Kompaktný fotoaparát RX10 III z prémiového radu CyberShot RX .

Sony, svetový líder vo vývoji najnovších technológií a najväčší výrobca snímačov, uviedlo nový model z prémiového radu CyberShot RX – RX10 III. Fotoaparát ponúka skutočný balíček „všetko v jednom”, ktorý je určený ako pre mnohých amatérov, tak aj pre profesionálnych fotografov a kameramanov.

Sony RX10 III

Kompaktný fotoaparát RX10 III je vybavený 1” snímačom Exmor RS™ CMOS s DRAM pameťou a výkonným procesorom BIONZ X™. Tieto dva komponenty spolu s novovyvinutým objektívom ZEISS® Vario-Sonnar 24-600mm umožňujú produkovať jedinečnú obrazovú kvalitu tak statických snímok, ako aj 4K videá.
RX10 III_flash RX10 III_right_shift

Objektív ZEISS® Vario-Sonnar T* 24-600mm F2,4 – F4

Rovnako ako pri predchádzajúcich modeloch, kládlo Sony veľký dôraz na kvalitu objektívu v celom rozsahu 25x optického zoomu, od širokého ohniska po telefoto. Deväťlamelová clona tvorí takmer dokonalý kruh v celom rozsahu svetelnosti F2,4 – F11 a umožňuje fotografom vytvárať fotografie s nádherným bokehom, kde objekty vystupujú z jemne rozostreného pozadia.

Objektív je tvorený ôsmimi optickými členmi, vrátane jedného Super ED elementu, piatich ED elementov a dvoch ED asférických šošoviek. Všetkých osem členov minimalizuje chromatickú aberáciu a vytvára kontrastný a ostrý obraz, ktorý je charakteristický pre celý rad RX. ZEIS® T* Coating minimalizuje odlesky a dalšie nepriaznivé svetelné javy, aby mal obraz vernú farebnú reprodukciu.
RX10 III_top_tele
V objektíve je zabudovaná optická stabilizácia Optical SteadyShot™, ktorá pomáha redukovať neostrosti spôsobené chvením ruky, či drobnými otrasmi. Aktívna stabilizácia môže priniesť benefit až o 4,5 EV. Na 600mm je tiež minimálna ostriaca vzdialenosť 72 cm, vďaka ktorej je možné zachytiť veľmi detailné tele-makro snímky.

Obrazová kvalita a nahrávanie videa

Vďaka veľkému snímaču, výkonnému procesoru a jedinečnej technológii redukcie šumu môže RX10 III pracovať s citlivosťou ISO 64 – ISO 12800 a stále produkovať obraz s nízkou hladinou šumu aj pri vysokej citlivosti. Vďaka zabudovanému DRAM čipu môže fotoaparát natáčať Super Slow Motion videá až v 1000 fps, zaznamenávať 4K video (QFHD 3840×2160) bez pixel binningu v XAVC S kodeku s veľkým dátovým tokom až 100 Mbps. V kombinácii s rýchlou uzávierkou až 1/32000 je možné zaznamenávať športové udalosti rýchlosťou 14 sn/s v režime „In Speed-priority Continuous Mode”. Vďaka rýchlemu AF, ktorého odozva prebehne za 0,09 s, je zaručené, že športová akcia bude zachytená ostro.

Na spárovanie video záznamov z RX10 III a záberov z profesionálnych kamier je možné ku kamere pripojiť mikrofóny, či slúchadlá a využiť tiež väčšinu možností z radu profesionálnych video nastavení, ako je Picture Profile, S-Log/S-Gamut, Gamma Display Assist, Time Code, clean HDMI output, Dual REC a ďalšie.

Ergonómia a design

Oproti predchádzajúcim RX10 modelom disponuje fotoaparát RX10 III radom ergonomických úprav – tromi kruhovými ovládacími prvkami na objektíve, ktoré umožňujú ľahké zaobchádzanie s manuálnym zaostrovaním, zoomom a clonou. Grip bol optimalizovaný na podporu stability pri väčšom priblížení.
RX10 III_tilt_up
Nový model je vybavený vysoko kontrastným hľadáčikom XGA OLED Tru-Finder™ s rozlíšením 2,35 Mpx, Wi-Fi® a NFC™.

Cena a dostupnosť
Model RX10 III bude v Európe možné kúpiť od apríla 2016 za cenu približne 1600 EUR.
Zdroj: Sony

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo