V úvode vari nezaškodí trocha teórie pre tých, ktorí v oblasti tlače nie sú celkom doma. Ofset – klasická ofsetová tlač je už vo svojej podstate veľmi náročná technológia. Ide o nepriamu tlač založenú na princípe prijímania farby a odpudzovaní vody. Tlačovú formu tvorí hliníková platňa. Na jej povrchu je nanesená svetlocitlivá emulzia.
Po osvite a spracovaní vznikne na povrchu platne obraz, ktorý tvorí podklad pre tlač. Vlastný obraz tvorí emulzia, ktorá ostala na povrchu platne a v tlačovom procese je schopná na seba viazať tlačovú farbu a odpudzovať vodu. Druhú časť tlačovej formy (platne) tvorí čistý hliník bez emulzie (tá bola pri procese odstránená). V tlačovom procese tieto miesta na seba viažu vodu (hliník je hydrofilný), ale zároveň odpudzujú tlačovú farbu.
Je potrebné pripomenúť, že tento princíp stále platí, či ide o klasické platne citlivé na UV svetlo (metalhalogénové výbojky), ktoré sa používajú v kopírovacom zariadení (ráme), kde prebieha osvit na platňu z filmu, alebo platne určené pre osvit technológiou CtP (thermal, violet, UV, zelený laser). V ďalšej fáze tlačového procesu sa obraz – kresba prenáša z tlačovej formy na ofsetový gumový poťah a v záverečnej fáze z gumového poťahu na tlačový papier. To je v skratke opis klasického ofsetu.
Dnes je prevažná časť tlačiarenských zákaziek tlačená ofsetom. Kvalita ofsetovej tlače za posledných pätnásť rokov vzrástla smerom nahor. Prispelo k tomu viacero faktorov, hlavne to bol rýchly vývoj elektroniky, počítačov, periférií, softvéru, digitalizácia a vznik nových technológií (CtP). Kvalita tlače je bežným konzumentom posudzovaná skôr z celkového pohľadu na finálny produkt. Spravidla sú to reklamné katalógy, knihy, časopisy, noviny, obaly a iné. Z odborného hľadiska je to celý reťazec na seba nadväzujúcich úkonov a technologických postupov. Od myšlienky cez grafický návrh, prípravy podkladov – skenovanie, grafika, zlom, osvit, výroba tlačovej formy, tlač, knihárske spracovanie a finalizácia. Z dôvodu previazanosti jednotlivých postupov (prepress, press, postpress) je dôležité zabezpečiť ich bezproblémovú komunikáciu. Kvalita hotového produktu a následná spokojnosť zákazníka je spätá práve s dobrou komunikáciou a dodržiavaním stanovených pravidiel. Tak ako iné odvetvia priemyslu aj odvetvie polygrafie sa riadi normami, ktoré predpisujú pravidlá, podľa ktorých sa riadi výroba. Jedna zo základných noriem pre tlač je norma ISO 12647. Pre hárkový a rotačný heat-set ofset platí verzia ISO 12647-2, pre ofsetovú rotačnú tlač novín verzia ISO 12647-3, platná norma pre certifikovaný digitálny nátlačok je vo verzii ISO 12647-7:2007.
V spojitosti s kvalitou sa otvára otázka, ako je to s kontrolou tlačového procesu, resp. máte svoj systém pod kontrolou? Tak ako v úvode píšem, ofsetová tlač je veľmi náročná technológia, veľa tlačiarov vie o tom svoje. Snáď spomeniem jedno vyjadrenie z odborného fóra – „v ofsete je tisíce problémov a chceme Vám ich pomôcť riešiť“. Možno pre nezainteresovaných to znie ako pritiahnuté za vlasy, ale pre tlačiarov a odborníkov z odboru je to fakt. Slovensko má okrem automobiliek aj veľa tlačiarenských prevádzok. Tí veľkí sa stabilizovali a upevnili svoje pozície na trhu. Tlačiarne stredného typu a malé tlačiarne realizujú zvyšok produkcie trhu. Štatistiky ukazujú, že na Slovensku je veľa tlačiarní, a to umožňuje zadávateľom vyberať si zo širokej ponuky. Je potrebné upozorniť, že nie vždy je rozhodujúca cena. Prax potvrdzuje, že rozhodujúcim faktorom pre zadávateľov je pri výbere kvalita, pridaná hodnota a potom cena za realizáciu. Snáď neprezradím nič nové, ak napíšem, že veľa zákaziek je smerovaných na Slovensko už pripravených v dátach a požaduje sa len tlač a finálne spracovanie. V dobe krízy je tú možnosť aj ponúkať svoju výrobnú kapacitu smerom do zahraničia. Je si, ale potrebné uvedomiť že kvalita je už samozrejmosťou a certifikácia procesu je garanciou. Z toho plynie pre tlačiarne, že by mali uvažovať, alebo sa rozhodnúť pre certifikáciu tlačového procesu podľa normy ISO 12647-2.
Čo je kvalita? No, nestačí len vyhlásiť, že máme vo firme Heidelbergy a „tlačíme SUPER“. Samozrejme, nejde o značku stroja, problém je inde. Aj keď sú tlačové stroje v poriadku, kvalita tlače nemusí byť vždy „super“. To sú tie vedľajšie spojitosti, čo so sebou prináša technológia ofsetovej tlače. Ak si predstavíme kombinácie, tak sme na tom ako pri tipovaní športky – toľko problémov môže vzniknúť. Na tieto faktory nesmieme zabúdať, lebo majú priamy súvis s výslednou kvalitou tlače. Z pohľadu odborníka je potrebné počas tlačového procesu sledovať a mať pod kontrolou: • mechanický stav tlačového stroja • tlačovú farbu • vlhčenie • tlačovú formu • ofsetový poťah • tlačový papier • iné – (prídavné periférie a pod.) • ľudský faktor
Ako čeliť reklamáciám? „Kto robí, môže urobiť aj chybu“. Toto pravidlo stále platí, ale niekedy nás to môže vyjsť draho. Ak sa výroba riadi podľa platných noriem ISO 12647-2, dá sa zabrániť a eliminovať možnosť vzniku chýb. V prípade riešenia reklamácie sa dá opierať práve o parametre uvádzané v príslušnej norme. Samozrejme, je potrebné analyzovať vzniknutý problém. Ak tlačiareň prešla certifikáciou, tak sa presne dá určiť krok, kde sa problém vyskytol.
Certifikácia podľa normy ISO 12647-2 Certifikácia tlačového procesu je nepochybne potrebným krokom v ceste za dosiahnutím lepších tlačových výsledkov. Pozostáva zo skúšky – prevedenia testu tlačového stroja, kde sa zistí maximum možných informácií o technických a farebných parametroch tlačového procesu a definujú sa nové optimálne tlačové parametre, hlavne ideálne množstvo dávkovania tlačovej farby. Ak sa tlač riadi podľa hodnôt definovaných v norme ISO 12647-2, je tlač farebne kvalitná a nemôže byť spochybnená. Je to pevná ochrana tlačiarne pred neoprávnenými reklamáciami farebnosti tlače zo strany zákazníka. Pravidelným každodenným používaním normy ISO 12647-2 sa dosahujú významné úspory času pri príprave tlačového stroja, podstatné zníženie makulatúry a je zaistená aj vyššia stabilita celého tlačového procesu. Certifikácia a služba spojená s ňou je komplexná, to znamená, že obsahuje testy technického stavu tlačového stroja, vlastnú certifikáciu podľa normy ISO 12647-2, vytvorenie potrebných ICC profilov, zhotovenie tlačového predpisu, v prípade potreby sa zabezpečí aj dodanie potrebných meracích prístrojov a, samozrejme, zaškolenie potrebných zamestnancov. Certifikácia tlačového procesu podľa normy ISO 12647-2 sa neobmedzuje len na vlastný tlačový stroj (aj keď má na proces najväčší vplyv), môže byť použitá aj ako nástroj pre štandardizáciu postupov v predtlačovej príprave.
Pripravil: František Martančík
Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Please enter an answer in digits:
Poznáte farebný priestor svojho monitora?
Prvé predstavenie hárkovej atramentovej tlačiarne RICOH Pro Z75
Spokojnosť zákazníka zaručená normou ISO 12647-2
Ocenenie EDP Award pre zariadenie Ricoh Pro™ C5300s
Spoločnosť Pantone predstavila farby roka 2021
Sharp NEC Display Solutions Europe prichádza s novými monitormi, pre kancelárske a domáce prostredie
Vyznáte sa vo farebných RGB priestoroch?
Projektory, ktoré pomôžu zlepšiť flexibilitu práce
Eizo FlexScan EV3895: ultraširokouhlý zakrivený monitor
Papier, ktorý ničí baktérie a vírusy
Súťaž základných škôl v chémii REGIOCHEM už pozná svojich víťazov
Sortiment papierov Munken je Cradle to Cradle Certified™ certifikovaný
Polygrafia Academica 2020 a Wood, Pulp & Paper 2020
Mondi predstavuje najnovšie produkty