Sony α7R III, prináša špičkovú kombináciu rozlíšenia a rýchlosti.

Spoločnosť Sony predstavila pôsobivý prírastok svojho radu plnoformátových systémových fotoaparátov, α7R III (model ILCE-7RM3). Vďaka skoku v evolúcii vo výkone a efektivite spracovania obrazu kombinuje nový α7R III vysoké rozlíšenie obrazového snímača Exmor R CMOS s 42,4 MP so zadným osvetlením s vysokou rýchlosťou snímania, dosahujúcou až 10 fps a video v kvalite 4K6.

Plnoformátová bezzrkadlovka – Sony α7R III

Vďaka týmto úžasným schopnostiam, kompaktnosti a nízkej hmotnosti tela, ide o extrémne univerzálny nástroj pre fotografov, kameramanov a multimediálnych tvorcov, a všetkých ostatných profesionálov, ktorí vyžadujú spoľahlivosť, flexibilitu a univerzálnosť.

Sony α7R III

Nová úroveň kvality obrazu

Vysoké rozlíšenie so 42,4MP. Obrazový snímač Exmor R CMOS so zadným osvetlením využíva dizajn umiestnenia šošovky priamo na čip a antireflexnú povrchovú úpravu (A)R na povrchu krycieho skla snímača, ktorá zásadne zlepšuje efektivitu zberu svetla a umožňuje výkon s nízkou hladinou šumu a širokým dynamickým rozsahom.

Sony α7R III taktiež ponúka nový pomocný LSI čip, ktorý efektívne zdvojnásobuje* rýchlosť čítania obrazového snímača, ďalej ponúka zdokonalený procesor BIONZ X™, ktorý zvyšuje rýchlosť spracovania približne na 1,8 násobok v porovnaní s α7R II. Tieto výkonné komponenty dohromady umožňujú, aby bol fotoaparát schopný snímať vyššou rýchlosťou, a zároveň taktiež umožňuje jeho impozantné rozpätie ISO 100 – 32000 (rozšíriteľné na ISO 50 – 102400 u statických fotografií) a obrovský 15-krokový dynamický rozsah pri nastavení nízkej citlivosti. To zaisťuje vynikajúci celkový výkon pri všetkých nastaveniach a za všetkých podmienok pri fotografovaní.

Exmor R CMOS
Nový plnoformátový model bol skonštruovaný bez optického low-pass filtra, aby sa tak maximalizovalo rozlíšenie, a zároveň bol taktiež schopný podávať výstup v 14 bitovom formáte RAW, a to aj pri fotografovaní v tichom režime sériového snímania. Fotoaparát je vybavený inovatívnym systémom päťosovej optickej stabilizácie obrazu, ktorý bol doladený tak, aby podporil schopnosť snímania vo vysokom rozlíšení, ktoré umožňuje predĺženie expozície o 5,5 kroka, čo je najvyšší výkon kompenzácie pri systémoch stabilizácie obrazu. Ponúka tiež novú uzávierku s nízkymi vibráciami, ktorá obmedzuje vibrácie a rozmazanie obrazu vo všetkých režimoch, vrátane vysokorýchlostného snímania s rýchlosťou 10 fps, a ďalej ponúka niekoľko iných zlepšení v presnosti reprodukcie farieb pleťových tónov.

Vysoký výkon AF a sledovanie AF/AE pri rýchlosti až 10 fps

Nová inovatívna plnoformátová bezzrkadlovka α7R III je vybavená vybrúseným systémom spracovania obrazu, ktorý jej umožňuje robiť snímky s plnými 42,4MP, rýchlosťou až 10 fps s kontinuálnym, presným sledovaním AF/AE, až do kvality snímok 76 JPEG / RAW alebo 28 nekomprimovaných snímok v RAW.  Tento vysokorýchlostný režim s 10 fps je k dispozícii buď s mechanickou uzávierkou, alebo s celkom tichým snímaním, a tým prispieva k obrovskej flexibilite fotoaparátu. Fotoaparát taktiež zvláda kontinuálne snímanie v režime so živým náhľadom rýchlostí, až 8 fps, s minimálnym oneskorením hľadáčika alebo LCD displeja. Tieto vysokorýchlostné možnosti zaisťujú, aby bolo možné zachytiť rýchlo sa pohybujúce objekty s extrémnou presnosťou a neuveriteľnými detailmi snímok.

Sony α7R III

Ďalším zlepšením je pri fotení vo veľkých dávkach to, že sú pri ich ukladaní na pamäťovú kartu dostupné mnohé kľúčové funkcie fotoaparátu, vrátane prístupu cez tlačidla ‘Fn’ (Function) a ‘Menu’, prehrávanie snímok a ďalšie menu a parametre,* vrátane hodnotenia snímok (image rating) a ďalších funkcií, ktoré umožňujú triedenie snímok podľa miesta.

Navyše, ak je fotografovaná scéna osvetlená žiarovkami alebo umelým osvetlením, môže fotograf aktivovať funkciu Anti-flicker, ktorá umožní α7R III automaticky detekovať frekvenciu osvetlenia a zistiť dobu uzávierky, a tým minimalizovať vplyv osvetlenia na zachycované snímky. Tým sú minimalizované akékoľvek anomálie expozície a farby, ktoré sa niekedy môžu objaviť v hornej a dolnej časti snímky vyhotovenej pri vysokých rýchlostiach uzávierky.

Zdokonalený systém ostrenia α7R III sa skladá z 399 bodov AF detekcie fázy, ktoré pokrývajú približne 68% plochy snímky v horizontálnom aj vo vertikálnom smere. Ďalej je tu aj 425 bodov AF kontrastného ostrenia, čo je o 400 bodov viac ako pri α7R II. Tento pokročilý systém ponúka zaostrenie AF v približne polovičných časoch než je to u α7R II v nedostatočných svetelných podmienkach, a zároveň so sledovaním pohybu, ktoré je približne dvakrát presnejší. Funkcia Eye AF, ktorá vzbudila veľký ohlas, je taktiež približne 2krát efektívnejšia a je k dispozícii pri použití objektívov typu A-mount s adaptérom.

Ďalšie vylepšenia flexibility ostrenia zahŕňajú dostupnosť AF vo Focus Magnifier, podporu detekcie fázy AF pri použití objektívov typu A-mount, tlačidlo ‘AF On’, multifunkčný volič či ‘joystick’ na rýchlu zmenu ostriacich bodov, flexibilnú funkciu ostrenia dotykom a mnoho ďalšieho.

Vysoko kvalitný 4K pre profesionálnych kameramanov

Nový α7R III je výnimočne zdatný taktiež ako videokamera, ponúka nahrávanie videa v 4K (3840×2160 pixelov) v celej šírke plnoformátového obrazového snímača. Pri nahrávaní vo formáte Super 35 mm využíva kamera technológiu „full pixel readout“ bez zlučovania pixelov, takže zhromažďuje 5K informácie, ktoré prevzorkuje tak, aby bol výsledný záznam vo vysoko kvalitnom 4K s výnimočnou kvalitou detailov a hĺbkou.

Model α7R III tiež disponuje novým HLG (Hybrid Log-Gamma), ktorý podporuje Instant HDR workflow a umožňuje prehrávanie nádherných realistických záberov v 4K HDR na televízoroch kompatibilných s HDR (HLG). Okrem toho ponúka taktiež S-Log2 a S-Log3 pre väčšiu flexibilitu odstupňovania farieb. Fotoaparát môže taktiež nahrávať Full HD pri 120 fps až do 100 Mbps, čo umožňuje kontrolu záznamu a eventuálnu editáciu do 4x alebo 5x spomalených video súborov vo Full HD rozlíšení so sledovaním AF.

Konštrukcia, dizajn a možnosť osobného nastavenia pre profesionálov

Najnovší plnoformátový fotoaparát od Sony oplýva množstvom vylepšených vlastností, ktoré mu dodávajú profesionálnu funkčnosť. Patria medzi ne duálne sloty pre pamäťové médiá, keď jeden slot podporuje pamäťové karty UHS-II typu SD. Užívatelia majú veľa možností ako obsah uložiť, vrátane oddeleného nahrávania do JPEG/RAW, samostatného ukladania statických snímok/nahrávanie videa, oneskorené nahrávanie a ďalšie. Výdrž batérie bola taktiež značne predĺžená, pretože nový fotoaparát využíva batérie Sony série Z, ktoré majú približne 2,2násobnú kapacitu oproti batériám série W, používanými α7R II.

Quad-VGA OLED Tru-Finder
Model α7R III prináša zdokonalený hľadáčik Quad-VGA OLED Tru-Finder™ s vysokým rozlíšením a vysokým jasom s približne 3,686k bodmi pre extrémne presné zobrazenie s realistickými detailmi. Hľadáčik Tru-Finder, ktorý nájdeme taktiež pri uznávanom fotoaparáte Sony α9, dostal povrchovú úpravu ZEISS® T* Coating, ktorá značne obmedzuje odlesky, a taktiež fluórovú vrstvu na vonkajšej šošovke, ktorá odpudzuje nečistoty.

Má aj nastaviteľnú snímkovaciu frekvenciu s možnosťou nastavenia na 50 fps alebo 100 fps, aby sa čo najlepšie prispôsobil typu akcie. LCD displej bol vylepšený tiež a ponúka rozlíšenie 1,44 miliónov bodov a technológiu WhiteMagic™, ktorá zlepšuje čitateľnosť v jasných svetelných podmienkach vonku. K dispozícii je taktiež nastavenie „štandardnej” alebo “vysokej” kvality displeja pre hľadáčik aj displej. „Vysoká” kvalita ťaží z veľkého množstva dát čítaných z 42,4MP snímača, ktoré zaisťujú extrémne precízne zobrazovanie na displeji hľadáčika a monitora s prirodzenejším náhľadom.

Nový fotoaparát je ďalej vybavený multifunkčným voličom – joystickom, ktorý ponúka efektívny spôsob zmeny ostriacich bodov, a taktiež tlačidlom ‘AF ON’, ktoré aktivuje autofokus pri snímaní statických fotografií alebo videí.

Nový α7R III umožňuje jednoduchý prenos súborov do smartfónu, tabletu, počítača alebo na FTP server pomocou Wi-Fi®, ale k dispozícii je taktiež synchronizačný terminál, ktorý umožňuje priame pripojenie externých zábleskových jednotiek a káblov pre jednoduchú synchronizáciu bleskov. K dispozícii je aj superrýchly USB terminál (USB 3.1 gen. 1), USB typu C™, ktorý zaisťuje väčšiu flexibilitu napájania alebo pripojenie príslušenstva, a rovnako aj vyššiu rýchlosť prenosu snímky pri pripojení k počítaču.

Sony α7R III

Nový súbor softwarov „Imaging Edge” a režim Pixel Shift Multi Shooting

Najnovšie prichádza spolu s α7R III súbor softwarov pomenovaný „Imaging Edge”, ktorý rozširuje kreatívne možnosti celého procesu snímania – od okamžitého spracovania, po následné spracovanie snímky. „Imaging Edge” obsahuje tri aplikácie pre PC, nazvané „Remote“, „Viewer“ a „Edit“, ktoré je možné sťahovať bezplatne, a ktoré podporujú snímanie so živým náhľadom na PC a snímanie do RAW.


Spolu s univerzálnym α7R III sa taktiež po prvý raz predstaví nový režim Pixel Shift Multi Shooting, ktorý naplno ťaží z vyspelej vstavanej optickej päťosovej stabilizácie v tele. Jeho pomocou je možné vytvárať nádherné realistické zložené snímky. V tomto režime fotoaparát presne posunie záber pri snímaní o jeden pixel, aby tak zachytil štyri samostatné snímky s posunom pixelov, ktoré majú dohromady približne 169,6 megapixelov* obrazových dát.

Tieto štyri snímky je možné zložiť a spracovať pomocou nového súboru softwaru „Imaging Edge“. Konečným výsledkom sú snímky s obrovským rozlíšením a úrovňou farebnej presnosti, ktoré nemajú obdobu. Ideálne sa hodí na fotografovanie architektúry, umenia alebo zachytenia ďalších statických objektov s mnohými komplikovanými detailmi.

Zdroj: Sony

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo