.

Posun vyváženia
Vďaka použitiu fluoritového skla sa ľahká konštrukcia týchto nových objektívov neprejavuje negatívne na kvalite snímok. S hmotnosťou (približne) 3 090 g je nový 500 mm objektív o 790 g ľahší ako jeho predchodca a vlastne má nižšiu hmotnosť ako aktuálny objektív 200 – 400 mm f/4 VR II. Hmotnosť nového 600 mm objektívu je približne 3 810 g a je o pozoruhodných 1 250 g ľahší ako jeho predchodca. Oba objektívy „menej ťahajú dopredu“ a použitie fluoritových prvkov prispieva aj k zlepšenému optickému výkonu.

Stabilné a spoľahlivé
Najnovšia generácia stabilizácie obrazu od spoločnosti Nikon poskytuje obom objektívom pozoruhodnú výhodu štyroch stupňov EV a efektívne minimalizuje rozmazanie, ktoré môže spôsobiť chvenie fotoaparátu. Fungovanie stabilizácie obrazu je tiché a oba objektívy majú režim stabilizácie obrazu SPORTS od spoločnosti Nikon, ako aj automatickú detekciu statívu. Režim stabilizácie obrazu SPORT poskytuje stabilný obraz v hľadáčiku pri snímaní veľmi rýchleho pohybu a umožňuje frekvenciu sériového snímania a minimálne oneskorenie expozície podobné, aké možno dosiahnuť pri vypnutej stabilizácii obrazu. Objektívy majú aj elektromagnetickú clonu. Tento špecializovaný mechanizmus umožňuje vynikajúce automatické zaostrovanie so sledovaním objektu a stabilné riadenie automatickej expozície najmä pri snímaní vysokými frekvenciami.

Rýchle zaostrenie
Ultrazvukový zaostrovací motor (SWM) od spoločnosti Nikon zabezpečuje ultrarýchle a ultratiché automatické zaostrovanie s plynulou možnosťou manuálneho doostrenia. Okrem manuálneho režimu sú k dispozícii dva režimy automatického zaostrovania: A/M dáva prioritu automatickému zaostrovaniu dokonca aj vtedy, keď používate zaostrovací krúžok, a M/A umožňuje okamžite prepnúť z automatického zaostrovania na manuálne v režime automatického zaostrovania. Nové obmedzenie zaostrenia na oboch objektívoch umožňuje fotografom obmedziť rozsah zaostrenia, aby mohol objektív zaostrovať ešte rýchlejšie. Prepínač má dve polohy: FULL a ∞ – 10 m na 600 mm objektíve a FULL a ∞ – 8 m na 500 mm objektíve. Okrem toho je najkratšia zaostriteľná vzdialenosť teraz skrátená na 3,6 m na 500 mm objektíve a na 4,4 m na 600 mm objektíve.

Zvýšený optický výkon
Oba objektívy majú celkom zmenenú optickú konštrukciu so 16 prvkami v 12 skupinách.
Objektív so 600 mm ohniskovou vzdialenosťou má štyri optické prvky zo skla s extrémne nízkym rozptylom (ED) a 500 mm objektív má tri. V oboch objektívoch je použitá antireflexná vrstva Nano Crystal Coat a dva fluoritové optické prvky. Farebná vada je minimalizovaná a závoj a reflexy sú efektívne skorigované. Okrem toho majú oba objektívy kruhovú clonu s deviatimi lamelami, ktorá vytvára rozostrené oblasti s prirodzeným vzhľadom, aby sa dosiahla jasná separácia objektu a pozadia.

Zlepšená ergonómia
Množstvo zlepšení ergonómie znamená, že tieto objektívy ponúkajú dramaticky lepšiu manipuláciu. Nové fluoritové optické prvky neprispievajú iba k zníženiu celkovej hmotnosti, tiež znižujú hmotnosť prednej časti objektívov, vďaka čomu sa ťažisko posunulo viac dozadu, čo umožňuje stabilnejšie používanie.

Oba objektívy majú krúžok objímky statívu s celkom novým ložiskom, čo umožňuje plynulejšiu zmenu vodorovnej a zvislej polohy. Aby sa objektívy jednoduchšie nosili, statívová pätka bola posunutá viac dozadu. Je to zmena, ktorá tiež umožňuje jednoduché otočenie a opačné nasadenie dodávanej jednodielnej slnečnej clony. Okrem toho krúžok pre monopod dodávaný s každým objektívom ponúka vyššiu stabilitu pri snímaní pomocou monopodu. A oba objektívy majú rovnaký otvor na 40,5 mm zasúvacie filtre.


Príslušenstvo
Objektívy AF-S NIKKOR 600 mm f/4 E FL ED VR a AF-S NIKKOR 500 mm f/4 E FL ED VR sú kompatibilné so širokou škálou telekonvertorov AF-I/AF-S až po a vrátane série TC-20E, ktorá umožňuje fungovanie automatického zaostrovania, keď je nasadená na tele fotoaparátu kompatibilnom so svetelnosťou f/8. Oba objektívy sú tiež kompatibilné s novým (voliteľným) kruhovým polarizačným filtrom C-PL405 s kolieskom na ovládanie filtra, ktoré zjednodušuje otáčanie filtra, keď ho zasuniete do objektívu.


A spoločnosť Nikon uvádza dva nové kufre. Model CT-505 je navrhnutý pre 500 mm objektív a CT-608 chráni 600 mm objektív. Oba tieto odolné a zároveň ľahké kufre majú rúčku, ktorú možno sklopiť zarovno s povrchom, vďaka čomu ich možno jednoducho klásť na seba, a majú aj priehradku navyše na filtre a telekonvertory.

Okrem toho sa 600 mm objektív dodáva s novou jednodielnou slnečnou clonou objektívu HK-40 a existujúca jednodielna slnečná clona objektívu HK-34 sa dodáva s 500 mm objektívom. Ďalšie príslušenstvo dodávané s oboma objektívmi zahŕňa krúžok pre monopod od spoločnosti Nikon, ako aj 40,5 mm zasúvací filter NC, nasúvací predný kryt objektívu a popruh LN-2.

Cena:
AF-S 500 f/4 VR – 287 990 Kč / 10 499 €
AF-S 600 mm f/4- 342 990 Kč /12 490 €

Zdroj: Nikon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo