Hádam najdôležitejším článkom v reťazci štandardizácie a kontroly, ale aj vlastnej ofsetovej tlače je tlačová forma (samozrejme spolu s ofsetovým poťahom). Tlačová forma je nositeľka obrazu a zabezpečuje jeho priamy prenos (po vyfarbení) na ofsetový poťah, z ktorého sa obraz následne obtláča na tlačené médium. Tlačová forma má svojou kvalitou a prevedením priamy vplyv na kvalitu výslednej tlače.
Stabilita a opakovateľnosť tlačovej formy pri štandardizácii a certifikácii tlačového procesu podľa normy ISO 12647-2(3) je bezpodmienečne nutná. V opačnom prípade dochádza k nekontrolovateľnej tlačovej produkcii. Keďže tlačová forma pre klasický ofset vzniká mimo tlačového stroja, je dôležité poznať jej výrobu a hlavne dodržiavať správne výrobné postupy pri osvite a jej spracovaní. Veľa kompetentných pracovníkov v reťazci prípravy a vzniku tlačovej formy, ale aj tlačiarov tento fakt podceňuje a nevenuje mu patričnú pozornosť. Verím, že aj tento článok zmení niektoré názory a poodkryje ďalšie záhady ofsetovej tlače, resp. prinesie vám nové poznatky.
Technológia ofsetovej tlače je úzko spojená aj s výrobou ofsetových platní. Nie vždy to bolo s ofsetovými platňami také jednoduché, ako to poznáme v súčasnosti. Ani nie tak dávno (pred 50-timi rokmi) sa tlačová forma pripravovala priamo v tlačiarni. Technológia a princíp bol úplne iný, ako sa používa dnes pri výrobe ofsetových platní. Pracovníkom sa hovorilo kopisti (dnes osvitári) a ich náplňou práce si bolo platňu pripraviť, nakopírovať, spracovať a ešte aj platňu vyretušovať. Podkladom bola čistá hliníková platňa, neskoršie bimetalická a trimetalická platňa, ktorá sa upla do odstredivky a následne sa na ňu liala svetlo-citlivá emulzia. Po vytvorení rovnomerného povrchu a usušení bola platňa pripravená na kopírovanie. Je potrebné pripomenúť a zdôrazniť, že pri tomto postupe svetlo-citlivá vrstva (emulzia) nebola oleofilná ako dnes, ale slúžila len ako podporná vrstva, ktorá sa po nakopírovaní vyvolala a v ďalšom technologickom kroku nasledovalo zahĺbenie alebo leptanie. Bimetalické platne boli dvojvrstvé, podklad tvorila meď a povrchová vrstva bol chróm (trimetal tvorili vrstvy železa, medi a chrómu). Po naleptaní sa odstránil chróm, ktorý bol hydrofilný, a tlačiace miesta tvorila meď. Meď mala tendenciu na seba viazať tlačovú farbu, teda bola oleofilná. V konečnej fáze procesu sa svetlocitlivá vrstva odstránila.
Za revolučný prelom sa dá označiť zmena technológie pri výrobe ofsetových platní, keď sa svetlo-citlivá vrstva stala nositeľkou farby, teda je oleofilná. Tento spôsob výroby ofsetových platní sa uplatňuje aj dnes. Samozrejme, dnešné tlačové platne sú doplnené o ďalšie patentované vylepšenia a disponujú oveľa lepšími vlastnosťami potrebnými pre ofsetovú tlač.
Výroba ofsetových platní sa v dnešnom globálnom svete stáva záležitosťou veľkých spoločností. Medzi najväčších svetových výrobcov ofsetových tlačových platní patria spoločnosti AGFA Graphics, FUJIFILM Corporation, KODAK Graphics Group. Na slovenskom trhu figurujú aj spoločnosti IPAGSA, S.L. a AMPLA Polygrafia, s.r.o. Samozrejme, okrem týchto výrobcov a ich značiek existujú aj ďalší výrobcovia z Číny, Kórei, Indie a takisto menší regionálni výrobcovia. Výroba sa hlavne orientuje na CtP platne, o ktoré je hlavne v súčasnosti záujem. Z posledných prieskumov a štatistík sa dá konštatovať, že sa rapídne prehlbuje pomer medzi klasickými ofsetovými a CtP platňami. Na Slovensku sa odhaduje 15% : 85% v prospech platní CtP. Samozrejme klasické konvenčné tlačové platne sa ešte bežne využívajú v Indii, Číne, Rusku a taktiež v menej vyspelých zemiach.
• klasické ofsetové (konvenčné) predscitlivené platne • ofsetové platne určené pre osvit na CtP zariadeniach
Platne sú citlivé v oblasti UV spektra 360 – 450 nm. Pre ich osvit sa používajú metalhalogénové výbojky. Vyrábajú sa pozitívne, ale aj negatívne pracujúce (na Slovensku si negatívne nenašli obľubu) v hrúbkach 0,10 mm až 0,40 mm a štandardných formátoch. Tento typ platní sa využíva pre klasické kopírovanie v kopírovacom ráme z filmových montáží. Po osvite sa platňa vyvoláva v ofsetovej vývojke, prebehne oplach vodou a následne sa platňa pogumuje (zakonzervuje). Tento typ platní je zaužívaný dlhé roky a s ním majú svoje skúsenosti (dobré aj zlé) kopisti aj tlačiari. Kvalita tlačovej formy je z väčšej miery ovplyvňovaná ľudským faktorom a kvalitou filmov (litografií). Pre kvalitnú tlačovú formu je potrebná dostatočná denzita filmov, ostrý rastrový bod, správna expozícia UV lampy a kvalitné vyvolanie vo vývojke.
V konvenčných platniach vývoj prakticky nepokračuje a ich čas trvania na trhu sa začal odpočítavať aj napriek tomu, že pre tento typ platní je na trhu v ponuke viacero zariadení napríklad „basysPrint UV-Setter“ CtcP (computer to conventional plate), ktoré z digitálnych dát prevádza osvit na konvenčné platne. Táto technológia je úplne odlišná od bežných CtP zariadení, ktoré sa dnes uplatňujú v praxi. Čas ukáže, či vývoj bude pokračovať, alebo výrobca zmení spôsob osvitu. Tento typ zariadenia „basysPrint UV-Setter“ pre (netradičný) osvit konvenčných platní využívajú pomerne už veľa rokov Komárňanské tlačiarne. Známy výrobca CtP značky Lüscher má vo svojom výrobnom programe zariadenie Lüscher XPose! 230/260/290 UV, ktoré pre osvit využíva UV laser s vlnovou dĺžkou 405 nm a to mu umožňuje využívať pre osvit konvenčné tlačové platne. Cena týchto platní, je stále priaznivejšia v porovnaní s cenou termálnych a polymérnych CtP platní.
Príchodom technológie (Computer-to-Plate) priameho osvitu na platňu prišli na trh aj nové typy ofsetových platní. Platne sa rozlišujú podľa zdroja osvitového zariadenia. Súčasné CtP zariadenia využívajú prevažne ako zdroj pre priamy osvit na platňu fialovú laserovú diódu (Violet laser diode 400 – 410 nm) a (Thermal infračervenú diódu IR 830 nm). Okrem týchto dvoch zdrojov, momentálne najviac využívaných, sa môžeme stretnúť aj s FD–YAG zeleným laserom s citlivosťou svetla 532 nm napr. zariadenie CtP značky Krause.
Aby sme v identifikácii CtP platní boli úplní, je potrebné platne ešte rozdeliť podľa technológie a ich konečného spracovania. Musím upozorniť, že nie vždy je postup spracovania jasne vysvetľovaný. Snahou resp. reklamou sa posúva verejnosti, že sa jedná o bezchemické resp. bezprocesné spracovanie! Pravda je ale taká, že úplne bez chémie a bez procesu to nejde!
1. Conventional chemically processed – konvenčné CtP platne s kompletným chemickým spracovaním (ofsetová vývojka, voda a konzervácia/pogumovanie). 2. Reduced chemistry – nový typ emulzie (FUJIFILM) umožňuje redukovať množstvo chémie (lo-chem), aby sa dosiahla úspora chémie je potrebné použiť pre spracovanie inteligentný ZAC vyvolávací procesor. Pre spracovanie je potrebná ofsetová vývojka, voda a konzervácia/pogumovanie). 3. Chemistry-free – (Agfa) nie je potrebná vývojka, stačí len oplach a vyčistenie v špec. roztoku (Clean Out Solution) a pogumovanie. 4. Processless – bezprocesné platne (Kodak, FUJIFILM) nevyžadujú po osvite žiadne spracovanie, platne sa aktivujú až v tlačovom stroji.
AGFA Graphics – spoločnosť zamerala svoj vývoj CtP platní na bezchemické spracovanie (chemistry-free). Tento spôsob spracovania sa používa pri termálnych (IR 830 nm), ale aj pri fotopolymerných (fialových) platniach. Agfa pri nových termálnych platniach „AZURA TS“ a „Amigo TS“ používa patentovanú emulziu a technológiu spracovania „ThermoFuse technology“. Samozrejme v portfóliu Agfa Graphics sú zastúpené aj konvenčné CtP platne s kompletným chemickým spracovaním.
„ThermoFuse technology“ Základom neablatívnych termálnych platní „Azura TS“ a „Amigo TS“ je expozícia termálnym laserom a termofúzny princíp tvorby obrazu počas osvitu. Citlivá vrstva (emulzia) tlačových platní sa skladá z termoplastických guličiek, ktoré sa počas expozície laserom IR 830 nm (tepelnou energiou) roztavia do jednoliatej hmoty a tým dôjde k pevnému spojeniu s nosným hliníkovým podkladom platne.
AGFA – Azura TS Nové výrazne citlivejšie negatívne termálne tlačové platne (chemistry-free) sú určené pre CtP zariadenia so zdrojom osvitu s citlivosťou IR 830nm. Platne Azura TS majú citlivosť 200 mJ/cm2, dobré tlačové vlastnosti a rozlíšenie tlačového bodu 2% – 98% pri AM raster 200 lpi, XM 240 lpi raster Agfa Sublima a FM raster 20 mic.. Výrobcom je garantovaná vydržnosť platní do 100-tisíc obratov. Platne majú veľmi dobrý vizuálny kontrast a pre spracovanie nepotrebujú ofsetovú vývojku, postačuje len oplach / vymytie a konzervácia v neutrálnom 7 pH roztoku Clean Out Solution. Touto operáciou je z platni odstránená neexponovaná emulzia a zároveň je vrstva zakonzervovaná. Pre toto finálne spracovanie platní Azura TS odporúča výrobca oplachovacie zariadenie C95/C125 „Azura Clean Out Unit (COU)“. Tento druh platní sa nedá vypaľovať. Manipulovať s platňami Azura TS môžeme pri bežnom osvetlení.
AGFA – Amigo TS Termálne (IR 830 nm) negatívne platne sú citlivejšie až o 50% od predošlého typu Amigo, ich citlivosť je 180 mJ/cm2. Ich vydržnosť je garantovaná až do 200-tisíc obratov bez vypálenia. Platne majú vysoký vizuálny kontrast a vysoké rozlíšenie tlačového bodu 2% – 98% pri AM raster 200 lpi a 1% – 99%/pri rastri Sublima. Pre spracovanie osvitnutých platní sa nepoužíva ofsetová vývojka, postačuje len oplach / vymytie v roztoku Clean Out Solution a konzervácia. Spracovanie sa dá prevádzať aj v bežných vyvolávacích automatoch určených na vyvolávanie analógových platní, alebo bežný termálny automat (samozrejme bez ofsetovej vývojky), alebo oplachovacie zariadenie C95/C125. Manipulovať s platňami môžeme pri bežnom osvetlení.
AGFA – Azura Violet (405 nm) Nová generácia negatívnych bezchemických (chemistry-free) fotopolymérnych platní Azura Violet je určená pre pre CtP zariadenia s fialovým laserom 405 nm s výkonom od 30 mW. Azura Violet sa vyznačuje zlepšenými vlastnosťami a zvýšenou citlivosťou oproti pôvodným platniam. Má rozlíšenie 2% – 98% pri 175 lpi a jej výdržnosť je garantovaná výrobcom do 100-tisíc obratov bez vypálenia. Platňa má veľmi dobrý vizuálny kontrast a pre spracovanie nepotrebuje vývojku. Spracovanie platne po osvite sa dá prakticky realizovať vo všetkých bežných fotopolymerných vyvolávacích automatoch, alebo v oplachovacej jednotke VCF 85/VXCF 85. Svojím spracovaním je platňa Azura Violet šetrná k životnému prostrediu. Manipulácia s platňou je možná pri bežnom osvetlení. Platňa nie je vhodná pre tlač s UV farbami.
AGFA – N92v VCF (405 nm) Nové bezchemické (chemistry-free) negatívne fotopolymérne tlačové platne sú určené pre CtP zariadenia s citlivosťou zdroja 405 nm. Platne sú určené pre novinovú tlač s veľkou výdržnosťou 150-tisíc obratov. Rozlíšenie od 2% – 97%/ AM raster 110 lpi a 1% – 99% /180 lpi raster Sublima. Platne majú vysokú citlivosť a jej spracovanie po osvite sa dá prakticky realizovať vo všetkých bežných fotopolymerných vyvolávacích automatoch, alebo v oplachovacej jednotke VCF 85/VXCF 85. Platne nie sú vhodné pre tlač s UV farbami.
FUJIFILM Corporation – spoločnosť ponúka svoje ofsetové platne pod jednotným názvom „BRILLIA HD“ s patentovanou technológiou „MultiGrain“. Vo výrobnom programe má platne pre všetky druhy CtP zariadenia na trhu. Spoločnosť expanduje a veľa investuje do vývoja a nových výrobných podnikov. Už začiatkom roku 2012 bude spustená nová výrobná linka s veľkou kapacitou v Tilburgu / Holandsko. Platne budú určené pre celú východnú Európu. Vývoj a výroba smeruje k bezprocesným a „lo-chem“ typom platní. MultiGrain – je spôsob úpravy povrchu hliníka metódou viac veľkostného zrnenia, ktoré zabezpečuje lepšie vedenie vlhčiaceho roztoku počas tlačového procesu. HD – (High Definition) vysoké rozlíšenie a reprodukcia rastrového bodu.
– umožňuje redukovať množstvo chémie (lo-chem), aby sa dosiahla úspora chémie je potrebné použiť pre spracovanie inteligentný ZAC vyvolávací procesor. Čo je „ZAC systém” ?
„ZAC“ je „inteligentný“ vyvolávací automat s mikroprocesorom, ktorý je vďaka patentovanému softvéru schopný kontrolovať množstvo použitej chémie a vody pri spracovaní tlačových platní. Týmto systémom sa dá ušetriť až do 75% použitej chémie. Systém okrem iného vyhodnocuje a dávkuje na základe pH a vodivosti potrebné množstvo chémie pri vyvolaní každého m2 platne.
Výhody „ZAC systému“ 1. Nízka spotreba chémie (vývojky); 2. Dlhšia životnosť kúpeľa; 3. Menšie náklady na údržbu; 4. Stabilné podmienky vyvolávania Prvé inštalácie fialových „lo-chem“ zariadení systémov na Slovensku ukazujú jeho výhody, predovšetkým v nízkej spotrebe aktivátora, vysokej výdržnosti platní, či už s UV alebo bežnými farbami, nízkymi nákladmi na údržbu a lepšej cene automatu. Znížené náklady na logistiku, vodu a odpadové hospodárstvo sú tiež zaujímavé. Prídavný softvér sa dá vypnúť a pokračovať v spracovávaní rôznych typov platní po výmene chémie.
BRILLIA HD LH-PJE „lo-chem“ pozitívne pracujúce termálne platne (IR 800-850 nm) určené pre zariadenia CtP pracujúce s IR 830 nm diódou. Vyznačujú sa vysokou citlivosťou 100 – 120 mJ/cm2, ostrosťou rastrového bodu 1 – 99% pri 200 lpi, rýchlym spracovaním a zvýšenou odolnosťou voči tlačovým chemikáliám. Platne sú vhodné pre akcidenčnú, UV a rotačnú tlač. Výdržnosť platní je deklarovaná do 200-tisíc výtlačkov pri tlači s UV farbami je to 100-tisíc s vypalením sa vydržnosť zvýši až na 300-tisíc. Tento typ platní je vhodný pre spracovanie v FLH-Z vyvolávacom procesore. Nasadená spracovateľská chémia postačuje na spracovanie až na 2-tisíc m/2 platní. V automate bez potreby výmeny vydrží chémia až 8 týždňov.
Brillia HD LH-PLE „lo-chem“ pozitívne pracujúce termálne platne (IR 800-850 nm) reprezentujú generáciu vysokokvalitných platní, ktoré sú určené pre komerčnú tlač, rotačný ofset a tlač novín. Platne sa vyrábajú v Tilburgu a pri ich pri výrobe je použitá tvrdšia zliatina hliníka, čo dodáva platniam vyššiu odolnosť voči prasknutiu a záťaži počas tlačenia, tým nedochádza k prestojom na výmenu platní. Citlivosťou platní je v rozsahu 100 – 120 mJ/cm2, rozlíšenie rastrového bodu 1 – 99% pri 200 lpi. Platne Brillia HD LH-PLE sú vhodné pre tlač UV farbami bez toho, aby sa museli vypáliť. Výdržnosť s UV fabami je do 150-tisíc s vypalením vydržnosť sa môže zvýšiť až na 400-tisíc obratov. Tieto platne je vhodné spracovať v FLH-Z (ZAC) vyvolávacom procesore, čo tlačiarňam umožňuje výrazne znížiť použitie chémie pri vyvolávaní platní a aj čistenie systému.
BRILLIA HD LH-PCE Procesné pozitívne pracujúce termálne (IR 800-850 nm) platne s citlivosťou 120 – 150 mJ/cm2 a vysokou výdržnosťou sú určené pre komerčnú hárkovú a kotúčovú tlač. Deklarovaná výdržnosť platní je 200-tisíc obratov a navyše sa môžu vypaľovať, čím výdržnosť sa dá zvýšiť až na 1 milión obratov. Okrem výborných vlastností reprodukcie 1% – 99% rastrového bodu / 200 lpi a vysokého kontrastu sa platňa môže vyvolávať aj v iných typoch (od iných výrobcov) ofsetových vývojok určených pre spracovanie pozitívnych CtP platní. Pri používaní UV farieb sa odporúča tlačovú formu vypáliť. Pre bezpečnú manipuláciu s platňami sa odporúča žlté ochranné osvetlenie.
BRILLIA HD Pro-T2 Nová generácia termálnych (IR 800-850 nm) bezprocesných (Processless) platní, ktoré spĺňajú najvyššie environmentálne požiadavky na prostredie. Ich výdržnosť je deklarovaná do 100-tisíc výtlačkov v závislosti od prípravy a vlastnej tlače. Platne po osvite majú prijateľný kontrast a môžu sa založiť priamo do tlačového stroja kde po spustení stačí na ich aktiváciu niekoľko obratov v tlaku, aby sa platňa vyčistila a mohla prebiehať tlač. Platne majú výborné vlastnosti reprodukcie 1% – 99% rastrového bodu pri 200 lpi, navyše sa vyznačujú vysokou citlivosťou 120 mJ/cm2. Tento typ platní je vhodný pre komerčnú tlač. Tlač s UV farbami sa neodporúča. Bezpečná manipulácia s platňami je pri bežnom svetle do 400 luxov po dobu 2 hodín.
BRILLIA LP-NV Photopolymer Procesné negatívne pracujúce fotopolymérne platne (405 nm) vhodné pre CTP zariadenia s fialovým laserom. Platne sú určené pre komerčnú, UV a rotačnú tlač. Platne majú vysokú citlivosť 0.05 – 0.10 mJ/cm2, vysoký kontrast a vysoké rozlíšenie rastrového bodu 2 – 98% pri 200 lpi. vhodné aj pre FM raster. Platňa má výdržnosť 200-tisíc s vypálením až 1 milión výtlačkov. Pre spracovanie je potrebný klasický fotopolymérový chemický vyvolávací proces vo vývojke. Manipulácia s platňami sa odporúča pri žltom svetle.
BRILLIA HD Pro-V „lo-chem“ fotopolymérne platne určené pre fialový laser 405 nm. Vyznačujú sa vysokou citlivosťou 0.045 – 0.09 mJ/cm, čo prináša úsporu zdroja v CtP zariadenia a zvyšuje jeho výkon. Tlačové vlastnosti a rozlíšenie je excelentné. Výdržnosť platní je 150 až 200-tisíc výtlačkov po vypálení môže dosiahnúť až 500-tisíc obratov a sú vhodné aj pre komerčnú, UV a novinovú ofsetovú tlač. Treba si povšimnúť, že „Brillia HD Pro-V“ nevyžaduje vyvolávanie v ofsetovej vývojke. Vývojka z procesu spracovania je odstránená a pre spracovanie platne stačí len prechod cez oplachovací roztok (aktivátor), ktorý odplaví nepotrebnú emulziu a následne sa platňa zakonzervuje. Tento spôsob spracovanie „systém PRO-V“ je veľmi šetrný k prostrediu a taktiež z ekonomického hľadiska je výhodný.
Čo je „PRO-V” systém? „PRO-V” je ekologický systém, ktorý nevyžaduje regeneráciu, konzervačný roztok a vodu.
Výhody „PRO-V“ systému: 1. Žiadna regenerácia: pred oplach, oplach a konzervačný roztok; 2. Vysoké rozlíšenie a produktivita; 3. Nízke náklady na údržbu; 4. Stabilné podmienky vyvolávania
Momentálne sa tento spôsob spracovania javí ako ideálny a bezproblémový pri prechode z platní staršieho typu s chemickým spracovaním. ZAC chémia neobsahuje silikáty, ktoré sú obsiahnuté v iných vývojkách, tým pádom neprebieha kryštalizácia, ktorá spôsobuje veľké znečistenie systému! To znamená, že procesory pre PRO-V sa čistia s menšou námahou ako iné procesory.
KODAK Graphics Group – spoločnosť patrí medzi veľkých producentov tlačových platní určených pre ofsetovú tlač. Vývoj sa hlavne orientuje na CtP platne učené pre zariadenia s citlivosťou IR 830 nm, kde KODAK má široké zastúpenie CtP zariadení. V svojej ponuke má aj CtP zariadenia s fialovým laserom, a k tomu aj platne s citlivosťou na fialový laser. Samozrejme, tak ako ostatní dominantní výrobcovia aj KODAK sa snaží presadzovať nové technológie platní ktoré vyžadujú pre spracovanie znížené množstvo vývojky. V kombinácii s vyvolávacími automatmi kde je vyvolávací proces softvérovo kontrolovaný sa dosahuje výrazná úspora chémie. Spoločnosť Kodak je reprezentantom aj bezprocesných platní (Processless), ktoré nevyžadujú žiadnu chémiu a sú šetrné voči životnému prostrediu.
KODAK – Trillian SP Najnovší typ procesných negatívnych termálnych (IR 800-850 nm) platní s výbornými vlastnosťami. Platne sú určené pre hárkový, UV a rotačný ofset. Elektrochemický zdrsnený a anodizovaný povrch hliníka zabezpečuje dobré tlačové výsledky. Navyše nový typ emulzie sa vyznačuje vysokou citlivosťou 75 – 120 mJ/cm2, kontrastom a rozlíšením rastrového bodu (1% – 98% / AM 300 lpi / 20 mic. FM raster). Typ a zloženie emulzie umožňuje výrazne redukovať množstvo spracovateľskej chémie a vyvolávacieho roztoku (30ml/m2). Platňa sa vyznačuje zlepšením kvalitatívnych vlastností a hlavne vysokou výdržnosťou v tlači až 500-tisíc obratov bez vypálenia. Manipulácia s platňami len pri žltom ochrannom osvetlení. Spracovanie platní si vyžaduje chemický proces vo vyvolávacom roztoku (Kodak Trillian SP Neutral Plate Solution).
KODAK – Electra XD Nová verzia procesnej pozitívnej termálnej (IR 800-850 nm) platne pokračujúca vo výborných vlastnostiach platni Kodak Electra Excel. Elektrochemický zdrsnený a anodizovaný povrch hliníka zlepšuje tlačové vlastností. Emulzia sa vyznačuje vysokou citlivosťou 90 – 110 mJ/cm2, extrémne vysokým rozlíšením (1 – 99% / FM 450 lpi /FM 10 mic.) a hlavne vysokou výdržnosťou v tlači a to 500-tisíc obratov v prípade vypálenia až 1 milión obratov. Platne Electra XD sú ideálne pre hárkový, UV a rotačný ofset kde sa vyžaduje vysoká kvalita tlače. Spracovanie platní si vyžaduje chemický proces vo vývojke.
KODAK – Sword Ultra Termálna procesná pozitívna platňa (IR 800-850 nm s patentovanou technológiou dvojitého nánosu emulzie, ktorá predlžuje životnosť v tlačovom stroji. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči UV a metalickým tlačovým farbám. Rozlíšenie umožňuje expozíciu v rozsahu od 1% – 99% pri frekvencii rastra AM 200 lpi. Platňa je certifikovaná na FM raster s veľkosťou bodu 25 mic. s odporučením technológie Staccato/SquareSpot. Citlivosť platní je 120 – 130 mJ/cm2. Výdržnosť platní bez vypálenia dosahuje 400-tisíc obratov s vypálením výdržnosť sa môže zvýšiť až na 1 milión obratov. Spracovanie platní si vyžaduje chemický proces vo vývojke.
KODAK – Violet Print Negatívne procesné fotopolymérové platne s citlivosťou na fialový laser (405 nm) sú určené pre komerčnú a novinovú tlač. Platne sú kompatibilné so všetkými fotopolymérnymi CtP zariadeniami s výkonom laseru 30 mW alebo vyšším. Citlivosť platní je v rozsahu 30 – 40 mJ/cm2. Povrchová vrstva platní je anodizovaná a povrch je upravený elektromechanickým zrnením. Tlačové vlastnosti sú dobré, reprodukovateľnosť rastrového bodu je v rozsahu 2 % – 98% pri rozlíšení 200 lpi. Platňa má deklarovanú výdržnosť 200-tisíc výtlačkov s vypálením vydržnosť môže dosiahnuť až 500-tisíc obratov. Pre spracovanie osvitnutých platní je potrebný procesor s predohrevom a bežný chemický proces vo vývojke. Pre manipuláciu s platňami je potrebné žlté ochranné osvetlenie.
KODAK – Thermal Direct Bezprocesné (Processless) termálne (IR 800-850 nm) negatívne tlačové platňa určené pre zariadenia CtP s termálnou technológiou osvitu (IR 830 nm). Základ tvorí anodizovaný hliník so špeciálnym zrnením povrchu. Použitý typ emulzie vyžaduje pre správny osvit energiu zdroja cca. 325 mJ/cm2. Správna a dostatočná expozícia, tak zaručí bezproblémové vyčistenie (aktiváciu) v tlačovom stroji a dobré tlačové vlastnosti počas tlačového procesu. Rozlíšenie platne umožňuje expozíciu v rozsahu 1% – 98% /AM 200 lpi a FM 25 mic. Výdržnosť platne sa udáva do 100-tisíc výtlačkov. Manipulovať s bezprocesnými platňami pred, ale aj po osvite sa dá pri bežnom osvetlení miestnosti (max. 1 hodinu) resp. pri žltom ochrannom osvetlení. Menším problémom môže byť slabší obraz pre prípadnú vizuálnu kontrolu a úplná nevhodnosť použitia tohto typu platní (pre nízky kontrast kresby) pre tlačové stroje, ktoré používajú skener pre načítanie obsahu platne pred tlačou. Hlavnou výhodou bezprocesných platní je úplné odstránenie chemického odpadu a jeho likvidácia, úspora na vode, vyvolávacej chémii, údržbe vyvolávacieho automatu, elektrickej energie a úspora priestorov.
Konštatovanie Základným problémom, s ktorým sa väčšina polygrafických prevádzok stretáva, je kvalita tlačových platní a predovšetkým stabilita ich produkcie. Túto stabilitu negatívne ovplyvňujú všetky faktory, ktoré sa počas zhotovenia tlačovej formy objavia.
• Pri konvenčných termálnych systémoch medzi tieto faktory patrí hlavne chémia, jej kvalita, vodivosť, teplota a rýchlosť vyvolávania. • Pri fotopolymerných systémoch sa k tomu navyše pridáva teplota predohrevu a prítlak kief v jednotlivých sekciách vyvolávacieho automatu. • Chemikálie vo vyvolávacom automate je potrebné meniť v určitých časových intervaloch (v závislosti na použitých chemikáliách, kvalite vody a rade ďalších faktorov), a to aj v prípade, že nebolo spracované predpísané množstvo tlačových platní. • Pravidelná údržba a čistenie vyvolávacieho automatu.
Trendy – vývoj CtP platní do budúcna? Momentálne vývoj a výroba platní je zameraná na elimináciu problémov, ktoré vznikajú pri konvenčných platniach. Podľa ponuky najnovších typoch platní od významných svetových výrobcov sa vytvára aj obraz a smerovanie nových technológii pri výrobe platní. Otvára sa otázka, ktoré riešenie bude ideálne a či ho trh prijme. V hre sú momentálne tri systémové riešenia:
• „lo-chem“ – (FUJIFILM) • „chemistry-free“ (Agfa) • „Processless“ – bezprocesné platne (FUJIFILM, Kodak)
Predpokladať, že bezprocesné tlačové platne ovládnu trh je momentálne nereálne, skôr vývoj sa bude uberať smerom bezchemickej technológie resp. menej agresívnej chémie a jej kontrole. V hre sú aj nové typy a zloženia emulzií, ktoré sú citlivejšie a znižujú nároky na energiu a životné prostredie. Netreba zabúdať aj na obmenu strojového parku a odpisy zrealizovaných investícií. Nové technológie samozrejme majú vždy celý rad predností, ale ich masovému nasadeniu často braní vyššia nadobúdacia cena.
Pripravil: František Martančík zdroj informácií: Agfa FUJIFILM Kodak
Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Ricoh uvádza na trh tlačiareň IM CW2200
Landa vidí ďalšiu miliardovú príležitosť pre nanografiu
Fedrigoni získa turecký UNIFOL
Väčšina európskych kancelárskych zamestnancov verí, že ich pracovisko investuje do technológií budúcnosti
Skenery Epson získali ocenenia DataMaster Lab Awards
Spoločnosť Sharp/NEC spustila voliteľnú službu značenia laserom
Spoločnosť Sharp/NEC uvádza na trh nový 8K LCD 32″ profesionálny monitor
Monitor NEC MultiSync® EA242WU
SHARP a NEC debutujú ako jedna spoločnosť
Epson na veľtrhu ISE 2022 predstaví najnovšiu generáciu 3LCD projektorov
Dá sa farebný papier potlačiť aj inou farbou okrem čiernej?
PERGRAPHICA® papier navrhnutý pre udržateľnú budúcnosť
Súťaž REGIOCHEMU pozná víťazov
Fínske odborové zväzy ukončili štrajk UPM
Mondi posudzuje možnosti pre svoje záujmy v Rusku