Otvorenie výstavy Filipa Kuliseva v OSN.

New York (13.júla) – Slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie sa od dnes prezentuje aj svetovým diplomatom a širšej odbornej verejnosti na pôde OSN v New Yorku.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák otvoril v sídle svetovej organizácie v stredu večer miestneho času výstavu fotografa a cestovateľa Filipa Kuliseva Amazing Planet.

Na otvorení sa zúčastnil aj predseda Valného zhromaždenia OSN Mogens Lykettoft, námestník generálneho tajomníka OSN Jan Eliasson a námestníčka generálneho tajomníka OSN pre komunikáciu a verejné informácie Cristina Gallach.

Vystava Filipa Kuliseva v OSN
„Výstava Filipa Kuliseva je dnes na tej najvhodnejšej pôde. Jeho fotografie zachytávajú jedinečnosť a krásu tejto planéty. OSN ako svetová organizácia zase nesie hlavnú zodpovednosť za to, aby sme si Zem zachovali s jej prírodným bohatstvom a kultúrnym dedičstvom.
V našom dennodennom náhlení a pracovnom vyťažení si často ani neuvedomujeme, na akej krásnej planéte žijeme. Filip nám to svojou prácou pripomína. Objavovanie a zachytávanie jedinečnosti Zeme sa stalo jeho profesionálnym poslaním a osobnou vášňou.
A tak ako jeho zábery vypovedajú o krásach našej planéty, rovnako sú aj svedectvom o tom, aké talenty produkuje Slovensko a ktoré teraz touto formou prezentujeme svetu,“ konštatoval minister M.Lajčák.

Filip Kulisev a Miroslav Lajcak Filip Kulisev a Jan Eliasson
Filip Kulisev a Cristina Gallach Filip Kulisev vystava v OSN, NYC
Filip Kulisev vystavuje na pôde OSN po prvý raz. „Príležitosť ukázať svoje diela na pôde OSN si veľmi vážim. Páčia sa mi iniciatívy OSN v oblasti životného prostredia. Som rád, že môžem aj ja prispieť k tomu, aby sa napĺňali a naša planéta ostala aj pre budúce generácie takým krásnym miestom, ako sa snažím ukázať svojimi fotografiami,“ zdôraznil Filip Kulisev.

Filip Kulisev vystava v OSN, NYC
Výstavu pripravila a zabezpečila stála misia SR pri OSN pod vedením veľvyslanca Františka Ružičku. „Výstava Amazing Planet je pohľadom do nádherných zákutí našej planéty objektívom skvelého slovenského fotografa Filipa Kuliseva. V harmónii svetiel, dokonalosti tvarov a atraktivite scenérií je pre nás výzvou a záväzkom urobiť všetko preto, aby sa z trojdimenzionálnej reality dneška nestala zajtra len dvojdimenzionálna spomienka.

Výstavou v OSN pri príležitosti predsedníctva Slovenskej republiky v EÚ chceme potvrdiť naše predsavzatie podporiť implementáciu globálnych dohôd v oblasti trvalo-udržateľného rozvoja a boja proti klimatickej zmene, ktoré v roku 2015 potvrdili zmysluplnosť multilaterálne diplomacie,“ vyhlásil František Ružička.

Na južnej stene sídla OSN budú môcť návštevníci obdivovať nielen fotografie z národných parkov Severnej a Južnej Ameriky, Ázie, Afriky, Austrálie aj Európy, ale aj zo zákulisia autorovej tvorby.

„Nebudú chýbať ani fotografie zo Slovenska ako vodný mlyn na Malom Dunaji, či Kriváň. Ozdobou bude Spišský hrad, ktorý je aj súčasťou zbierok svetových osobností ako je pápež František, britský princ Charles alebo prezident Andrej Kiska,“ dodal Filip Kulisev. Výstava Amazing Planet v priestoroch OSN potrvá do 22.júla.

Zdroj: Amazing Planet

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo