Nový zvlňovací stroj Fosber S/Line 420.

Majiteľ spoločnosti a CEO Model Group Dr. Daniel Model a zástupca dodávateľa technológie Marco Bertola, CEO Fosber Group, za účasti viac ako 60 hostí z radov zákazníkov, zástupcov mesta Nymburk a Stredočeského kraja, spoločne slávnostne uviedli do prevádzky nový zvlňovací stroj Fosber S/Line 420 v nymburskom závode Model Obaly a.s.

Fosber S/Line 420
Foto: Pri slávnostnom uvedení stroja zľava: Marco Bertola, CEO Fosber Group a Dr. Daniel Model CEO Model Group.

Nárast výrobnej kapacity o 40 %

142 metrov dlhé zariadenie nahradí pôvodný zvlňovací stroj, čím dôjde k navýšeniu výrobnej kapacity vlnitej lepenky o 40 %, teda na viac ako 200 miliónov m2 (metrov štvorcových) vlnitej lepenky za rok. Nový stroj je o 25% rýchlejší a umožňuje vyrábať lepenku so šírkou až 280 cm, oproti pôvodným 250 cm.

„Zariadenie disponuje mnohými funkciami, ktoré umožnia firme byť lepšie pripravení a vybavení pre Priemysel 4.0. Zároveň je to ďalší krok k vyššej miere digitalizácie a automatizácie výrobných procesov,“ uviedol Josef Chalupný, COO Model Obaly a.s.
„Veľmi oceňujem prácu celého projektového tímu a tiež spoluprácu s hlavným dodávateľom zariadení, Fosber Group. Projekt sa spustil v plánovanom termíne a bez väčších problémov. My tak môžeme našim zákazníkom ponúknuť ešte kvalitnejšie obalové riešenia z vlnitej lepenky našej vlastnej produkcie,“ dodal Josef Chalupný.

Fosber S/Line 420
Nový zvlňovací stroj Fosber S/Line 420.

Rozvoj závodu v Nymburku

V rámci projektu inštalácie nového stroja bolo potrebné realizovať množstvo podporných projektov, ako napríklad inštalovať úplne nové rozvody vzduchu, pary, technologickej vody a elektriny. Ďalej boli nastavené nové logistické systémy, presunutá expedícia, vystavaná nová kotolňa a zásobníky na LTO ako alternatíva plynu a mnoho ďalších úprav. Celková investícia do tohto projektu presiahla 400 miliónov českých korún.

Závod Model Nymburk bol prvým závodom skupiny vystavaným na zelenej lúke. Základný kameň bol položený v roku 1995, v roku 1996 už závod zamestnával 86 zamestnancov a vyrobil celkom 20 mil. m2 vlnitej lepenky. V roku 2022 v závode pracovalo 220 zamestnancov a ročná produkcia vlnitej lepenky dosiahla 150 mil. m2. Inštaláciou nového stroja dôjde k navýšeniu výrobnej kapacity závodu až na 220 miliónov metrov štvorcových.

| O Model Group |
Model Holding AG je holdingová a správcovská spoločnosť skupiny a je stopercentne vlastnená rodinou Model. V súčasnosti spoločnosť vedú vo štvrtej generácii Daniel a Elisabeth Model, história spoločnosti siaha takmer 140 rokov do minulosti. Model Group zamestnáva približne 4 600 ľudí v 15 európskych pobočkách. Sídlo spoločnosti sa nachádza vo Weinfeldene vo Švajčiarsku.

Zdroj: Model Group / Model Obaly Nymburg

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokKoenig & Bauer: Silný prvý štvrťrok potvrdzuje prognózu na rok 2023
Nasledujúci článokBOBST získava väčšinový podiel v Dücker Robotics