Alpha 7R IV kombinuje kvalitu obrazu stredného formátu s vysokorýchlostným snímaním, extrémne rýchlym zaostrovaním a rozsiahlym zoznamom inovácií.

Spoločnosť Sony Electronics Inc. oznámila najnovší prírastok do svojho mirrorless radu Alpha 7R: extrémne všestranný, výkonný Alpha 7R IV. Nový model fotoaparátu Sony a7R IV je ďalším krokom v rozlíšení: je vybavený snímačom s rozlíšením 61 megapixelov, ktorý momentálne ponúka najvyššie rozlíšenie pre plný formát na trhu. Je to o 50% viac megapixelov ako predchádzajúci model Alpha 7R III, čo je obrovský nárast.

Sony Alpha 7R IV

Nový fotoaparát Alpha 7R IV od Sony s najvyšším rozlíšením poskytuje vynikajúcu kvalitu obrazu a široký dynamický rozsah pri zachovaní výnimočného zaostrovacieho výkonu a vysokorýchlostného sériového snímania a ešte oveľa viac.

„Pokračujeme v zavádzaní inovácií, prekonávaní hraníc a predefinovaní očakávaní výkonnosti digitálnych fotoaparátov,“ povedal Neal Manowitz, zástupca prezidenta spoločnosti Imaging Product and Solutions Americas v spoločnosti Sony Electronics. „Nový Alpha 7R IV kombinuje kvalitu obrazu stredného formátu s vysokorýchlostným snímaním, extrémne rýchlym zaostrovaním a rozsiahlym zoznamom inovácií dizajnu, konektivity a použiteľnosti. To umožní profesionálnym fotografom, kameramanom a ďalším tvorcom zachytiť obsah spôsobmi, ktoré predtým neboli možné. “

Nová úroveň kvality obrazu

Model Alpha 7R IV je vybavený novo vyvinutým 35 mm BSI-CMOS obrazovým snímačom s procesorom BIONZ X ™ najnovšej generácie s rozlíšením 9 504 x 6 336 (60.2 MP, 3:2), prvým na svete.

Nová konštrukcia a štruktúra nového snímača a účinné techniky redukcie šumu kombinujú výkon s extrémne nízkym šumom a vysokou citlivosťou, čím zaisťujú absolútnu maximálnu kvalitu obrazu. Fotoaparát sa  môže pochváliť extrémne dynamickým rozsahom 15 EV (expozičných stupňov) pri nízkych citlivostiach, čo má za následok plynulé prirodzené odstupňovanie od hlbokých tieňov až po svetlá a využíva algoritmy z najnovších fotoaparátov Alpha na zachovanie vynikajúcej reprodukcie farieb.

Sony Alpha 7R IV
Model Alpha 7R IV je vybavený inovatívnym 5-osým optickým systémom stabilizácie obrazu v tele, ktorý bol doladený tak, aby podporoval jeho snímaciu kapacitu s vysokým rozlíšením, čo má za následok výhodu rýchlosti uzávierky 5,5 krokov. Okrem toho bola konštrukcia uzávierky upravená tak, aby sa znížil aj najmenší pohyb, ktorý môže spôsobiť rozmazanie.

Model Alpha 7R IV  navyše umožňuje využívať novo vyvinutý režim viacnásobného snímania Pixel Shift, ktorý kombinuje až 16 obrázkov s plným rozlíšením. V tomto režime fotoaparát presne posúva senzor o 1/2 pixel prírastku, aby zachytil 16 samostatných posunutých obrázkov obsahujúcich celkovo 963,2 miliónov pixelov údajov, ktoré sú potom zložené do 240,8 miliónov pixelov (19 008 x 12 672 pixelov) obrázku. Tento zdokonalený režim je ideálny pre fotografovanie architektúry, umenia alebo akéhokoľvek iného statického predmetu a vytvára fotografie s vysokou úrovňou detailov.

Snímanie a zaostrovanie

Fotoaparát dokáže snímať obraz rýchlosťou až 10 snímok za sekundu s nepretržitým a presným sledovaním AF / AE až do približne siedmich sekúnd v režime full-frame a plnom rozlíšení (JPEG / RAW) a približne trikrát dlhšie v režime APS-C s 26,2 MP zábermi. Tieto vysokorýchlostné možnosti zaručujú, že rýchlo sa pohybujúce objekty sa dajú zachytiť s extrémnou presnosťou a neuveriteľnými detailmi obrazu.

Sony Alpha 7R IV
Zdokonalený hybridný AF ostriací systém Alpha 7R IV má 567 bodov PDAF a 425 bodov AF na detekciu kontrastu, ktoré zvyšujú presnosť a spoľahlivosť ostrenia aj pri slabom osvetlení. Celkovo pokrývajú 74% plochy. Vyššia hustota snímača AF a vylepšené algoritmy sledovania nového fotoaparátu vytvárajú výrazné zlepšenie výkonu sledovania, ktoré umožňuje spoľahlivé sledovanie pohybu predmetov a náhlych pohybov predmetov s väčšou presnosťou ako kedykoľvek predtým.

Alpha 7R IV podporuje aj automatické zaostrovanie v reálnom čase, ktoré využíva umelú inteligenciu na detekciu a spracovanie údajov o polohe oka v reálnom čase, zamykanie a udržiavanie zaostrenia na oko subjektu s extrémnou presnosťou. Tento režim je k dispozícii pre zvieracie aj ľudské subjekty, pričom je možné zvoliť režim zvieracieho alebo ľudského oka AF v závislosti od situácie snímania.

OLED EVF hľadáčik

Okrem naklápacieho 3-palcového LCD dotykového displeja Alpha 7R IV disponuje elektronickým OLED hľadáčikom s rozlíšením až 5,76 milióna obrazových bodov (UXGA OLED Tru-Finder EVF). Nový hľadáčik poskytuje extrémne presné, realistické zobrazenie scény. Kvalita zobrazenia môže byť nastavená na režim ‚Standard‘ alebo ‚High‘ a na obnovovaciu frekvenciu 60 fps alebo 120 fps, aby sa čo najlepšie zhodovali s predmetom a podmienkami snímania.

Sony Alpha 7R IV

Rozšírené možnosti pripojenia pre profesionálny workflow

Nový fotoaparát Sony Alpha 7R IV je vybavený množstvom pokročilých funkcií pripojenia, ktoré sú určené na zvýšenie profesionálneho pracovného toku. Nový model obsahuje funkciu bezdrôtovej siete LAN, ktorá podporuje konvenčné pásmo 2,4 GHz, ako aj pásmo 5 GHz  pre rýchlejší a stabilnejší prenos údajov.

Sony Alpha 7R IV
Okrem vysokorýchlostného pripojenia Wi-Fi® a bezdrôtového pripojenia k počítaču je nový fotoaparát vybavený konektorom USB typu C-typu SuperSpeed ​​USB (USB 3.2), ktorý podporuje extrémne rýchly káblový prenos dát. Podporuje tiež prenos dát FTP s možnosťou prenosu na pozadie, čo umožňuje fotografom odosielať obrázky na zadaný vzdialený server FTP počas ich snímania alebo prezerania snímok.

Vlastnosti s vysokým rozlíšením 4K a profesionálne filmy

Okrem funkcií statického obrazu, nový Alpha 7R IV je tiež výnimočný filmový nástroj, ktorý ponúka 4K (3840 x 2160 pixelov) video záznam v celej šírke obrazového snímača. To zaisťuje vysokokvalitné 4K zábery s výnimočnými detailmi a hĺbkou.

 • Rozlíšenie 3840×2160 (30p/​25p/​24p)
 • Rozlíšenie 1920×1080 (120p/​100p/​60p/​60i/​50p/​50i/​30p/​25p/​24p)

Dizajn a vylepšenia

Nový model Alpha 7R IV má niekoľko vylepšení, pokiaľ ide o jeho dizajn a použiteľnosť, pričom mnohé úpravy boli vykonané na základe požiadaviek profesionálnej komunity spoločnosti Sony. Pre maximálnu životnosť má nový Alpha 7R IV zvýšenú odolnosť proti prachu a vlhkosti s dodatočným tesnením na všetkých spojovacích častiach.


Telo je vyrobené z ľahkej horčíkovej zliatinou. Fotoaparát tiež obsahuje dva UHS-II kompatibilné médiá sloty, čo umožňuje vyššiu celkovú kapacitu a rýchlejšie čítanie a zápis dát.

Špecifikácie Sony A7R IV

 • 35 mm (full-frame) 61,0 MP snímač BSI-CMOS s procesorom BIONZ X™
 • 15 EV dynamický rozsah (merané spoločnosťou Sony)
 • Citlivosť: ISO 100-32 000 natívne, s rozšírením na 50 -102 800
 • High-speed continuous shooting: 10 FPS  s plným sledovaním AF / AE v režime full-frame
 • Hybrid AF systém: 567 PDAF bodov – fázová detekcia a 425 bodov AF kontrastu
 • Elektronický OLED hľadáčik – 5,76 milióna bodov UXGA (Ultra-XGA) OLED Tru-Finder™
 • Zdokonalená konektivita vrátane vysokorýchlostnej podpory Wi-Fi, bezdrôtového pripojenia k PC, bezdrôtového prenosu cez FTP, rýchlejšieho prenosu dát cez USB
 • Profesionálna funkcia nahrávania videozáznamu s rozlíšením 4K vrátane plného zobrazenia pixelov v režime Super 35 mm, podpora S-Log3, podpora pracovných postupov HDR
 • Multi-Interface Shoe™ s digitálnym audio rozhraním poskytuje vysoko kvalitný záznam
 • Ďalšie vylepšenia dizajnu, vrátane vylepšeného gripu a rozloženia tlačidiel pre lepšie ovládanie fotoaparátu

Nové príslušenstvo

Spoločnosť Sony pripravila množstvo nových doplnkov, ktoré dopĺňajú nový fotoaparát Alpha 7R IV, vrátane: gripu VG-C4EM, mikrofónu ECM-B1M Shotgun Microphone a kitu pre nahrávanie zvuku XLR-K3M XLR Adaptér Kit.

Sony Alpha 7R IV

Ceny a dostupnosť

 • Sony Alpha 7R IV Full-Frame: plánované v septembri 2019 v cene 3500 USD až 4 500 USD.
 • Nový VG-C4EM Vertical Grip: plánované v septembri 2019 v cene 400 USD až 530 USD.
 • Nový mikrofón ECM-B1M Shotgun Microphone: plánované v septembri 2019 v cene 350 USD až 470 USD.
 • Kit XLR-K3M XLR Adapter: plánované v októbri 2019 v cene 600 USD až 800 USD.

Pripravil: František Martančík
Zdroj: Sony / NET

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo