Nový superteleobjektív s pevným ohniskom a veľkou clonou je najľahším objektívom vo svojej triede na svete, prináša výnimočný výkon AF, inovatívnu optickú konštrukciu a mimoriadnu kvalitu obrazu.

Spoločnosť Sony predstavila dlho očakávaný superteleobjektív FE 400mm F2.8 GM OSS s pevným ohniskom a veľkou clonou (model SEL400F28GM).

Objektív FE 400mm F2.8 GM OSS

Je výsledkom intenzívneho výskumu a testovania. Je prvým superteleobjektívom s veľkou clonou, ktorý rozšíri rad objektívov typu E-mount. Tento úchvatný nový objektív prináša špičkovú kvalitu obrazu, výnimočnú rýchlosť a presnosť ostrenia. Môže sa taktiež pochváliť najnižšou hmotnosťou vo svojej triede a dokonale vyváženou konštrukciou. Je ideálnou voľbou pre profesionálnych fotografov divokých zvierat, prírody i športu a je dokonalým doplnkom širokého radu tiel fotoaparátov s bajonetom typu E-mount, medzi ktoré patrí α9, α7R III a ďalšie.

Najľahší 400mm objektív s pevným ohniskom a F2.8 na svete je ideálne vyvážený pre fotografovanie z monopodu alebo z ruky.

Nový objektív FE 400mm F2.8 GM OSS váži iba 2 897 g, je veľmi ľahko prenosný a pri fotení z ruky sa ovláda lepšie ako ktorýkoľvek objektív tejto triedy. Nízka hmotnosť tohto objektívu bola dosiahnutá vďaka inovatívnej optickej konštrukcii, ktorá obsahuje tri fluoritové členy a má znížený počet optických členov v prednej časti šasi objektívu, u ktorého boli použité odolné komponenty z horčíkovej zliatiny.

Objektív Sony FE 400mm F2.8 GM OSS
Opakované terénne testy a hodnotenia profesionálnymi fotografmi po celom svete viedli navyše k vývoju konštrukcie objektívu, ktorá už nemá ťažkú prednú časť a znižuje v porovnaní s modelom SAL500F40G moment  zotrvačnosti odolávajúci rotácii až o 50 %. Vďaka tomu umožňuje rýchlejší a presnejší panning, nech už fotíte z ruky alebo z monopodu.

Rýchly a presný autofokus

Objektív FE 400mm F2.8 GM OSS bol osadený dvomi novo vyvinutými vysokorýchlostnými lineárnymi motormi XD (extreme dynamic), ktoré pohybujú ostriacou skupinou objektívu a dosahujú až päťnásobné zlepšenie  pri sledovaní pohybujúcich sa objektov, aby mohol objektív naplno ťažiť z rýchlo sa vyvíjajúcich schopností snímania a ostrenia najnovších fotoaparátov od Sony.

Tieto motory podporujú špeciálne vyvinuté algoritmy pohybu, ktoré minimalizujú oneskorenie a nestabilitu a kontrolujú hladinu hluku. Vďaka tomu je automatické ostrenie výnimočne rýchle, presné a tiché. To umožňuje objektívu ľahko zachytiť dynamicky a rýchlo sa pohybujúcich športovcov alebo divoké zvieratá.

Kvalita obrazu a bokeh objektívov G Master

Nový superteleobjektív s veľkou clonou a pevným ohniskom je členom rodiny prémiových objektívov radu G Master, ponúka neuveriteľnú úroveň kvality obrazu a detailov, výnimočný kontrast a rozlíšenie, ktoré si udržiava až k okrajom fotografie. Unikátna optická konštrukcia zahŕňa tri fluoritové prvky, ktoré pomáhajú minimalizovať chromatickú aberáciu a potláčajú akékoľvek zlievanie farieb. Objektív taktiež dostal originálnu povrchovú úpravu Nano AR od Sony, ktorá eliminuje všetky nežiaduce efekty, ako je oslnenie alebo ghosting.

Objektív Sony FE 400mm F2.8 GM OSS
Mimo pôsobivého rozlíšenia ponúka objektív taktiež kruhovú clonu s 11 lamelami, ktorá umožňuje dosiahnuť výnimočne prirodzené a nádherné rozostrenie pozadia, čiže „bokehu“. Každý jednotlivý objektív je testovaný tak, aby dosiahol maximálnu kvalitu obrazu a „bokehu“.

Nový FE 400mm F2.8 GM OSS je kompatibilný s telekonvertormi 1,4x a 2,0x pre systém E-mount, s ktorými dosahuje pri snímaní s predĺženou ohniskovou vzdialenosťou vynikajúci výkon a zachováva si pritom rýchlosť i presnosť autofokusu.

Odolnosť, spoľahlivosť a ovládateľnosť

Aby novinka od Sony, FE 400mm F2.8 GM OSS, odolávala drsným podmienkam pri športových akciách či pri fotografovaní divokej prírody, používa sa pri jej výrobe odolná horčíková zliatina a odolná ľahká clona z uhlíkových vlákien. Objektív je odolný proti prachu i vlhkosti a jeho predná časť má fluorovú povrchovú úpravu, vďaka ktorej je odolný proti zašpineniu a odtlačkom prstov.

Objektív Sony FE 400mm F2.8 GM OSS
Objektív taktiež disponuje niekoľkými ovládačmi, vrátane tlačidla ‘Full-Time DMF’ pre okamžité prepnutie na manuálne zaostrovanie v ktoromkoľvek okamihu, individuálne nastaviteľné tlačidlá pre uzamknutie zaostrenia na štyroch rôznych miestach na tele objektívu – to napríklad umožňuje jednoduchý prístup k režimu Eye AF – a ostriaci krúžok, ktorý ponúka manuálne ostrenie Linear Response MF pre presné a pohotové manuálne ostrenie.

Nový objektív je taktiež vybavený vstavanou optickou stabilizáciou pre dynamické športové akcie a tromi rôznymi nastaveniami „režimov“ (Mode), vrátane celkom nového nastavenia režimu 3 s pokročilým algoritmom, ktorý zabezpečuje jednoduchšiu kompozíciu pri sledovaní pohybujúcich sa predmetov. Nový model je ako vôbec prvý z objektívov Sony vybavený funkčným krúžkom s voliteľným nastavením „Preset“ a „Function“, ktorý ďalej prispieva k možnostiam individuálneho nastavenia.

FE 400mm F2.8 GM OSS má slot pre zasúvací (drop-in) filter, do ktorého sa hodí ND filter a ďalšie typy filtrov s priemerom ø 40,5 mm, rovnako ako doplnkový zasúvací (drop-in) cirkulárny polarizačný filter VF-DCPL1. Filter VF-DCPL1 je možné otočiť pre dosiahnutie žiaducej polarizácie, ak je nasadený na objektív.

Aktualizácie systémového software-u α9 podporujúce FE 400mm F2.8 GM OSS

Najnovšia aktualizácia systémového software-u (verzia 3.00) pre α9 (ILCE-9) prináša podporu nového objektívu FE 400mm F2.8 GM OSS (SEL400F28GM), optimalizuje výkon stabilizácie obrazu a umožňuje sériové snímanie so sledovaním s automatickým ostrením (auto focus tracking), aj keď je clonové číslo vyššie ako F11.

Aktualizácia taktiež prináša ďalšie možnosti ako vložiť sériové číslo fotoaparátu do exif dát, teda funkciu, ktorú často vyžadovali profesionálni športoví fotografi a fotoreportéri. Okrem toho bolo implementovaných niekoľko ďalších aktualizácií pre fotoaparát α9, vrátane zrýchlenia autofokusu pri slabom osvetlení, zlepšenie výkonu kontinuálneho AF pri sledovaní pohybujúcich sa objektov a skrátenie oneskorenia pri fotení s bleskom.
Zdroj TS: Sony

Cena a dostupnosť

Nový objektív FE 400mm F2.8 GM OSS (model SEL400F28GM) bude dostupný na trhu v septembri za približne 12 000 USD až 16 250 USD. Voliteľný kruhový polarizačný filter Drop-in (model VF-DCPL1) bude dodaný v decembri za približne 400 USD a 550 USD.
(zdroj internet)

 

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo