Tieto farby budú rezonovať počas nadchádzajúcich 365 dní spoločensky i kultúrne.

Každý december Pantone Color Institue vyhlasuje farbu roka „Pantone Color of the Year“, ktorá usmerňuje trendy na nasledujúcich 12 mesiacov.  Minulý rok sa spoločnosť Pantone inšpirovala klasickou modrou farbou, ktorá vyjadruje stálosť a sebavedomie. 

Pre rok 2021 porota vybrala dve inšpirujúce farby – Ultimate Grey a Illuminating Yellow. Obe predstavujú hrejivé a optimistické spojenie, ako aj silu a pozitivitu.

Nie je to prvýkrát, čo spoločnosť Pantone pre Pantone Color of the Year vybrala nie jeden, ale dva odtiene. Pre výber farby pre rok 2021, má kombinácia dvoch farieb predstavovať potrebu jednoty. „Výber dvoch nezávislých farieb zdôrazňuje, ako sa rôzne prvky spájajú, aby vyjadrili odkaz sily a nádeje, ktorý je trvalý aj povznášajúci, a prenáša myšlienku, že nejde o jednu farbu alebo jednu osobu, ale o viac ako jednu,“ hovorí Leatrice Eiseman, riaditeľka Pantone Color Institute, v tlačovej správe.

Farby roka 2021 znamenajú silu a pozitivitu

Zvolené farby Ultimate Gray a Illuminating Yellow a ich odtiene, vyjadrujú náladu budúceho roka. Sivá aj žltá znamenajú hrejivé a optimistické spojenie, ako aj silu a pozitivitu. Farby majú dodať ľuďom energiu a schopnosť odolať v roku, ktorý nasleduje po pandémii koronavírusu.

Žltý futurizmus vyvažuje každodennú sivú

Módny priemysel venoval žltej výraznú pozornosť už na jeseň tohto roku. K pastelovému horčičnému odtieňu, ktorý je v obľube už viac ako dva roky, sa pridala výrazne svetlejšie, intenzívna žltá. Práve táto farba ovládla októbrový London Fashion Week.

Pantone Color of the Year
Pantone Color of the Year

Intenzívna žltá sa objavuje aj v kolekciách jar / leto 2021 od svetových značiek: Gucci, Balmain, Givenchy či Prada.Sivá farba bohužiaľ toľko vzrušenia nevyvoláva. Svoj comeback totiž kontinuálne zažíva posledných 10 rokov. Obľúbime si tieto sivé a žlté odtiene?

Pantone Color of the Year
Pantone Color of the Year

PANTONE  13-0647 TCX Illuminating Yellow
Hodnoty farieb:
HEX: F5DF4D
sRGB: 245 223 77
L*a*b*: 88,76 – -3,71 – 70,61

PANTONE  17-5104 TCX Ultimate Grey
Hodnoty farieb:
HEX: 939597
sRGB: 147 149 151
L*a*b*: 61,58 – -0,46 – -1,33

Reprodukcia farieb CMYK procesom

Simulácia a tlač farieb CMYK procesom nemal by byť problémom. Vzorka textilu v porovnaní s tlačou sa bude pravdepodobne líšiť. Najviac bude ovplyvnená farebnosť (deltaE) vlastnosťami tlačového stroja a povrchom papiera.
Pantone upozorňuje na farebné rozdiely pri tlači. Vhodným riešením je výber farby z Coated/ Uncoated vzorkovníkov a prípadná variácia príbuzných odtieňov. Následne je vhodné previesť skúšobnú tlač na konkrétny materiál, ktorý sa bude potláčať.

Pantone Color of the Year
Pantone Color of the Year

Reprodukcia farieb na monitore

Simulácia farieb na displejoch s rozsahom sRGB nemala by byť problémom. Obe farby sú súčasťou farebného priestoru sRGB. Neutrálny sivý odtieň je vhodný aj ako kontrola vyváženia farieb a správneho nastavenia monitora.
Hodnoty farieb L*a*b* môžu využiť grafici, ktorý pracujú s profesionálnym softvérom a často prevádzajú farby do rôznych pracovných priestorov.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo