Slovensko si v tomto roku pripomína 100. výročie podpisu Clevelandskej dohody, ktorá bola prvým dokumentom zakotvujúcim vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov po rozpade Rakúsko-Uhorska. Pri tejto príležitosti sa uskutočnil v Clevelandskom múzeu prírodného bohatstva Deň slovenského dedičstva spojený s výstavou popredného slovenského fotografa a cestovateľa Filipa Kuliseva. Na jej otvorení sa zúčastnil aj podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, bývalý veľvyslanec USA v SR Tod Sedgwick, senátorka štátu Ohio Sandra Williamsová, či veľvyslanec SR v USA Peter Kmec.

„Clevelandská dohoda predstavuje významný míľnik na ceste, ktorá zmenila Slovákov na moderný národ so silnou identitou a vlastným štátom. Som rád, že naša krajina odvtedy dokázala, že je životaschopná, že je kolískou šikovných a schopných ľudí, ktorí sú prínosom nielen pre Slovensko. Jedným z nich je aj fotograf Filip Kulisev, ktorého fotografie ukazujú svetu nielen krásy Slovenska ale aj rôzne podoby Zeme a zároveň sú výzvou na ochranu a zachovanie vzácneho prírodného bohatstva tejto planéty,“ uviedol minister M.Lajčák.

Autorom myšlienky slovenského dňa v Clevelande bol aj bývalý ambasádor Sedgwick. „Myšlienka vznikla v roku 2013 počas niektorého z našich častých tenisových zápasov. Mali sme vždy pri nich veľa zábavy, no preberali sme aj vážne témy. Výsledkom našich debát je aj táto výstava, na čo som veľmi hrdý,“ zdôraznil Filip Kulisev.


Súčasťou výstavy sú nielen jeho fotografie zo Slovenska, ale aj prírodné krásy všetkých kontinentov. Z Clevelandu pokračuje výstava Filipa Kuliseva na púti po severoamerickom kontinente. Časť bude smerovať na Kauai na Havajských ostrovoch a druhá časť skončí v Ottawe, kde budú súčasťou výstavy, ktorú organizuje slovenský veľvyslanec v Kanade Andrej Droba.

Filip Kulisev
Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP absolvoval viac ako 180 individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete. Vydal šesť kníh, ktoré ukazujú nádheru a rozmanitosť prírody a rozprávajú aj jeho príbehy z ciest. Ako jeden z dvoch fotografov na svete získal najvyšší európsky titul Master QEP v kategórii príroda a zároveň aj najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov. Hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša všetkým milovníkom prírody na Slovensku aj vo svete. Chce tak v prvom rade prispieť k ochrane biodiverzity a prírodného bohatstva planéty. Patrí k nadšeným milovníkom prírody a podporuje aktivity na jej ochranu aj pre budúce generácie, preto o ňom monacké knieža Albert II. povedal: „Filip Kulisev krásou a čistotou obrazu dodáva váhu bohatstvu, ktoré my všetci až pričasto ignorujeme, a ktoré tu už zajtra nemusí byť, lebo včera sme boli priam trestuhodne nečinní. Viem, že svetlo, ktoré vyžaruje, umožní rozsvietiť sa aj iným.“

Cleveland 27. septembra 2015

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo