Guru GX je jedno z najtenších a najľahších zariadení vo svojej kategórii

Spoločnosť Gigabyte uviedla na trh svoju novú vlajkovú loď GSmart Guru GX, ktorou chce osloviť skupinu náročnejších užívateľov.Tento smartfón v cene pod 300 eur, ponúka užívateľom elegantný dizajn, čierne telo vyrobené z polykarbonátu s hrúbkou iba 7 mm, nízku hmotnosť 115 gramov, či 8-jadrový procesor a podporu LTE.

GSmart Guru GX

Zariadenia Gsmart sa postupne udomácňujú na trhu smartfónov, ktorý je nekonečne dlhý a zaujať medzi nimi sa dá len ťažko. Guru GX to chce skúsiť iným, na túto triedu netradičným spôsobom. Užívatelia, by si mali povšimnúť precíznosť konštrukcie a kvalitu použitých materiálov. Spolu s elegantným dizajnom, výrobca ponúka dostatočne výkonný hardvér a päťpalcový dotykový TFT IPS (Full HD) displej s hustotou obrazových bodov 441 ppi.

Balenie, dizajn a konštrukcia
Samotné balenie vzbudzuje pozornosť. Dokonale imituje knihu, ktorá môže po vybratí telefónu pokojne plniť účel tajného úkrytu v knižnici. Súčasťou balenia je okrem štandardného príslušenstva tiež fólia na displej, jemná handrička na odstraňovanie nečistôt a navyše aj pamäťová karta.

Dizajn a konštrukcia je jedným z rozhodujúcich faktorov pri nákupe nového zariadenia. Smartfón Guru GX určite príjemne prekvapí nielen svojim elegantným vzhľadom a telom, ktoré je stopercentne pevné, a dobre sa drží v ruke, ale prekvapí aj rozmermi a svojou hmotnosťou. Guru GX je jedno z najtenších a najľahších zariadení vo svojej kategórii (hrúbka 7 mm a váha 115 g).

Všeobecné informácie o ponuke a možnostiach
Ako operačný systém je použitý Android 4.4.4 KitKat, v ktorom výrobca pribalil aj nejaké tie aplikácie navyše. Radi a často prenášate súbory medzi smartfónom a PC? V rámci exkluzívneho balíka aplikácii GSmart Value Pack sa nachádza aj WirelessDisk, ktorý umožňuje bezdrôtovo prenášať súbory práve medzi smartfónom a PC tak, akoby ste ich mali pripojené káblom.


Dual SIM – Smartfón Guru GX je vybavený dvomi zásuvkami pre dve SIM karty. Prvá je určená pre väčšiu microSIM, a druhú môžete využiť pre nanoSIM, alebo pre pamäťovú karta formátu microSD. Riešenie vám umožní mať pohromade svoje súkromné i firemné telefónne číslo v jednom zariadení. Pozor, obe naraz sa do zásuvky nezmestia. Používateľ si tak musí vybrať, či chce využívať výhody dual SIM alebo rozšíriť 32-gigabajtovú vnútornú pamäť.

Guru GX je pripravený pracovať v sieťach LTE s prenosovou rýchlosťou do 150/50 Mbit/s. Samozrejmosťou je podpora Wi-Fi, rovnako ako Bluetooth 4.0. Na surfovanie je pripravená dvojica web prehliadačov vrátane populárneho Chrome.

Kľúčové špecifikácie

• OS: Android 4.4.4 KitKat
• CPU: Qualcomm Snapdragon 615, 1.5GHz Octa-Core, 64-bit
• Display: 5“ TFT IPS, 1920 x 1080 pixel (Full HD), OGS – One Glass Solution
• Hustota obrazových bodov displeja: 441 ppi
• Internal Memory: ROM 32GB/ RAM 2GB
• External Memory: micro SD, až do 64GB
• Fotoaparát: zadný 13Mpx / predný 5Mpx (BSI sensor)
• Batéria: 2 300 mAh
• Rozmery: 139 x 69 x 7 mm
• Váha: 115 g

GSmart Guru GX v teste

Novinku sme podrobili testu v ktorom sme sa zamerali hlavne na kvalitu displeja a presnosť zobrazovaných farieb. Testom prešiel aj fotoaparát, pri ktorom sme hodnotili kvalitu zobrazovania snímok ich ostrosť a obrazový šum.

Fotoaparát

Jedným z rozhodujúcich faktorov pri hľadaní nového zariadenia v dnešnej dobe je fotoaparát. GSmart Guru GX má 13-megapixelový foťák s automatickým zaostrovaním a LED bleskom vzadu. Okrem primárneho má aj predný 5 Mpx. (pre selfie fotografie). Samozrejme okrem snímania fotografií umožňujú fotoaparáty aj možnosť záznamu na video, Guru ho zhotoví vo formáte FullHD.

Čo sa týka výberu možností a nastavení je primerané a funguje spoľahlivo (HDR režim, panoráma, detekcia tváre, rozlíšenie a pod.). V prípade fotografií sa spája najvyššie rozlíšenie 13 megapixelov s pomerom strán 4:3 (4 208 x 3 120 pix.). Ak preferujete širokouhlé fotografie 16:9 (4 208 x 2 368), tak fotoaparát bude využívať rozlíšenie 10 megapixelov. Funkcie fotoaparátu zahŕňajú napríklad snímanie gestom, ktoré je možné použiť napríklad pri autoportrétoch. Nechýba ani sériové snímanie, samospúšť a možnosť aplikovať na záber rôzne efekty.

Menu fotoaparátu



Venujme sa vlastnému fotografovaniu

Počas testovania sme s fotoaparátom realizovali viacero fotografií pri rôznych podmienkach. Fotoaparát sme využívali hlavne v automatickom režime snímania. Je potrebné upozorniť, že užívateľ nemá možnosť si zvoliť ručne citlivosť ISO, čo spôsobuje veľké problémy a obmedzuje spôsob fotografovania zdatnejším užívateľom, ktorí dokážu zmenou citlivosti ISO redukovať obrazový šum, alebo citlivosť využívať pre konkrétny zámer fotografovania.

Ďalším nedostatkom, resp. skôr problémom sa ukázala funkcia vyvažovania bielej farby (White Balance). Vyvažovanie nereagovalo spoľahlivo, čo svedčí o zlom softvérovom spracovaní. Ukážkové fotografie (hlavne celky a viacfarebné objekty) trpia purpurovým nádychom. Predpokladáme, že výrobca dodatočne túto chybu rýchlo odstráni (ak nešlo o chybný kus zariadenia, ktoré sme mali k dispozícii).



Problém s autoamatickým vyvažovaním bielej (White Balance).


Ostrosť a farebná reprodukcia
Rozlíšenie foťáku je ovplyvnené objektívom a snímačom. Výsledky po nasnímaním testovacej tabuľky ostrosti (Putora Sharpness Indicator) potvrdili, že ostrosť objektívu v strede poľa je veľmi dobrá. Jemné linky sú viditeľné, farebný šum a množstvo JPG kompresných artefaktov je tiež prijateľné.


Obr: Reprodukcia (sivé oblasti) farieb je pomerne presná aj keď farby sú mierne presýtené.


Exif data: Auto ISO 148 exp. 1/60 s


Exif data: Auto ISO 276 exp. 1/33 s


Exif data: Auto ISO 815 exp. 1/11 s


Obr.:1/ Auto ISO 311 exp. 1/33 blesk             Obr.:2 / Auto ISO 127 exp. 1/33 (-2)

Hodnotenie 13 Mpix fotoaparátu
Fotoaparát GSmart Guru GX dokáže zaznamenať snímky vo veľmi dobrej kvalite. Snímky sú dobré exponované a tak nevznikajú na záberoch vypálené miesta. Počas testovania neboli problémy ani pri fotografovaní záberov kde bola nízka hladina osvetlenie. Fotoaparát zvládal aj makro snímky a tiež spoľahlivo fungoval vstavaný blesk. Fotoaparát robí dobrú prácu, ale predsa má niektoré nedostatky, ako je automatické vyváženie bielej, definovanie citlivosti ISO, či režim manuálneho nastavenia expozície, ale dúfajme, že budú vyriešené s ďalšiu aktualizáciou.

IPS Displej

GSmart Guru GX je osadený dotykovým displejom, typu IPS s WLED podsvietením, postavený na OGS technológii. Povrch displeja je chránený treťou generáciou ochranného skla Gorilla Glass. Uhlopriečka displeja je 5 palcov (12,7 cm), s pomerom strán 16: 9. Rozlíšenie 1920 × 1080 a rozteč bodov je 0,577 x 0,577 mm, čo predstavuje hustotu 441 PPI. Výsledkom je výborná čitateľnosť, či už pre text, alebo detaily v hrách, alebo pri prezeraní fotografií.

Funkcia Jasu a Režimy obrazovky
Funkcia Jasu umožňuje typické nastavenie Auto, alebo Manuálne nastavenie v rozsahu 0-100%. Nami nameraný maximálny jas bol 315 cd / m², táto hodnota sa dá označiť ako priemerná a je typická pri IPS displejoch.

Väčšina smartfónov a tabletov poskytuje len jeden farebný gamut displeja, ktorého rozsah je daný typom displeja a továrenským nastavením. Pre užívateľa to znamená, nemožnosť zmeniť podanie jednotlivých farieb ani previesť kalibráciu farieb napr. ako to funguje pri monitoroch. Náhradou „color managementu – správy farieb“ sú predvolené tzv. užívateľské režimy obrazovky, z ktorých každý má iné hodnoty nastavenia, rozdiely sú hlavne v sýtosti farieb a v kontraste. GSmart Guru GX ponúka len jeden univerzálny režim obrazovky. Jeho farebný priestor pokrýva priestor sRGB, s primeranou zhodou farieb so štandardom sRGB / Rec.709 Color Gamut.

Testovanie reprodukcie farieb
Ani jeden z dominantných mobilných operačných systémov – iOS Apple a Google Android – žiaľ nemá vstavanú podporu pre farebné profilovanie. To pre vás znamená, že zatiaľ čo váš smartphone, alebo tablet je skvelý pre potvrdenie zaostrenia, dobrú kompozíciu záberu a iné vychytávky, tak nie je schopný garantovať farebnosť vašich nasnímaných fotografií, či iného farebného obsahu. Farby na displeji sa tak môžu líšiť od reálneho snímaného motívu, či skutočných farieb produktov.

Primárnym cieľom tejto recenzie je poukázať na dôležitosť zobrazovacej technológie a kvalitu displeja. Zvolená forma testu a získané výsledky sú nestranné a dokumentujú skutočný stav. Upozorňujeme, že sa nejedná o špeciálne laboratórne testy a naše výsledky sú informatívne a nezáväzné. Pre test sme použili softvér a mobilnú aplikáciu MobileForge od spoločnosti Calman. Pre vlastné meranie bol použitý spektrofotometer X-Rite i1Pro.

Biely bod
Všetky farby displeja s výnimkou troch 100% červenej, zelenej a modrej základnej farby, výslovne závisia na definovaní tzv. bieleho bodu (bielej farby). Dôležité najmä pre displej je mať presne umiestnený biely bod. Hodnota bieleho bodu zreteľne ovplyvňuje všetky farby hlavne ich nasýtenie, pretože sú relatívne viazané na bielu.

Všetky príslušné normy farebných priestorov (sRGB, Adobe RGB, Rec.709, napríklad) používajú štandardne D65 hodnotu bieleho bodu, čo je v podstate farba vonkajšieho denného svetla na poludnie, s farebnou teplotou asi 6500 K (Kelvin).

D65 je zaužívaný štandard pre digitálne fotografie, videá, TV a internetový obsah. Žiaľ veľa displejov z výroby je nastavených na hodnotu bieleho bodu s vyššou teplotou farieb z 7000 – 8500 K. To spôsobí posun farieb a pridáva modrastý nádych pre všetky obrázky, ktoré môžu byť výrazne skreslené napr. pri tzv. pleťovkách.

Farebný gamut
Prakticky celý aktuálny digitálny dátový obsah pre spotrebiteľa je založený na štandarde sRGB / Rec.709 (farebný priestor), ktorý generuje farby pomocou presne špecifikovaných hodnôt červenej, zelenej a modrej základnej farby. Vzhľadom na možnosť zobrazenia môže reprodukovať len farby, ktoré ležia vo vnútri priestoru (trojuholníku) jeho primárnych farieb.

Presnosť farieb
Ak má displej poskytovať dobrú farebnú presnosť, musí mať farebný gamut, ktorý je veľmi blízko k štandardnej sRGB / Rec.709 Color Gamut. Aby bolo možné zhodnotiť presnosť farieb v celom objeme farebného gamutu, tak v našom teste sa meria a porovnáva takmer 100 referenčných farieb, ktoré sú súčasťou vyhodnocovacie softvéru Calman. Zmeraním týchto referenčných farieb meracím zariadením na displeji telefónu, alebo tabletu softvér následne vytvorí graf a štatistiku, ktorý dokumentuje, ako presne je Full Color Gamut (farebný priestor) reprodukovaný a tiež zobrazí presnosť jednotlivých farieb.

Zhodnotenie – testu presnosti farieb
TFT IPS displej GSmart Guru GX dokáže zobrazovať farebný priestor ako je štandardný priestor sRGB. Testovaná farebná presnosť (deltaE 3,3 – 6,1) displeja Guru GX je celkovo veľmi dobrá. Biely bod displeja (8300 K) ukazuje mierny modrastý nádych v porovnaní so štandardom (sRGB 6500 K). Displej všeobecne poskytuje dobrý kontrast a farebne vyváženú vysokú kvalitu obrazu. Maximálny jas obrazovky 315 cd / m2, je dostatočný pre bežné používanie v interiéroch a vonkajších podmienkach. V priamom slnečnom svetle, ale neočakávajte dobrú viditeľnosť.

Záver
GSmart Guru GX je výborný smartfón, ktorý stojí za povšimnutie. Jeho výbava v čele s procesorom Qualcomm Snapdragon 615 Octa core 1.5 GHz, RAM 2 GB, kvalitným fotoaparátom s rozlíšením 13 Mpx, spolu s IPS displejom s vysokým rozlíšením dokáže splniť požiadavky aj tých náročnejších užívateľov.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokNikon AF-S DX NIKKOR 16 – 80 mm f/2,8 – 4E ED VR
Nasledujúci článokKonferencia KBA o LED-UV & tradičnej UV tlači