Počet zamestnancov na trvalý pracovný pomer v ružomberských papierňach a celulózkach Mondi SCP prekročil číslo 1300 a za posledné tri roky narástol o 200 ľudí.

Najväčší súkromný zamestnávateľ na Liptove, spoločnosť Mondi SCP, plánujem behom najbližších 12 mesiacov prijať viac než stovku zamestnancov. Je to výsledok investície do nového papierenského stroja PS19, ktorý bude vyrábať nový druh papiera z recyklovaného základu s názvom kraft top white.

V roku 2020 spoločnosť oslávi 140 rokov nepretržitej výroby papiera a zamestnávania ľudí v Ružomberku. Firma je tiež silným podporovateľom komunity v oblasti miestnej infraštruktúry, sociálnej oblasti, zdravotníctva, vzdelávania, životného prostredia, športu, podpory mládeže a ďalších oblastí.

„Ružomberok rozkvitol vďaka priemyslu. Textilný a papierenský priemysel do tejto kotliny pritiahli ľudí za prácou, tí chceli bývať v blízkosti svojho pracoviska a tak tu zostali žiť,“ hovorí prezident spoločnosti, Bernhard Peschek.

Mondi SCP_Ruzomberok
Kým textilný priemysel v meste neustál ťažké podmienky na trhu, papierenský je tu príbehom úspechu. „Napriek výzvam, ktorým kancelárske papiere zažívajú pre zmenšujúci sa trh vplyvom digitálnych médií sa nášmu podniku darí. Bez minulých a súčasných investícií a dôvery akcionárov by sme už teraz neboli tam, kde sme.

No žiadna investícia by nefungovala nebyť šikovných ľudí, ktorých sa nám darí získavať a udržať“, dodáva B.Peschek. Nové investície okrem toho smerujú do rozšírenia výrobného portfólia smerom k obalovým druhom papiera vyrobeným predovšetkým z recyklovaného materiálu. Okrem domáceho využitia druhotnej suroviny tak podnik stabilizuje svoje fungovanie v tej oblasti na trhu, ktorá je celosvetovo na vzostupe.

Počet zamestnancov na trvalý pracovný pomer v ružomberských papierňach a celulózkach Mondi SCP prekročil číslo 1300 a za posledné tri roky narástol o 200 ľudí. Hoci je stále takmer 80% zamestnancov mužov, vo výrobe si čoraz viac nachádzajú svoje uplatnenie aj ženy. Spoločnosť s rozsiahlymi benefitmi pre zamestnancov neustále hľadá ľudí do výrobných pozícií cez burzy práce, online portály s pracovnými ponukami, ale aj cez vlastný web www.mondijobs.sk.

Pripravuje sa tak na obdobie, kedy dopyt po práci ešte zosilnie. „Na jednej strane to je približne 100 nových pracovných miest, ktoré vznikajú vďaka realizácii projektu ECOplus, čo je modernizácia celulózky a výstavba nového papierenského stroja na spracovanie recyklovaného papiera“, hovorí Ivana Keyzlarová, riaditeľka ľudských zdrojov. „Na strane druhej to je generačná obmena dlhoročných pracovníkov vo výrobe, ktorá bude silná v nasledujúcich piatich rokoch.“

Mondi SCP_Ruzomberok
Priemerný vek pracovníka v Mondi SCP je v súčasnosti 45 rokov, no práve pre generačnú obmenu má klesajúcu tendenciu. „Sme radi, že sa nám na miestnej polytechnickej škole podarilo otvoriť ďalší študijný smer, tentoraz v duálnom systéme vzdelávania a v novom školskom roku nastúpi na úplne nový odbor chemik-operátor 11 študentov. Už teraz sa na šikovných absolventov tešíme“, dopĺňa I.Keyzlarová.

Mladí ľudia si každoročne môžu vyskúšať prácu v Mondi SCP ešte počas svojho štúdia. Výzvu na letné brigády tento rok prijalo približne 160 študentov, ktorí počas letných mesiacov pomôžu vo výrobe, údržbe, aj administratíve.

Zdroj: Mondi SCP

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokXerox získal ocenenie v súťaži Obal roku 2019
Nasledujúci článokPrvní zařízení značky Koenig & Bauer Iberica v Polsku