Sony Alpha 9 III.

Spoločnosť Sony urobila rozruch vo svete fotografie ohlásením modelu Alpha 9 III (α9 III), prvého bezzrkadlového fotoaparátu na svete s fullframovým snímačom so systémom Global Shutter. Okrem fotoaparátu α9 III spoločnosť Sony ohlásila aj objektív FE 300 mm f/2,8 GM OSS, najľahší super teleobjektív vo svojej triede.


„Nový fotoaparát α9 III predstavuje prelomový úspech spoločnosti Sony v oblasti spracovania obrazu,“ uviedol Yann Salmon Legagneur, vedúci marketingu IP&S spoločnosti Sony Europe. „Tento fotoaparát bol navrhnutý s ohľadom na potreby a požiadavky profesionálnych fotografov a každá jeho inovácia – od snímača cez veľkosť až po rozloženie tlačidiel a funkcií v menu – bola vykonaná s ohľadom na konkrétne požiadavky a spätnú väzbu od našej komunity fotografov. Načúvali sme im a sme nadšení, že im môžeme priniesť nové možnosti fotoaparátu α9 III. Možnosti, ktoré fotografom umožnia zachytiť veci, ktoré doteraz zachytiť nešli.“

Yann Salmon Legagneur ďalej uviedol: „Tvorcovia po celom svete môžu dosiahnuť ešte dynamickejší výraz, keď fotoaparát α9 III skombinujú s naším bohatým radom objektívov, najmä s novým 300 mm objektívom F2.8 G Master – teleobjektívom s veľkou svetelnosťou, ktorý je najľahší na svete vo svojej kategórii.“

Vlastnosti modelu Sony α9 III

Nový fotoaparát α9 III je vybavený novo vyvinutým fullframovým obrazovým snímačom CMOS s technológiou Global Shutter a rozlíšením približne 24,6 efektívnych megapixelov a vstavanou pamäťou v kombinácii s najnovším procesorom na spracovanie obrazu BIONZ XR®.

Sony Alpha 9 III
Sony Alpha 9 III

Nový snímač s technológiou Global Shutter umožňuje snímať sériovo rýchlosťou až 120 snímok za sekundu. Vďaka kombinácii tohto inovatívneho snímača s doposiaľ najpokročilejším systémom ostrenia Sony, ktorý sa môže pochváliť využitím umelej inteligencie a prepočtom zaostrenia AF/AE až 120-krát za sekundu, a tiež schopnosťou synchronizovať blesk pri všetkých rýchlostiach snímania, otvára fotoaparát α9 III profesionálnym fotografom nový svet možností, ako zachytiť rozhodujúci okamih.

Global Shutter Image Sensor
Global Shutter Image Sensor.

Jednotka AI procesora modelu α9 III podporuje natáčanie videí aj zhotovovanie fotografií s presným rozpoznaním tvaru a pohybu objektu a poskytuje výrazné zlepšenie výkonu rozpoznávania ľudských očí pomocou funkcií Real-time Recognition AF a Real-time Tracking, ktoré automaticky rozpoznávajú, sledujú a zaostrujú na oči zadaného objektu.

Fotoaparát α9 III je vybavený optickou päťosovou stabilizáciou obrazu v tele s účinnosťou 8,0 krokov EV, ktorá umožňuje kvalitné vykreslenie snímok. Rýchlosť uzávierky nie je obmedzená ako u konvenčných mechanických uzávierok obrazových snímačov a dosahuje maximálnu rýchlosť uzávierky 1/80 000 sekundy (1/16 000 sekundy pri sériovom snímaní). Po nasadení kompatibilného blesku Sony, napríklad HVL-F60RM2 a HVL-F46RM (predáva sa samostatne), je možné synchronizovať blesk a robiť snímky pri všetkých rýchlostiach uzávierky až do 1/80 000 sekundy.

Fotoaparát α9 III je vybavený voliteľnými režimami oneskorenia uvoľnenia/release lag, ktoré užívateľovi umožňujú uprednostniť release lag alebo zobrazenie v hľadáčiku/na displeji. Novo inštalovaná funkcia Pre-Capture umožňuje užívateľovi vrátiť sa až o 1 sekundu späť a zaznamenať okamih pred stlačením spúšte. Funkcia Continuous Shooting Speed Boost posilní sériové snímanie pre spoľahlivé zachytenie dôležitých okamihov vďaka veľkej vyrovnávacej pamäti a zvýšenej celkovej rýchlosti systému umožňujú urobiť až približne 390 snímok vo formáte Fine JPEG v jednej sérii rýchlosťou 30 snímok za sekundu.

Fotoaparát α9 III je vybavený vylepšenými funkciami, ako sú najnovšie algoritmy automatického ostrenia, ktoré umožňujú dosiahnuť vysokú presnosť ostrenia až do úrovne osvetlenia EV-5 v režime AF-S (ekvivalent ISO 100, objektív F2,0), sledovanie ostrenia pri sériovom snímaní pri F22 a funkcia zloženého snímania do formátu RAW, ktorá poskytuje možnosť spojiť viac po sebe idúcich snímok do vysoko kvalitného zloženého snímku.

Card slot.
2x card slot.

Obr.: Fotoaparát α9 III umožňuje zaznamenávať fotografie a filmy na pamäťové médiá mnohými spôsobmi vrátane dvoch slotov pre médiá, ktoré podporujú karty CFexpress typu A a karty SD UHS-I a UHS-II.

Model α9 III je vybavený 3,2″ LCD displejom so širokým farebným gamutom (DCI-P3), ktorý je možné vyklápať v 4 osiach do rôznych uhlov. Je možné ho ovládať dotykom, čo umožňuje intuitívne ovládanie pomocou najnovšieho dotykového menu. Elektronický hľadáčik využíva Quad XGA OLED s 9,44 miliónmi bodov.

Pokročilý výkon videa

Čo sa týka videa, a9 III má 6K prevzorkovanie pre 4K/60p video a 4K/120p filmy bez orezania. Fotoaparát sľubuje 10-bitový 4:2:2 All-I, 16-bitový RAW výstup, S-Cinetone a S-Log3, plus dynamickú stabilizáciu aktívneho režimu. Mimochodom, a9 III je prvým fotoaparátom Alpha, ktorý ponúka 4K/120p video bez orezania.

Kompletnú a detailnú technickú špecifikáciu nájdete na webe Sony.

Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS

Spoločnosť Sony oznámila nový objektív FE 300 mm f/2.8 G Master OSS, ktorý sa stáva zároveň najľahším objektívom vo svojej triede (váži 1 470 gramov). Ako sa od objektívov Sony G Master očakáva, nový FE 300 mm f/2.8 sľubuje vysoké rozlíšenie a ostrosť od rohu k rohu v celom rozsahu clony spolu s tým, čo spoločnosť charakterizuje ako krásny bokeh, ktorý vynikajúco zvýrazňuje objekty na pozadí. Sľubuje tiež minimalizáciu duchov a odleskov. Nový objektív je ideálny pre fotografovanie športu, divokej prírody a portrétov a vyznačuje sa vysokou svetelnosťou clonou f/2.8, vynikajúcou kvalitou obrazu a rýchlym a presným automatickým zaostrovaním.

Objektív FE 300mm f/2.8 GM OSS
Objektív FE 300mm f/2.8 GM OSS.

Objektív sa skladá z 20 prvkov usporiadaných do 16 skupín vrátane jedného prvku ED s mimoriadne nízkym rozptylom a troch prvkov Super ED s mimoriadne nízkym rozptylom, pričom všetky potláčajú vzhľad chromatickej aberácie.

Objektív FE 300mm f/2.8 GM OSS
Objektív FE 300mm f/2.8 GM OSS.

Objektív FE 300mm f/2.8 GM OSS je vybavený clonou s 11 lamelami a má minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť 2 metre a maximálne zväčšenie 0,16x. Automatické zaostrovanie riadia dva lineárne motory Sony XD (extrémne dynamické) spolu s „optimalizovaným algoritmom“, ktorý poskytuje plynulé, rýchle a tiché zaostrovanie. Sony tvrdí, že automatické zaostrovanie funguje dobre, aj keď je objektív spojený s 1,4- alebo 2-násobným telekonvertorom.

O objektíve FE 300mm F2.8 GM OSS sa viac dozviete: tu

Ceny a dostupnosť
Fotoaparát Sony α9 III aj nový objektív Sony FE 300mm F2.8 GM OSS budú v predaji od konca januára 2024 u autorizovaných predajcov spoločnosti Sony za odporúčanú cenu:
Sony α9 III – 7 059 EUR (za telo)
Objektív Sony FE 300mm F2.8 GM OSS – 6759 EUR

Záver
Fotoaparát Sony α9 III má všetko, čo potrebujú fotografi, ktorí sa snažia zachytiť akciu. Je predurčený na šport. Rozlíšenie 24,6 Mpix je však rozumné aj pre fotografov akčných snímok v prírode. Sony α9 III v kombinácii s objektívom Sony FE 300mm f/2.8 GM OSS bude určite jedným z favoritov na olympijské hry v budúcom roku.

Zdroj: Sony

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo