Zastúpenie Koenig & Bauer (CEE) už pred piatimi rokmi spojilo v Čechách a na Slovensku sily so švédskou firmou Lamina, ktorá je jedným zo svetových lídrov v kašírovacích strojoch a mimoriadne úspešnou v oblasti lepiacich zariadení.

Krabice, tašky, obálky? Nie! Oveľa viac!

Mnohí z vás dostávate od svojich zákazníkov nové výzvy vo forme lepených zákaziek a musíte ich zvládať manuálne a pritom je tu riešenie, ktoré sa neorientuje vyslovene na jeden typ produktu ako je to bežné. Lamina vyrába kašírovacie stroje od základných manuálnych verzií až po plnoautomatické linky s mnohými opciami. Takisto pri lepiacich strojoch si zákazník môže zvoliť neskutočne variabilný Gluer, pracovnú stanicu WS, či viac automatizované linky Glueline, Folder Gluer či stroj na aplikáciu pásky Tape Table.

lamina SYSTEM – Úspešné inštalácie na Slovensku

LAMINA SYSTEM  LAMINA SYSTEM
LAMINA SYSTEM  LAMINA SYSTEM

Kartex-VL Fiľakovo – lamina SA 1420 Basic

Na začiatku bola malá regionálna kartonážka s celoslovenskou pôsobnosťou. Investície však urobili svoje. Spoločnosť KARTEX-VL z Fiľakova je na trhu výroby papierových obalov od roku 2001, dodáva obaly prakticky do celého sveta. Spracúvajú hlavne vlnitú lepenku v hnedom, bielom či mramorovom prevedení. Zdobí ich viacero certifikátov a v záujme ďalšieho napredovania investovali do švédskeho kašírovacieho stroja Lamina SA 1420 Basic pre poloautomatické kašírovanie hárku na hárok. Pre vysokokvalitné finálne produkty je dôležitá presnosť spracovania a toto zariadenie je výnimočné vďaka tzv. Lamina registru. Hoci je obsluha užívateľsky nenáročná, dodávateľ zabezpečil takmer týždňové zaškolenie. Personál vo Fiľakove si tak mohol osvojiť potrebné technické znalosti.

Nikara Krupina – lamina Gluer 1400

Firma Nikara bola založená v roku 1991 ako tlačiareň zameraná na tlač a viazanie kníh. Postupom času sa tento malý podnik rozrástol a momentálne disponuje 3 hárkovými ofsetovými strojmi, 2 rotačnými ofsetovými strojmi a výrobnou prevádzkou s väzbami V1, V2, V8, ktorá zamestnáva 100 ľudí. Nikara nie je typický zákazník v oblasti „packagingu a digital print industry“, ale je jedným z najväčších výrobcov kníh s tvrdou väzbou na Slovensku.

LAMINA SYSTEM
Foto: Majiteľ spoločnosti Nikara pán Róbert Jurových (vpravo) s vedúcim výroby Jozefom Turanom.

„Knihy potrebujú  pridanú hodnotu, zaujímavé vizuálne prevedenie, balenie, či už ide o edície kníh alebo knihy na špeciálnu udalosť,“ vysvetľuje majiteľ pán Jurových. „Vždy hľadáme cesty ako ešte viac uspokojiť našich klientov, preto sme sa rozhodli investovať do Lamina Gluer (lepička lamina), ktorá nám umožňuje rozšíriť portfólio spracovávania tvrdých väzieb ako napríklad flexo väzba, …

Rea Nitra – lamina Gluer 1400

Tlačiareň Rea z Nitry, najstaršieho mesta na Slovensku, bola založená v roku 1992. Firma bola na začiatku orientovaná na potlač a predaj reklamných predmetov. V ďalšom kroku pribudla ofsetová tlač spolu s DTP. V roku 2007 prišla veľká zmena pre tlačiareň – prvý štvorfarbový tlačový stroj, ktorý v roku 2016 vystriedal formátovo väčší od spoločnosti KBA – Performa 74-5. Popri bežných komerčných zákazkách je čoraz väčší dopyt po menších obalových produktoch a ich manuálna výroba sa stala čoraz viac ťažkou až nereálnou.

LAMINA SYSTEM
Foto: Riaditeľ spoločnosti pán Patrik Jiránek (vľavo) s obsluhou zariadenia a školiteľom z firmy Lamina.

Spoločnosť preto viackrát kvôli vyššej produktivite, kvalite a zníženiu personálnych nákladov otestovala lepičku Gluer od firmy Lamina a následne po stále narastajúcom tlaku svojich zákazníkov pristúpila k investícii do švédskeho stroja. Obsluha si počas školenia veľmi dobre osvojila nastavovanie zariadenia na rôzne zákazky z portfólia firmy a je schopná kreatívne pristúpiť aj k novým typom zákaziek.

Video:
https://www.youtube.com/watch?v=Y2c_5Ha2J2U
https://www.youtube.com/watch?v=k40tPofZbHE

Zdroj: Koenig & Bauer (CEE)

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokKoenig & Bauer a Durst Phototechnik plánujú spoločný podnik v oblasti digitálnej tlače
Nasledujúci článokRICOH Intelligent Devices