Smartfón Huawei P8

Spoločnosť Huawei ide míľovými krokmi dopredu. Darí sa jej v predajoch a nové zariadenia smelo konkurujú známym vlajkovým lodiam. Jasným dôkazom je aj „top model“ P8, ktorý spoločnosť uviedla na trh.
Tento smartfón v cene pod 500 eur (16 GB verzia), ponúka užívateľom elegantný dizajn, celokovové telo s hrúbkou iba 6,4 mm, nízku hmotnosť a vysoký výkon.

Huawei P8

Novinka zaujme už svojim elegantným balením, čo navodzuje dojem prémiového zariadenia. Potom ako P8 z balenia vyberiete, budete nadšení z toho, ako sa čínskemu výrobcovi podarilo vylepšiť svoj minuloročný model (P7) po stránke dizajnu a použitých materiálov. Spolu s elegantným dizajnom, výrobca ponúka dostatočne výkonný hardvér a 5,2“ dotykový IPS (Full HD) displej s hustotou obrazových bodov 441 ppi.

Z pohľadu komunikačných schopností má P8 tiež čo ponúknuť. Samozrejmosťou je LTE a Huawei pridal aj podporu pre NFC a bezdrôtové platby. Nový model je efektívnejší aj v spotrebe energie. Pevne integrovaná batéria s kapacitou 2 800 mAh postačuje na dva dní bežného používania.

Kľúčové špecifikácie
OS: Android 5.0.1 (Lollipop)
CPU: Hisilicon Kirin 930
RAM: 3 GB
Interná pamäť: 16 GB
Externá pamäť: micro SD
Typ displeja: dotykový IPS-NEO LCD (16 mil. farieb)
Uhlopriečka displeja: 5,2“
Rozlíšenie displeja: 1 080 x 1 920 pixel (424 ppi)
Fotoaparáty: zadný – 13 Mpx / predný – 8 Mpx
Optická stabilizáciou obrazu
Typ snímača: BSI CMOS (RGBW matica)
Batéria: 2 800 mAh
Rozmery: 145 x 72 x 6,4 mm
Váha: 144 g

Poznámka: Podrobnejšie technické informácie nájdete na stránkach výrobcu a odborných webových portáloch.

Huawei P8 v teste

Novinku sme podrobili testu v ktorom sme sa zamerali hlavne na kvalitu displeja a presnosť zobrazovaných farieb. Testom prešiel aj fotoaparát, pri ktorom sme hodnotili kvalitu zobrazovania snímok ich ostrosť a obrazový šum.

Fotoaparát
Huawei P8 v oblasti foto-video chce hrať v prvej lige kombináciou niekoľkých technológií, ktoré jej umožnujú poskytovať vynikajúci výkon za slabého osvetlenia. Technicky vzaté, je to 13 Mpix obrazový snímač, objektív o svetelnosti f / 2.0 spolu so systémom optickej stabilizácie a duálnym LED bleskom. Avšak, na rozdiel od tradičných systémov stabilizácie, ktoré dokážu udržať ostrosť v poriadku 0,6 stupňa, v Huawei P8 bol použitý systém stabilizácie, ktorý garantuje ostrosť až do 1,2 stupňa. Osadený obrazový snímač navyše využíva RGBW technológiu vyvinutú spoločnosťou Sony, ktorá umožňuje získať o 32% viac svetla a dokáže výrazne znížiť obrazový šum.

Je potrebné povedať, že pre záznam a spracovanie snímok vyžíva fotoaparát vlastný obrazový procesor, ten je nezávislý na hlavnom procesore a vďaka tomu môžete pri nočnom fotografovaní využívať netradičné funkcie snímania. To isté platí aj pre sekundárny 8 Mpx fotoaparát (pre selfie fotografie). Samozrejme okrem snímania fotografií umožňujú fotoaparáty aj možnosť záznamu na video, P8 ho zhotoví vo formáte FullHD pri 30 fps.

  

Čo sa týka výberu možností a nastavení je bohaté a funguje spoľahlivo (HDR režim, Panoráma, Super noc, detekcia tváre, rozlíšenie a iné.). V prípade fotografií sa spája najvyššie rozlíšenie 13 megapixelov s pomerom strán 4:3 (4 160 x 3 120 pix.). Ak preferujete širokouhlé fotografie 16:9 (4 160 x 2 336), tak fotoaparát bude využívať rozlíšenie 10 megapixelov. Funkcie fotoaparátu zahŕňajú napríklad snímanie gestom, ktoré je možné použiť napríklad pri autoportrétoch. Nechýba ani sériové snímanie, samospúšť a možnosť aplikovať na záber rôzne efekty.

  

Zaujímavý je režim pre dodatočné zaostrenie fotografie, ktorý vytvorí niekoľko fotografií s rôznym zaostrením a to konečné si zvolíte vy. Najväčšiu zábavu si však užijete s režimom „Svetelné maľovanie“, ktorý ponúka možnosť fotografovania rôznych kreatívnych scén, ako napríklad Svetelné grafiti, rozmazanie vody, či fotografovanie oblohy. Ani pri natáčaní videa vás P8 nesklame. Poteší časozberné snímanie, alebo Full HD video, v ktorom môžete použiť manuálne zaostrovanie pomocou tlačidiel pre nastavenie hlasitosti, alebo posuvníkom na displeji. Kreativita vytvárania fotografií a videí je tak v prípade P8 takmer neobmedzená.

 

 

 

Venujme sa vlastnému fotografovaniu

Počas testovania sme s fotoaparátom realizovali viacero fotografií pri rôznych podmienkach. Fotoaparát sme využívali v automatickom, ale aj manuálnom režime snímania. Je potrebné oceniť P8, že umožňuje užívateľovi v režimoch fotografovania a videa zvoliť okrem AUTO citlivosť ISO aj manuálne nastavenie a to v rozsahu 64 až 1 600 ISO. Platí to aj pri expozičných časoch. „Manuál“ umožňuje zdatnejším užívateľom, zmenou citlivosti ISO redukovať obrazový šum, alebo citlivosť využívať pre konkrétny zámer fotografovania.

Ostrosť a farebná reprodukcia
Rozlíšenie fotoaparátu je ovplyvnené objektívom a snímačom. Výsledky po nasnímaním testovacej tabuľky ostrosti (Putora Sharpness Indicator) potvrdili, že ostrosť objektívu v strede poľa je veľmi dobrá. Jemné linky sú viditeľné, farebný šum a množstvo JPG kompresných artefaktov je aj pri vysokej citlivosti ISO prijateľné.

 

Reprodukcia (sivé oblasti) farieb je veľmi dobrá a farby sú reprodukované prirodzene bez žiadnych rušivých odtieňov. Automatické vyváženie BW bielej fungovalo spoľahlivo a poskytovalo primerané farebné podanie aj pri rôznych typoch osvetlenia. Samozrejme pre zdatnejších fotografov je možnosť ručnej voľby pre nastavenie farebnej teploty svetla.

 
Obr.: Ostrosť obrazu a obrazový šum výrazne neutrpeli ani pri vysokej cilivosti 1 600 ISO.

Hodnotenie 13 Mpix fotoaparátu
Fotoaparát Huawei P8 dokáže zaznamenať snímky vo veľmi dobrej kvalite. Snímky sú dobré exponované a vyznačujú sa širokým tónovým rozsahom. Počas testovania neboli problémy ani pri fotografovaní záberov, kde bola nízka hladina osvetlenie. Fotoaparát zvládal aj makro snímky a tiež spoľahlivo fungoval vstavaný LED blesk. Dobrú prácu si odviedla hlavne optická stabilizácia obrazu, ktorá pri fotografovaní bez statívu dokáže zabezpečiť ostré (neroztrasené) zábery aj pri pomerne nízkej intenzite osvetlenia ( nízkych expozičných časoch uzávierky ). Je potrebné upozorniť, že pre kvalitné zábery, ktoré plánujete využiť pre tlač fotografií a v prípade využívania špeciálnych kreatívnych programov (Nočná obloha a iné) je potrebné použiť fotografický statív.

NEO IPS displej Full HD 1080p

Huawei P8 je osadený dotykovým LCD displejom s uhlopriečkou 5,2“, typu IPS-NEO s WLED podsvietením. Rozlíšenie 1 080 x 1 920 dpi (424 ppi) poskytuje výbornú čitateľnosť, či už pre text, alebo detaily v hrách, alebo pri prezeraní fotografií a videí. 8-bit IPS-NEO displej dokáže zobraziť 16 miliónov farieb a garantuje lepšiu úroveň čiernej oproti iným IPS displejom. Technológia IPS-NEO navyše podľa správ výrobcu poskytuje vyšší jas pri nižšej spotrebe energie.


Obr.: Zväčšený detail na maticu IPS displeja smartfónu Huawei P8.

Funkcie Jasu a Režimy obrazovky
Funkcia Jasu umožňuje typické nastavenie Auto, alebo Manuálne nastavenie v rozsahu 0-100%. Nami nameraný maximálny jas 392 cd / m², sa dá hodnotiť ako priemerná hodnota a je typická pri IPS displejoch a hlavne dostatočná pre štandardnú prácu so zariadením. Väčšina smartphone a tabletov poskytuje len jeden farebný gamut displeja, ktorého rozsah je daný typom displeja a továrenským nastavením. Pre užívateľa to znamená, nemožnosť zmeniť podanie jednotlivých farieb ani previesť kalibráciu farieb napr. ako to funguje pri monitoroch. Náhradou „color managementu – správy farieb“ sú predvolené tzv. užívateľské režimy obrazovky, z ktorých každý má iné hodnoty nastavenia, rozdiely sú hlavne v sýtosti farieb a v kontraste.

  

Rovnako ako pri ostatných svojich smartfónoch spoločnosť Huawei integrovala aj do P8 nastavenie pre farebnú teplotu. Vybrať si môžete z troch režimov obrazovky, teplejší (menej modrý) až po studený (modrejší odtieň). Nami nameraný hodnoty farebnej teploty (v stupňoch Kelvina) boli v rozsahu 6 800 K až 9 150 K. Cieľom pre vyváženie farieb so štandardom sRGB / Rec.709 Color Gamut je hodnota 6 500 K.

Testovanie reprodukcie farieb
Ani jeden z dominantných mobilných operačných systémov – iOS Apple a Google Android – žiaľ nemá vstavanú podporu pre farebné profilovanie. To pre vás znamená, že zatiaľ čo váš smartfón, alebo tablet je skvelý pre potvrdenie zaostrenia, dobrú kompozíciu záberu a iné vychytávky, tak nie je schopný garantovať farebnosť vašich nasnímaných fotografií, či iného farebného obsahu. Farby na displeji sa tak môžu líšiť od reálneho snímaného motívu, či skutočných farieb produktov. Primárnym cieľom tejto recenzie je poukázať na dôležitosť zobrazovacej technológie a kvalitu displeja. Zvolená forma testu a získané výsledky sú nestranné a dokumentujú skutočný stav. Upozorňujeme, že sa nejedná o špeciálne laboratórne testy a naše výsledky sú informatívne a nezáväzné. Pre test sme používame softvér a mobilnú aplikáciu MobileForge od spoločnosti Calman. Pre vlastné meranie bol použitý basICColor DISCUS Colorimeter pre presné meranie displejov.

Biely bod
Všetky farby displeja s výnimkou troch 100% červenej, zelenej a modrej základnej farby, výslovne závisia na definovaní tzv. bieleho bodu (bielej farby). Dôležité najmä pre displej je mať presne umiestnený biely bod. Hodnota bieleho bodu zreteľne ovplyvňuje všetky farby hlavne ich nasýtenie, pretože sú relatívne viazané na bielu. Všetky príslušné normy farebných priestorov (sRGB, Adobe RGB, Rec.709, napríklad) používajú štandardne D65 hodnotu bieleho bodu, čo je v podstate farba vonkajšieho denného svetla na poludnie s farebnou teplotou 6 500 K. D65 je zaužívaný štandard pre digitálne fotografie, videá, TV a internetový obsah. Žiaľ veľa displejov z výroby je nastavených na hodnotu bieleho bodu s vyššou farebnou teplotou (7 000 – 9 500 K). To spôsobí posun farieb a pridáva modrastý nádych pre všetky obrázky, ktoré môžu byť výrazne skreslené napr. pri tzv. pleťovkách.

Farebný gamut
Prakticky celý aktuálny digitálny dátový obsah pre spotrebiteľa je založený na štandarde sRGB / Rec.709 (farebný priestor), ktorý generuje farby pomocou presne špecifikovaných hodnôt červenej, zelenej a modrej základnej farby. Vzhľadom na možnosť zobrazenia môže reprodukovať len farby, ktoré ležia vo vnútri priestoru (trojuholníku) jeho primárnych farieb.

Presnosť farieb
Ak má displej poskytovať dobrú farebnú presnosť, musí mať farebný gamut, ktorý je veľmi blízko k štandardnej sRGB / Rec.709 Color Gamut. Aby bolo možné zhodnotiť presnosť farieb v celom objeme farebného gamutu, tak v našom teste sa meria a porovnáva takmer 100 referenčných farieb, ktoré sú súčasťou vyhodnocovacie softvéru Calman. Zmeraním týchto referenčných farieb meracím zariadením na displeji telefónu, alebo tabletu softvér následne vytvorí graf a štatistiku, ktorá dokumentuje, ako presne je Full Color Gamut (farebný priestor) reprodukovaný a tiež zobrazí presnosť jednotlivých farieb.

Zhodnotenie – testu presnosti farieb
Displej IPS-NEO smartfónu Huawei P8 dokáže zobraziť farebný priestor väčší ako je štandardný priestor sRGB. V reálom živote to pre vás znamená živšie farby, ktoré nie ste schopný vidieť napr. na klasických sRGB kancelárskych monitoroch. Testovaná farebná presnosť displeja je veľmi dobrá. Displej IPS-NEO dokáže zobraziť hlbokú čiernu farbu a tak logický dosahuje aj vysoký kontrast. Nami nameraný maximálny jas obrazovky tesne pod 400 cd / m2, je dostatočný pre bežné používanie v interiéroch a vonkajších podmienkach. V priamom slnečnom svetle, tak ako pri iných smartfónoch, ale neočakávajte dobrú viditeľnosť. To isté platí aj pri pozorovaní z určitých uhlov.

Záver
Huawei P8 je viac ako dobrým nástupcom minuloročného modelu a zaslúži si pozornosť. Jeho dizajn, softvérová výbava, kvalitný fotoaparát, spolu s kvalitným IPS-NEO displejom dokážu splniť požiadavky aj tých náročnejších užívateľov.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo