Televízory si v budúcnosti zložíte podobne ako Lego, z menších blokov poskladáte uhlopriečku a tvar, ktorá vyhovie vašej obývačke aj peňaženke.

Výrobca Samsung oznámil, že modulárny televízor The Wall začne predávať bežným smrteľníkom už od budúceho roka. Nasledovať ho bude aj Sony. Japonci na veľtrhu CEDIA 2019 oznámili, že ich modulárny Sony Crystal LED („CLEDIS“ micro LED technology) je pripravený pre spotrebný trh.

Sony Crystal LED
Obaja výrobcovia využívajú novú technológiu microLED. Obraz je zložený z drobných anorganických diód. Takéto nájdeme aj pri klasických LCD paneloch, avšak pri microLED sú 100-1000 × menšie (jeden pixel má 0,003 m²), farebné a zložené do RGB štruktúry tak, že samy nesú jasovú aj farebnú zložku obrazu. Každý bod sa pritom dá ovládať alebo vypínať individuálne.

microLED
MicroLED je nástupcom LCD aj OLED, z oboch technológií si berie to najlepšie a na papieri nemá žiadne negatíva. Sľubuje dokonalý homogénny obraz, perfektný kontrast (čierna je čierna), špičkové farebné podanie, násobne vyšší jas pri rovnakej spotrebe, vyššie zobrazovacie frekvencie aj kratšiu dobu odozvy. A nebude trpieť na vypaľovanie obrazu.

micro LED
Displeje typu microLED, by sme v budúcnosti mali stretávať vo všetkých možných veľkostiach od inteligentných hodiniek až po veľké televízory alebo rovno kina. Samsung už po svete buduje sieť kinosál, ktoré miesto projektora a plátna majú obrie modulárne microLED TV.

Sony Crystal LED – od TV až po kino

Ale späť k Sony. Japonská spoločnosť vyrobila HDR panely, ktoré majú vysoký jas (1000 nitov), ​​kontrast (1 000 000: 1), presné a bohaté farby (10-bitová škála, 140% pokrytie sRGB), absolútne pozorovacie uhly a obnovovaciu frekvenciu 100/120 Hz. Pretože je obrazovka zložená z jednotlivých modulov, zákazníci si sami budú môcť vybrať veľkosť. Každý z modulov meria 403 × 453 × 100 mm a váži 10 kg. Obrazovka s rozlíšením 320 × 360 px je chladená dvoma vetrákmi a maximálny príkon činí až 200 W!

sony-cled-zrd
Základný Full HD TV bude tvorený 18 modulmi a ponúkne uhlopriečku 110 palcov. Nakonfigurovať ale pôjde aj obrazovku: 220“ 4K (72 modulov); 440“ 8K (288 modulov) a najväčší blázni môžu siahnuť aj po 790“ TV s rozlíšením 16K, ktorý bude tvorený až 576 modulmi.

Sony_CLED_systems
Celkové rozmery 19,2 × 5,5 metra si už naozaj budú žiadať kinosálu a množstvo peňazí! Podľa TechHive vraj jeden modul stojí 10 000 dolárov. To by znamenalo, že verzia s rozlíšením Full-HD, ktorá pozostáva z 18 modulov, stojí viac ako 180 000 dolárov, zatiaľ čo systém 4K bude mať cenu vyše 720 000 dolárov. K tomu bude potrebná riadiaca jednotka, rám, mraky káblov, v extrémnom prípade tak cena môže atakovať 6 miliónov dolárov. Ďalšie milióny by potom padli na prevádzku, príkon by v špičkách bol až 115 kilowattov.

V tomto stave si zatiaľ microLED nikto nekúpi. Technológia začne byť zaujímavá, až keď sa začnú vyrábať menšie, lacnejšie a úsporné panely. Niekde sa ale začať musí …
Podrobnejšie o technológii Crystal LED: https://www.youtube.com/watch?v=YaChI1WNG2M

Zdroj: Sony

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo