Sony α6300 s najrýchlejším automatickým ostrením na svete

Spoločnosť Sony predstavila nový mirrorless fotoaparát α6300. Zariadenie zo série CSC fotoaparátov sa môže pýšiť bezkonkurenčným systémom 4D FOCUS™, ktorý zaostrí na objekt už za 0,05 sekundy. Ide pritom o najkratší čas automatického ostrenia na svete. Model α6300 má neuveriteľných 425 AF bodov fázovej detekcie, ktoré husto pokrývajú celú plochu obrazu. Jedná sa o najvyšší počet ostriacich AF bodov pri fotoaparátoch s vymeniteľným objektívom. Fotoaparát dokáže pomocou kontinuálneho AF a sledovania expozície snímať až 11 obrázkov za sekundu.

Výkonný snímač Exmor CMOS s rozlíšením 24,2 megapixlov a obrazový procesor BIONZ X

S cieľom maximalizovať efektívnosť a celkový výkon fotoaparátu dostal model α6300 nový snímač s rozlíšením 24,2 megapixla, ktorý je dokonalým partnerom pre obrazový procesor BIONZ X. Nový obrazový snímač využíva medené drôty, ktoré zlepšujú jeho citlivosť na svetlo a významne zvyšujú rýchlosť. Procesor BIONZ X dostal nový algoritmus pre spracovanie obrazu, ktorý zvyšuje celkový výkon snímača. Tieto dva kľúčové komponenty sú teda spoločne zárukou toho, že výsledný obraz bude mať minimum šumu a maximálne rozlíšenie pri citlivosti ISO51200, najmä v strednom až vyššom pásme citlivosti.

Bezkonkurenčné automatické ostrenie (AF)

Nový fotoaparát Sony α6300 využíva pokročilý systém 4D FOCUS modelu α6000 s hybridným automatickým zaostrovaním (Hybrid AF), ktorý kombinuje rýchle ostrenie pomocou fázovej detekcie s mimoriadne presnou detekciou kontrastu. Vďaka tomu vie systém zamerať a zaostriť aj pohybujúce sa objekty v rekordne krátkom čase 0,05 sekundy. Technológia High-density Tracking AF pracuje s 425 ostriacimi bodmi fázovej detekcie rozmiestnenými husto po celom zornom poli, takže fotoaparát môže presne ostriť po ploche – a to aj na malé a rýchlo sa pohybujúce objekty, ktoré by iný systém nedokázal detekovať.

a6300_FE2470GM
Okrem širokej plochy automatického ostrenia sa pri modeli α6300 prvýkrát objavuje technológia High-density Tracking AF, ktorá významne zlepšuje detekciu objektu a jeho sledovanie. Táto nová technológia dokáže rýchlo aktivovať obrovský počet bodov AF v okolí objektu – hustota je zhruba 7,5 krát vyššia oproti modelu α6000 – a inteligentne ich využiť pri sledovaní pohybu objektu. Výhoda tejto funkcie vynikne najmä pri sekvenčnom snímaní rýchlosťou 11 snímok za sekundu alebo rýchlosťou 8 snímok za sekundu v režime live-view, pri ktorom ponúka 100% spoľahlivé zarámovanie rýchlo sa pohybujúcich objektov na LCD displeji alebo v hľadáčiku.

Ďalšou zaujímavosťou je to, že 425 ostriacich bodov fázovej detekcie, vylepšené sledovanie objektu a presnosť ostrenia ponúka α6300 rovnako s objektívmi A-mount pripojenými cez adaptér, napríklad Sony LA-EA3. Tento model je prvý fotoaparát od Sony s výmenným objektívom na bajonet E so snímačom APS-C, ktorý inak nájdete len pri full-frame fotoaparátoch α7R II a α7 II.

Fotoaparát podporuje sekvenčné snímanie v režime live-view cez hľadáčik

Tru-finder alebo LCD displej rýchlosťou až 8 obrázkov za sekundu. Výsledkom je snímanie v reálnom čase, ktoré kombinuje výhody elektronického hľadáčiku s bezprostrednosťou optického hľadáčika. Praktický fotoaparát α6300 je vybavený novým obrazovým snímačom APS-C Exmor CMOS s rozlíšením 24,2 megapixlov, ktoré je spoločne s obrazovým procesorom BIONZ X zárukou mimoriadnej kvality obrazu v celom rozsahu citlivosti ISO 100 – 51200. Nový fotoaparát α6300 navyše zaznamenáva video vo vysokom 4K rozlíšení bez zlučovania pixlov vo formáte Super 35mm.

4K rozlíšenie a ďalšie funkcie pre profesionálny záznam videa

Záznam videa v 4K kvalite do internej pamäte vo formáte Super 35mm je ďalším prvenstvom medzi CSC fotoaparátmi Sony s výmenným objektívom. Pri natáčaní 4K videa fotoaparát využíva tzv. full pixel binning pre načítanie 20 megapixlov dát – približne 2,4 krát viac (ekvivalent 6K) ako 4K UHD. Následne dáta prekóduje na obraz vo vysokej kvalite – s mimoriadnou dávkou ostrosti a detailu. Fotoaparát pracuje s kodekom XAVC S, ktorý umožňuje natáčanie v 4K kvalite s rýchlosťou až 100 Mbit/sv a 50 Mbit/s pri štandardnom záznamu vo Full HD. Vďaka novému a vylepšenému systému automatického ostrenia fotoaparát navyše oproti svojmu predchodcovi zaostrí približne dvakrát tak rýchlo aj v režime videa. Rýchlosť automatického ostrenia a citlivosť sledovanie objektov prináša množstvo používateľských nastavení.

a6300_N_wSELP1650_tilt_down
Medzi ďalšie profesionálne funkcie záznamu videa patrí schopnosť natáčať v rozlíšení Full HD rýchlosťou 120 záberov za sekundu pri 100 Mbit/s – ďalšie prvenstvo fotoaparátov s výmenným objektívom a APS-C snímačom. V tomto režime je možné záznam prezerať a následne editovať s možnosťou štyrikrát až päťkrát spomalených záberov vo Full HD (24p alebo 30p). Nový fotoaparát α6300 rovnako prináša záznam S-Log gamma pre natáčanie vo vysokom dynamickom rozsahu – približne 14 bodov pri nastavení S-Log3 gamma – a podporuje S-Gamut pre širší farebný priestor. Obe možnosti ponúkajú viac kreatívnych možností pri spracovaní videa v postprodukcii.

Nový fotoaparát je vybavený vstupom pre externý mikrofón a podporuje vstup XLR a Gamma Display Assist, novú funkciu, ktorá používateľom umožňuje sledovať snímky alebo kontrolovať zaostrenie pri natáčaní videa v S-Log. Nový model má tiež posilnenú funkciu Zebra pre lepšie ovládanie expozície. Nechýba ani nastavenie profilov snímok, funkcia Time Code / User Bit a mnoho ďalšieho.

Lepšia ovládateľnosť a ergonómia

Model α6300 disponuje XGA OLED Tru-Finder hľadáčikom s vysokým kontrastom a rozlíšením približne 2,4 miliónom bodov, ktoré sú zároveň aj zárukou výnimočne dobrej zreteľnosti. Hľadáčik zobrazuje rýchlosťou až 120 záberov za sekundu, takže všetko vidíte plynule, s minimom zvyškového obrazu. Vďaka svojej robustnej konštrukcii z horčíkovej zliatiny pôsobí nový fotoaparát α6300 v ruke dostatočne pevne. Možno ho prispôsobiť podľa preferencie. Deviatim tlačidlám je možné priradiť funkcie z celkom 64 možností. Fotoaparát má tiež digitálny manometer a vyšší stupeň ochrany proti prachu a vlhkosti, vystužený závit na statív, nové tlačidlo spúšte a ovládacie koliesko s lepšou ergonómiou a úchopom.

a6300_N_wSELP1650_top
Model α6300 má zabudovanú Wi-Fi® a NFC konektivitu a plne podporuje aplikáciu Sony PlayMemories Mobile™ a PlayMemories Camera Apps ™, ktoré sú k dispozícii na stiahnutie pre zariadenia s operačným systémom Android ™ a iOS. Fotoaparát tiež podporuje QR kódy pre jednoduché prepojenie so smartfónmi, ktoré nepodporujú NFC.

Dostupnosť a cena

Fotoaparát α6300 bude v Európe dostupný od marca 2016 za cenu približne 1250 EUR za telo a 1400 eur s objektívom SELP1650. Od apríla 2016 sa α6300 bude predávať v sade s objektívom SEL1670Z za cenu približne 2250 eur.

Zdroj: Sony

 

 

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo