Kongres IUCN sa koná každé štyri roky a je to najväčšie diskusné fórum ochrancov prírody na svete.

Slovenským zástupcom na kongrese Medzinárodného zväzu ochrany prírody (IUCN) v Honolulu na Havajských ostrovoch je aj fotograf Filip Kulisev. V rámci neho prezentoval výstavu Amazing Planet, ktorá oživila toto prestížne svetové podujatie.

Výstava vznikla v spolupráci s Nadáciou Alberta II.

Práve monacké knieža, ktoré je dlhoročným obdivovateľom Filipa Kuliseva, malo výstavu slávnostne otvoriť, no z vážnych dôvodov ho musel zastúpiť viceprezident nadácie Bernard Fautier, ktorý tlmočil slová Alberta II:

„Filip Kulisev krásou a čistotou obrazu dodáva váhu bohatstvu, ktoré my všetci až pričasto ignorujeme, a ktoré tu už zajtra nemusí byť, ak nič nepodnikneme v súčasnosti.“

Amazing Planet on IUCN in Hawaii_07
Slávnostné otvorenie výstavy zvýraznil aj podpis dohody medzi IUCN a Monakom o ochrane oceánov pred okysľovaním. Výstava v Honolulu v hlavnej hale na ploche 120 metrov štvorcových. potrvá počas celého kongresu IUCN až do 10. septembra.

Amazing Planet on IUCN in Hawaii_08

„Som rád, že môžem svoje diela ukázať na najvyššom fóre ochrancov prírody na svete. Stotožňujem sa s jej hlavným posolstvom, že naša planéta je na križovatke. Svojimi dielami sa usilujem, aby si ľudia uvedomili o akú nádheru môžeme navždy prísť ak nebudeme chrániť prírodu,“

povedal Filip Kulisev, ktorého vernisáž navštívil aj prezident Francúzskej Polynézie Edouard Fritch, prezident Kiribati Anote Tong či šéfka IUCN Inger Andersenová.

Okrem nich si ďalších takmer 200 zástupcov štátov a vlád, či medzinárodných organizácií,  môže prezrieť obrazy a video projekciu zo všetkých kontinentov, vrátane krás Slovenska.

Amazing Planet on IUCN in Hawaii_02
Amazing Planet on IUCN in Hawaii_03 Amazing Planet on IUCN in Hawaii_04
Amazing Planet on IUCN in Hawaii_10 Amazing Planet on IUCN in Hawaii_09
Amazing Planet on IUCN in Hawaii_05

Kongres IUCN
Kongres IUCN sa koná každé štyri roky a je to najväčšie diskusné fórum ochrancov prírody na svete. Takmer 10,000 delegátov diskutuje a prijíma rozhodnutia týkajúce sa ekologických a rozvojových otázok a politík.

Filip Kulisev
Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP absolvoval takmer 200 individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete. Vydal osem kníh, ktoré ukazujú nádheru a rozmanitosť prírody a rozprávajú aj jeho príbehy z ciest.

Ako jeden z dvoch fotografov na svete získal najvyšší európsky titul Master QEP (Qualified European Professional Photographer) v kategórii príroda a zároveň aj najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov.

Hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša všetkým milovníkom prírody na Slovensku aj vo svete. Chce tak v prvom rade prispieť k ochrane biodiverzity a prírodného bohatstva planéty. Patrí k nadšeným milovníkom prírody a podporuje aktivity na jej ochranu aj pre budúce generácie.

Zdroj: Amazing Planet

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo