Smartfón LG G4

LG G4, nová vlajková loď juhokórejského výrobcu, ide v šľapajach svojho predchodcu a hoci na prvý pohľad ponúka rovnako elegantný dizajn aj konštrukčné spracovanie, je vybavená komplexnejšie a dokáže užívateľovi ponúknuť oveľa lepší zážitok. Nový prémiový model G4 si však zakladá nielen na výkone a jedinečnom dizajne, ale aj na kvalite QHD displeja a 16 Mpix fotoaparáte, ktorý dokáže ukladať fotografie aj do formátu RAW/DNG, a je jedným z najlepších vo svojej triede. Okrem toho zaujme aj farebnými variantami a novým koženým vyhotovením zadného krytu. Prémiový model G4, ktorého cena je tesne nad hranicou 700 eur, je cielený hlavne pre viac ako náročnú skupinu používateľov.   

LG G4

Elegantný dizajn
Spracovanie G4 je na vysokej úrovni, teda takej, akú by sme pri špičkovom zariadení očakávali. Nové LG pritiahne pohľady aj „banánovým“ tvarovaním, zahnutie je tentokrát menej výrazné ako v modeli G Flex 2. Oproti minuloročnému modelu však LG zvolilo hranatejšie rohy, čo subjektívne prispelo ku krajšiemu vzhľadu zariadenia. Ako uvádza výrobca G4 je až o 20% odolnejšia voči nárazom pri páde priamo displejom na zem.

Smartfón LG G4 je vyrobený z plastu ako jeho predchodca, ale jeho zadný kryt prichádza s novým povrchom aj s novými vzormi. Výrobca konkrétne v prémiovej verzii smartfónu použil na zadný kryt pravú kožu, ktorá je dostupná vo viacerých farbách. Ručne opracovaná koža, je odolná voči vlhkosti, vode, teplotám i pôsobeniu času. Ďalšími variantmi je potom čistá biela s diamantovým vzorom, metalická šedá a lesklá zlatá.

 
Zadný kryt je teda odnímateľný, čo stále platí aj o batérii. Zadná strana sa zároveň stala centrom pre všetky ovládacie prvky, čo znamená, že pod šošovkou 16 Mpix fotoaparátu nájdete pod sebou sústredené tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a zapnutie. Tie môžu slúžiť aj na rýchle aktivovanie fotoaparátu a vytvorenie snímky, či na spustenie poznámok QuickMemo+. V okolí fotoaparátu je situovaný LED blesk, senzorom farebného spektra CSS a laserové IR zaostrovanie.

Kľúčové špecifikácie
OS: Android 5.1 Lollipop s UX 4.0
Procesor/ Čipset: 64-bit Hexa-core Snapdragon 808
RAM: 3 GB
Interná pamäť: 32 GB
Externá pamäť: micro SD slot
Typ displeja: dotykový IPS-Quantum LCD (16 mil. farieb)
Uhlopriečka displeja: 5,5“
Rozlíšenie displeja: QHD 2 560 x 1 440 pixel (538 ppi)
Fotoaparát: zadný – 16 Mpx, objektív F/1.8 s LED bleskom
Optická stabilizácia: trojosá OIS 2.0 a laserové AF zaostrovanie
Typ snímača: 16 Mpix BSI CMOS 1 /2,6“ (5,95 x 3,35 mm)
Fotoaparát: predný – 8 Mpx, objektív s clonou F/2.0
Video: 4K (3 840 x 2 160 pixel)
Batéria: 3 000 mAh (vyberateľná)
Rozmery: 149 x 76 x 6,3-9,8 mm
Váha: 155 g

Poznámka: Podrobnejšie technické informácie nájdete na stránkach výrobcu a odborných webových portáloch.

LG G4 v teste

Novinku sme podrobili testu v ktorom sme sa zamerali hlavne na kvalitu displeja a presnosť zobrazovaných farieb. Testom prešiel aj fotoaparát, pri ktorom sme hodnotili kvalitu zobrazovania snímok ich ostrosť a obrazový šum.

Fotoaparát
LG neponechalo nič náhode a v oblasti fotoaparátu učinilo viacero podstatných zmien, ktoré majú za cieľ priniesť zvýšenú kvalitu výsledného obrazu a užívateľský komfort. Rozlíšenie narástlo na 16 Mpix zásluhou nového 1 / 2,6“ obrazového snímača CMOS s technológiu zadného osvetlenia, ktoré cca. zdvojnásobuje citlivosť ekvivalent štandardného snímača.

To umožňuje LG G4 fotoaparátu získať dobré snímky aj pri slabom osvetlení. Je potrebné povedať, že veľkosť snímača má veľký vplyv na dynamický rozsah, reprodukciou farieb.

Fotoaparát dostal nový objektív so svetelnosťou F/1.8. Spolu s objektívom výrobca integroval aj nový vylepšený systém trojosej (x,y,z) optickej stabilizácie, ktorá dokáže ešte zabezpečiť ostrosť obrazu (o dva expozičné stupne) aj pri nižšom expozičnom čase závierky. Systém AF zaostrovania s podporou laserového IR ostrenia a LED blesk ostávajú pôvodné. Úplnou novinkou je senzor farebného spektra (Color Spectrum Sensor, CSS), ktorý by mal zabezpečiť lepšie vyváženie bielej (White Balance), a tým aj reálnejšie podanie farieb a fotografovanej scény. (systém porovnáva RGB hodnoty aj IR spektrum obrazného svetla od objektu).

Tri režimy fotografovania

Užívateľ sa môže rozhodnúť pre jeden z troch režimov, ktorý LG4 ponúka.

• Automatický režim je určený pre tých, čo chcú jednoducho a rýchlo urobiť záber a o nič sa nechcú starať.

• Základný režim pripomína klasiku naprieč všetkými dnešnými telefónmi. Hlavným rozdielom je fakt, že pribudli niektoré nastavenia. Môžete si nastaviť blesk, avšak len v základných krokoch. Teda zapnuté, automatika alebo vypnuté.

Základný režim sa dá, ale rozšíriť a vtedy vám ponúkne podrobnejšie výbery a nastavenia. Nájdete tam voľbu rozlíšenia, HDR, hlasovú spúšť, samospúšť, zobrazenie mriežky a nastavenie, kam sa majú snímky ukladať. Predpokladám, že „Základný režim“ bude využívaný pre svoju jednoduchosť a prehľadnosť najviac zo strany užívateľov.

 

 

Manuálny režim otvára nové možností pre fotografovanie
Pre užívateľov, ktorí sa chcú pohrať s fotkami a vyťažiť maximum, je tým ideálnym riešením tretí režim, ktorý je manuálny a poskytuje plnú kontrolu nad definovaním parametrov potrebných pre fotografie. Nastavenie expozície uzávierky, citlivosť ISO, zaostrenie, či vyváženie bielej už nie je výsadou len fotoaparátov. Presne tieto parametre môžete nastaviť v manuálnom režime pri fotografovaní s LG G4.

Nastavenia manuálneho režimu pozostávajú z výberu formátu (16:9, 4:3 a 1:1), vyváženia bielej (od 2 400 K do 7 400 K), manuálneho zaostrovania, regulácie ISO (od 50 do 2 700) alebo rýchlosti uzávierky (od 30 do 1/6 000 s). Fotoaparát umožňuje vyhotoviť fotky a následne uložiť v dvoch formátoch – JPEG a RAW/DNG. Formát DNG ocenia hlavne pokročilejší fotografi, ktorí už s formátom RAW/DNG pracujú. V nastaveniach videa nájdete tri veľkosti – UHD, Full HD a HD, vrátane tzv. ‘pomalého pohybu’.

Čo sa týka výberu možností a nastavení je bohaté a funguje spoľahlivo (HDR režim, Panoráma a ďalšie). V prípade fotografií sa spája najvyššie rozlíšenie 16 megapixelov so širokouhlým formátom a pomerom strán 16:9 (5 312 x 2 988 pix.). Ak preferujete fotografie s pomerom strán 4:3 (3 984 x 2 988), tak fotoaparát bude využívať rozlíšenie 12 megapixelov. Video 4K (UHD) sa zaznamená v rozlíšení 3 840 x 2 160 pix. V prípade, že sa rozhodnete zaznamenávať fotografie vo formáte RAW/DNG, tak jeden záber vám zaberie miesto na karte, až 19 MB! Formát JPG v rozsahu 4,5 – 6,5MB.

Predný fotoaparát je 8-megapixelový, ideálny pre kvalitné selfie a skupinové fotografie. Nová funkcia Gesture Interval Shot umožňuje vyfotenie štyroch fotografií po dvoch sekundách, čo výrazne zvyšuje šance na vydarený výsledok. Pri používaní predného 8 MPx foťáku poteší aj prítomnosť softvérového mejkapu, ktorý prostredníctvom niekoľkých úrovní vylepší vašu selfie ešte pred stlačením spúšte.

Venujme sa vlastnému fotografovaniu
Počas testovania sme s fotoaparátom realizovali viacero fotografií pri rôznych podmienkach. Fotoaparát sme využívali v automatickom, ale aj manuálnom režime snímania. Je potrebné oceniť G4, že umožňuje užívateľovi si vybrať s troch režimoch fotografovania. „Manuál“ umožňuje zdatnejším užívateľom, zmenou citlivosti ISO redukovať obrazový šum, alebo citlivosť využívať pre konkrétny zámer fotografovania.

 
Obr.: Clona 1.8 poskytuje pri makro veľmi malú hĺbku ostrosti.

 
Obr.: Automatické zaostrovanie funguje výborne (výrez 100%).

 
Obr.: Manuálny režim ostrenia umožňuje zaostriť objekt presne podľa potreby.

Ostrosť a farebná reprodukcia
Rozlíšenie fotoaparátu je ovplyvnené objektívom a snímačom. Výsledky po nasnímaním testovacej tabuľky ostrosti (Putora Sharpness Indicator) potvrdili, že ostrosť objektívu v strede poľa je veľmi dobrá. Jemné linky sú viditeľné, farebný šum a množstvo JPG kompresných artefaktov je aj pri vysokej citlivosti ISO prijateľné.

Reprodukcia (sivé oblasti) farieb je veľmi dobrá a farby sú reprodukované prirodzene bez žiadnych rušivých odtieňov. Automatické vyváženie BW bielej s podporou sensora CSS fungovalo spoľahlivo a poskytovalo veľmi dobré farebné podanie aj pri rôznych typoch osvetlenia. Samozrejme pre zdatnejších fotografov je možnosť ručnej voľby pre nastavenie farebnej teploty svetla ideálnym riešením.

 

 
Obr.: Reprodukcia a vyváženie farieb veľmi dobré. Ostrosť objektívu pri clone 1.8 je v strede poľa veľmi dobrá.

 
Obr.: pri citlivosti ISO 100 je obraz bez obrazového šumu (100% výrez).

 
Obr.: pri citlivosti ISO 2 040 je už viedieť výrazný obrazový šum (100%výrez).

Hodnotenie 16 Mpix fotoaparátu
Fotoaparát LG G4 dokáže zaznamenať snímky vo veľmi dobrej kvalite. Snímky sú dobré exponované a vyznačujú sa širokým tónovým rozsahom. Počas testovania neboli problémy ani pri fotografovaní záberov, kde bola nízka hladina osvetlenie. Je potrebné uviesť, že pri vyšší hodnotách ISO (1 600-2 700) je obrazový šum pomerne značný. Fotoaparát zvládal aj makro snímky a tiež spoľahlivo fungoval vstavaný LED blesk. Dobrú prácu si odviedla hlavne optická stabilizácia obrazu, ktorá pri fotografovaní bez statívu dokáže zabezpečiť ostré (neroztrasené) zábery aj pri pomerne nízkej intenzite osvetlenia (nízkych expozičných časoch uzávierky).

Vysoká svetelnosť objektívu 1.8 hlavne pri makro snímaní neposkytuje dostatočnú hĺbku ostrosti a ostrosť od stredu poľa sa citeľne znižuje. Je potrebné upozorniť, že pre kvalitné zábery, ktoré plánujete využiť pre tlač fotografií je potrebné použiť fotografický statív. Pri nočných záberoch, alebo scénach kde je málo svetla je ideálnejšie ak situácia dovolí viac preferovať nižšiu citlivosť ISO, ktorá vylučuje možnosť vzniku obrazového šumu.

5,5“ IPS Quantum displej

Dobrou správou je, že LG pri smartfóne G4 zachovalo vysoké rozlíšenie QHD 2 560 x 1 440 pix (538 ppi) s pomerom strán 16:9, ktoré pri takto veľkom displeji zabezpečuje jemné zobrazenie a veľa detailov.

5,5-palcový displej G4 využíva technológiu IPS Quantum Display. LG používa túto technológiu aj v televíznych zobrazovacích displejoch, pričom pokrýva 98% farebného priestoru DCI (Digital Cinema Initiatives). Výrobca uvádza, že nový Quantum displej ponúka o 20 percent väčší farebný gamut farieb, zlepšenie o 25 percent jasu a väčší kontrast, než jeho posledný displej. Displej dokáže zobraziť 16 miliónov farieb a garantuje lepšiu úroveň čiernej oproti iným IPS displejom.


Obr.: Zväčšený detail na maticu IPS Quantum displeja smartfónu LG G4.

Funkcie Jasu a Režimy obrazovky
Funkcia Jasu umožňuje typické nastavenie Auto, alebo Manuálne nastavenie v rozsahu 0-100%. Nami nameraný maximálny jas 506 cd/m², sa dá hodnotiť ako nadpriemerná hodnota pri IPS displejoch a potvrdzuje informácie výrobcu.


Väčšina smartfónov a tabletov poskytuje len jeden farebný gamut displeja, ktorého rozsah je daný typom displeja a továrenským nastavením.  Pre užívateľa to znamená, nemožnosť zmeniť podanie jednotlivých farieb ani previesť kalibráciu farieb napr. ako to funguje pri monitoroch.

Náhradou „color managementu – správy farieb“ sú predvolené tzv. užívateľské režimy obrazovky, z ktorých každý má iné hodnoty nastavenia, rozdiely sú hlavne v zmene teploty farby obrazovky, sýtosti farieb a v kontraste.

Smartfón LG G4 v tomto ohľade využíva len jedno „továrenské nastavenie“. Nami namerané hodnoty farebnej teploty displeja (v stupňoch Kelvina) boli 7 650 K. Cieľom pre vyváženie farieb so štandardom sRGB / Rec.709 Color Gamut, ale aj DCI je hodnota 6 500 K.

Testovanie reprodukcie farieb
Ani jeden z dominantných mobilných operačných systémov – iOS Apple a Google Android – žiaľ nemá vstavanú podporu pre farebné profilovanie. To pre vás znamená, že zatiaľ čo váš smartfón, alebo tablet je skvelý pre potvrdenie zaostrenia, dobrú kompozíciu záberu a iné vychytávky, tak nie je schopný garantovať farebnosť vašich nasnímaných fotografií, či iného farebného obsahu. Farby na displeji sa tak môžu líšiť od reálneho snímaného motívu, či skutočných farieb produktov.

Primárnym cieľom tejto recenzie je poukázať na dôležitosť zobrazovacej technológie a kvalitu displeja. Zvolená forma testu a získané výsledky sú nestranné a dokumentujú skutočný stav. Upozorňujeme, že sa nejedná o špeciálne laboratórne testy a naše výsledky sú informatívne a nezáväzné. Pre test používame softvér a mobilnú aplikáciu MobileForge od spoločnosti Calman. Pre vlastné meranie bol použitý basICColor DISCUS Colorimeter pre presné meranie displejov.

Biely bod
Všetky farby displeja s výnimkou troch 100% červenej, zelenej a modrej základnej farby, výslovne závisia na definovaní tzv. bieleho bodu (bielej farby). Dôležité najmä pre displej je mať presne umiestnený biely bod. Hodnota bieleho bodu zreteľne ovplyvňuje všetky farby hlavne ich nasýtenie, pretože sú relatívne viazané na bielu.

Všetky príslušné normy farebných priestorov (sRGB, Adobe RGB, Rec.709, DCI napríklad) používajú štandardne D65 hodnotu bieleho bodu, čo je v podstate farba vonkajšieho denného svetla na poludnie s farebnou teplotou 6 500 K. D65 je zaužívaný štandard pre digitálne fotografie, videá, TV a internetový obsah. Žiaľ veľa displejov z výroby je nastavených na hodnotu bieleho bodu s vyššou farebnou teplotou (7 000 – 9 500 K). To spôsobí posun farieb a pridáva modrastý nádych pre všetky obrázky, ktoré môžu byť výrazne skreslené napr. pri tzv. pleťovkách.

Všetky príslušné normy farebných priestorov (sRGB, Adobe RGB, Rec.709, DCI napríklad) používajú štandardne D65 hodnotu bieleho bodu, čo je v podstate farba vonkajšieho denného svetla na poludnie s farebnou teplotou 6 500 K. D65 je zaužívaný štandard pre digitálne fotografie, videá, TV a internetový obsah. Žiaľ veľa displejov z výroby je nastavených na hodnotu bieleho bodu s vyššou farebnou teplotou (7 000 – 9 500 K). To spôsobí posun farieb a pridáva modrastý nádych pre všetky obrázky, ktoré môžu byť výrazne skreslené napr. pri tzv. pleťovkách.


Obr.1: Graf zobrazuje umiestnenie primárnych farieb displeja smartfónu LG G4 vo farebnom priestore CIE 1976 Luv (CIELuv) v porovnaní s farebným štandardom sRGB/Rec 709. Displej dokáže zobraziť väčší farebný priestor ako je sRGB. Širší rozsah farieb je hlavne v odtieňoch červenej a zelenej farbe.

Farebný gamut
Prakticky celý aktuálny digitálny dátový obsah pre spotrebiteľa je založený na štandarde sRGB / Rec.709 (farebný priestor), ktorý generuje farby pomocou presne špecifikovaných hodnôt červenej, zelenej a modrej základnej farby. Vzhľadom na možnosť zobrazenia môže reprodukovať len farby, ktoré ležia vo vnútri priestoru (trojuholníku) jeho primárnych farieb.

Presnosť farieb
Ak má displej poskytovať dobrú farebnú presnosť, musí mať farebný gamut, ktorý je veľmi blízko k štandardnej sRGB / Rec.709 Color Gamut. Aby bolo možné zhodnotiť presnosť farieb v celom objeme farebného gamutu, tak v našom teste sa meria a porovnáva takmer 100 referenčných farieb, ktoré sú súčasťou vyhodnocovacie softvéru Calman. Zmeraním týchto referenčných farieb meracím zariadením na displeji telefónu, alebo tabletu softvér následne vytvorí  graf a štatistiku, ktorá dokumentuje, ako presne je Full Color Gamut (farebný priestor) reprodukovaný a tiež zobrazí presnosť jednotlivých farieb.


Obr.2: Graf zobrazuje umiestnenie a reprodukciu takmer 100 odtieňov farieb displeja smartfónu LG-G4 vo farebnom priestore CIE 1976 Luv (CIELuv) v porovnaní s farebným štandardom sRGB/Rec 709. Číselné hodnoty deltaE vyjadrujú farebnú presnosť displeja resp. ako je schopný displej presne reprodukovať určitú farbu. Výsledky z pohľadu presnosti farieb sú priemerné.


Obr.3: Graf zobrazuje umiestnenie a reprodukciu typických odtieňov farieb kože (pleťovky) displeja smartfónu LG-G4 vo farebnom priestore CIE 1976 Luv (CIELuv) v porovnaní s farebným štandardom sRGB/Rec 709. Číselné hodnoty deltaE vyjadrujú farebnú presnosť displeja resp. ako je schopný displej presne reprodukovať odtiene pleťových farieb. Výsledky z pohľadu presnosti farieb sú ovplyvnené nepresným bielym bodom deltaE 8.1, ale aj napriek tomu displej zobrazuje telové farby veľmi dobré.

Zhodnotenie – testu presnosti farieb
Displej IPS Quantum smartfónu LG-G4 dokáže zobrazovať farebný priestor väčší ako je štandardný priestor sRGB. V reálom živote to pre vás znamená vidieť na displeji smartfónu živšie farby hlavne červené a zelené odtiene, ktoré nie ste schopní vidieť napr. na klasických sRGB kancelárskych monitoroch.

Testovaná farebná presnosť displeja je veľmi dobrá. Displej  IPS Quantum dokáže zobraziť hlbokú čiernu farbu (black luminance 0,084 cd/m2), a tak logický dosiahnuť aj vysoký kontrast. Nami nameraný maximálny jas obrazovky nad 500 cd / m2, je nadpriemerný pre bežné používanie v interiéroch a vonkajších podmienkach. Farby sa pri nakláňaní nestrácajú, obraz je dobre viditeľný aj na silnejšom svetle. Čierna farba pri vyššom jase síce nenadobúda takých úrovní ako na AMOLED displejoch, no pre bežné použitie je jej zobrazenie maximálne vyhovujúce. V priamom slnečnom svetle, tak ako pri iných IPS smartfónoch, ale neočakávajte dobrú viditeľnosť.

Záver
LG-G4 je dobrým nástupcom minuloročného modelu a zaslúži si pozornosť. Jeho elegantný dizajn, softvérová výbava, kvalitný 16 Mpix fotoaparát, spolu s kvalitným 5,5“ QHD IPS Quantum displejom dokážu splniť požiadavky aj veľmi náročných užívateľov.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo