Blesk je jedným z najužitočnejších fotografických pomocníkov, aké si môžeme priať. Inteligentný systémový blesk v kombinácii s moderným fotoaparátom, sa dá použiť v každej situácii. Oceníte jeho použitie v interiéri, exteriéri i v ateliéri, ale rovnako aj pri makro fotografii.

Fotografovanie s bleskom poskytuje veľa výhod a možností, len je potrebné vedieť správne blesk používať. Ideálne je mať možnosť blesk oddeliť od tela fotoaparátu. Pokiaľ blesk používate častejšie, investícia do neho sa vám určite vyplatí.

Rýchlosť synchronizácie blesku

Pri používaní blesku v exteriéri sa môže objaviť problém s expozičným časom. Potrebovali by sme ho niekedy použiť kratší, než nám dovoľuje synchronizácia v konštrukcii aparátu. V takomto prípade majú jednoduchší život fotografi, ktorí používajú prístroje s centrálnou uzávierkou. Konštrukcia uzávierky im umožňuje použitie blesku pri všetkých časoch. Toto obmedzenie sa nevzťahuje na fotoaparáty navrhnuté pre vysokorýchlostnú synchronizáciu (HSS), pretože umožňujú fotografovanie s vysokorýchlostným bleskom (High-speed Flash) pri maximálnej rýchlosti uzávierky fotoaparátu.

Sony HVL-F60RM

Vysokorýchlostný blesk – Sony HVL-F60RM

Vlajková loď Sony HVL-F60RM je príkladom moderného systémového blesku. Jeho vysoký výkon GN60 (smerné číslo pri ISO 100/1m), podpora vysokej rýchlosti pri nepretržitom snímaní a rýchle ovládanie sú ideálnymi znakmi pre pokročilých a profesionálnych používateľov. HVL-F60RM má navyše zabudované LED svetlo, ktoré sa dá využiť pri nakrúcaní videa a funguje tiež ako pomocné svetlo AF, ktoré zaisťuje presnú prevádzku s automatickým zaostrovaním v tlmenom osvetlení.

Extrémny výkon, flexibilita, smart funkcie a široké možností využitia

Výkon GN60 tejto bleskovej jednotky poskytuje profesionálom dostatok výkonu pre rôzne žánre fotografovania. HVL-F60RM je schopný nepretržite realizovať záblesk 220-krát s NiMH batériami (150-krát s alkalickými), pričom nabíjací čas blesku činí 1,7 sekundy (2,5 sekundy s alkalickými). Používajú sa celkom štyri AA batérie. S externým adaptérom (FA-BA1 voliteľné príslušenstvo) pre nepretržité snímanie je doba nabíjania v rozsahu 0,6 až 1,7 sekundy. Pri sekvenčnom fotografovaní blesk dokáže odpáliť 10 zábleskov za sekundu po dobu 4 sekúnd.

Sony HVL-F60RM

Originálny Sony Quick Shift Bounce

Určitou (vo všeobecnosti) nevýhodou blesku je často veľmi „tvrdé“ svetlo. Najpoužívanejší postupom pre zmäkčenie je použiť odrazeného svetla alebo nepriame osvetlenie. Quick Shift Bounce je otočný mechanizmus blesku, ktorý umožňuje meniť náklon a otáčanie hlavy blesku. V hlave blesku je integrovaný zoom mechanizmus, ktorý zabezpečuje rozsah pokrytia uhlov záberu objektívov s ohniskovou vzdialenosťou od 20 po 200mm. Hlava je vybavená vstavanou širokouhlou rozptylkou, ktorá umožňuje pokryť uhol záberu ultra širokouhlých objektívov s ohniskovou vzdialenosťou až do 14mm. Súčasťou výbavy je aj externý difuzér a farebné filtre: oranžový (konverzný filter pre zníženie teploty svetla) a zelený.

Sony-HVL-F60RM-Gel-filters and diffusers

Základné funkcie blesku

Blesk HVL-F60RM umožňuje všetky štandardné režimy blesku (TTL / MANUAL / MULTI), ovládanie blesku pomocou predblesku (P-TTL / ADI),  vysokorýchlostná synchronizácia záblesku HSS, modelovací záblesk, testovací záblesk, automatické vyváženie bielej, kompenzáciu zábleskovej expozície a iné. Jeho výkon sa dá postupne (25-úrovní) upraviť v 1/3 krokoch od 1/1 až 1/256.

menu_display

Ovládanie a nastavenie výstupu

Komplexný displej uľahčuje výber, nastavenie a potvrdenie výberu. Poskytuje intuitívny prístup k jednotlivým funkciám, nastaveniam výkonu blesku a bezdrôtovému režimu. Funkcie je možné voľne priradiť k štvorsmernému ovládaču, stredovému tlačidlu a ovládaciemu koliesku pre ľahký prístup v prípade potreby. Navyše, výstup blesku TTL je možné uložiť do pamäte a vyvolať ho v prípade potreby okamžitého použitia alebo použitia po malej úprave. Nezávislé tlačidlo úrovne výstupného svetla (tlačidlo LEVEL – / +) umožňuje priame ovládanie výstupu alebo kompenzáciu pre efektívny pracovný tok.

Blesk HVL-F60RM dokáže používať 2 typy bezdrôtovej komunikácie na fotografovanie s bezdrôtovým bleskom: rádiovú a optickú bezdrôtovú komunikáciu.

Bezdrôtový režim

Prechod na bezdrôtový systém nielenže eliminuje potrebu rušivých káblov TTL, ale čo je dôležitejšie, umožňuje pohyb vášho svetelného zdroja kdekoľvek ho budete potrebovať. Táto funkcia je prínosom pre fotografov, ktorí fotografujú na miestach, ktoré sú ťažko prístupné. Blesk dokáže pracovať ako podriadený (Slave), ale vďaka infračervenému riadiacemu reflektoru ho môžete použiť ako riadiaci blesk (Master). V tomto režime bezdrôtového ovládania s ním môžete plnohodnotne ovládať v TTL režime až 3 skupiny bleskov, 4 komunikačnými kanálmi a to až do vzdialenosti 5m.

Sony HVL-F45RM

Spoľahlivé rádiové riadenie viacerých bleskov

Až 15 jednotiek môže byť priradených až piatim skupinámpre bezdrôtové ovládanie blesku vo vzdialenosti do 30 metrov.Voliteľné jednotky Wireless Radio Commander (FA-WRC1M) a bezdrôtový rádiový prijímač (FA-WRR1) umožňujú používanie zariadenia HVL-F60RM s bleskami Sony, ktoré nemajú zabudované rádiové funkcie bezdrôtového pripojenia, ako aj rádio aktívne HVL-F45RM.

Funkcia LED svetla

Zabudované LED svetlo funguje hlavne ako pomocné svetlo AF, ktoré zaisťuje presnú prevádzku s automatickým zaostrovaním v tlmenom osvetlení. LED svetlo sa dá využiť aj pri nakrúcaní videa. Intenzita jasu svetla sa dá plynulo nastavovať v 15 úrovniach výkonu. Svetlo vydrží svietiť približne 1 hodinu. Výrobca uvádza hodnotu teploty farieb (približne) 5500K.

Multi / Micro USB terminál

Blesk je možné pripojiť k počítaču pomocou terminálu Multi / Micro USB pre pohodlnú aktualizáciu softvéru.

Sony FA-BA1
Obr.: S externým adaptérom (FA-BA1 voliteľné príslušenstvo) pre nepretržité snímanie je doba nabíjania extrémne krátka v rozsahu 0,6 až 1,7 sekundy.

Základné informácie

Rozmery:  š 78,1 mm x v 139,5 mm x h 104,6 mm
Hmotnosť 449 g (bez batérií)
Cena (približne): 700 €
Video: https://www.youtube.com/watch?v=JS4_e56dc6I

Sony HVL-F60RM

Sony HVL-F60RM v teste

Jednotka blesku sa môže používať v kombinácii s digitálnymi fotoaparátmi s vymeniteľnými objektívmi Sony, digitálnymi videokamerami s vymeniteľnými objektívmi Sony a s digitálnymi fotoaparátmi Sony, ktoré sú vybavené praktickými sánkami pre rôzne rozhrania.

Cieľom nášho testu bolo zmerať farebnú teplotu výbojky blesku. Tak isto sme meraním zistili hodnotu pri nasadení oranžového korekčného filtra. Druhú časť sme zamerali na LED osvetlenie. Všetky nami dosiahnuté výsledky sú uvedené v tabuľke. Hodnoty môžu v praxi využiť fotografi i video filmári.

Počas testu sme používali okrem iných meracím zariadení aj spektrofotometer i1PRO 2 od firmy X-Rite a špeciálny softvér SpectraShop. Nami získané výsledky sú informatívne a nenahradzujú laboratórne merania v profesionálnych skúšobniach.


 
Obr.: Spektrálna krivka CCT vyžarovaného svetla výbojky blesku, bez filtra a s oranžovým konverzným filtrom.

 
Obr.: Spektrálna krivka CCT a hodnoty (lux) min./max. výkonu LED svetla.

Záverom

Jednotka blesku sa môže používať v kombinácii s digitálnymi fotoaparátmi s vymeniteľnými objektívmi Sony, digitálnymi videokamerami s vymeniteľnými objektívmi Sony a s digitálnymi fotoaparátmi Sony, ktoré sú vybavené praktickými sánkami pre rôzne rozhrania. Systémový externý blesk Sony HVL-F60RM svojím výkonom a možnostiam predstavuje pre fotografov skvelú voľbu.
Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo