Slávnostné prestrihávanie pásky uvedenia papierenského stroja PS19 do skúšobnej prevádzky.

Spoločnosť Mondi SCP, najväčší slovenský integrovaný výrobca celulózy a papiera, usporiadala slávnostne podujatie spojené s prestrihávaním pásky pri príležitosti uvedenia svojho nového papierenského stroja PS19 do skúšobnej prevádzky.

Nový papierenský stroj je súčasťou rozsiahlej modernizácie závodu za 370 miliónov eur.

S výrobnou kapacitou 300 000 ton ročne dodáva zákazníkom inovatívny a udržateľný nový druh kartóna s názvom Kraft Top White.

Podujatia sa zúčastnili zástupcovia obidvoch akcionárov – Andrew King, CEO skupiny Mondi a Milan Fiľo, prezident ECO-INVESTMENT a.s. s Bernhardom Peschekom, prezidentom Mondi SCP a Miloslavom Čurillom, predsedom predstavenstva Mondi SCP. Spoločne privítali hostí – Samuela Vlčana, ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, Tibora Kőszeghyho, generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky a Igora Čombora, primátora mesta Ružomberok.

Slávnostné uvedenie papierenského stroja PS19 v Ružomberku
Foto zľava: Bernhard Peschek, prezident Mondi SCP, Igor Čombor, primátor mesta Ružomberok, Samuel Vlčan, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, Andrew King, CEO skupiny Mondi, Milan Fiľo, prezident ECO-INVESTMENT a.s. a Miloslav Čurilla, predseda predstavenstva Mondi SCP.

Ružomberské papierne výrazne zvýšili podiel vstupných surovín, dreva a recyklovaného papiera, ktoré sa používajú na výrobu nového kartónového produktu.
Mondi SCP, ako najväčší spracovateľ dreva na Slovensku, dáva dlhé roky vysokú pridanú hodnotu domácej obnoviteľnej surovine – drevu, ktoré pochádza z trvalo udržateľných lesov s certifikátmi FSC a PEFC alebo z kontrolovaných zdrojov.

Okrem dreva otvára nový papierenský stroj nové kapacity spracovania aj pre zberový papier. Produkt Kraft Top White (kartónový papier s bielym povrchom) kombinuje v sebe výhody pevnosti, potlačiteľnosti a vzhľadu vrchnej vrstvy z bieleho čerstvého vlákna s výhodami spodnej vrstvy z recyklovaných vlákien.

Mondi SCP
Papierenský stroj PS19 v Ružomberku.

Pri plnej kapacite bude papierenský stroj schopný ročne spracovať viac ako 200 000 ton zberového papiera (predovšetkým zo Slovenska). Je to skvelá správa pre slovenskú cirkulárnu ekonomiku, pretože udržiava materiály v obehu a zabraňuje vzniku odpadu.
Toto zameranie je tiež v súlade s vedecky podloženými cieľmi MAP2030, 10-ročného akčného plánu spoločnosti Mondi pre udržateľnosť.

Andrew King, CEO skupiny Mondi

„Táto investícia nám umožňuje ďalej znižovať našu environmentálnu stopu, podporovať rast a vylepšovať naše portfólio obalových riešení, aby sme na trh prinášali inovatívne a udržateľné riešenia. Chcel by som poďakovať a zablahoželať tímu Mondi SCP k úspešnému zvládnutiu takého veľkého projektu, najmä v čase pandémie COVID-19. Chcel by som tiež osobne poďakovať Bernhardovi Peschekovi, prezidentovi Mondi SCP, ktorý zo spoločnosti odchádza koncom novembra. Bol tu od počiatočných plánov až po konečnú finalizáciu projektu a pričinil sa o to, aby PS19 spĺňal a dúfajme, že dokonca prekročil očakávania našich zákazníkov, kolegov a miestnej komunity.”

Milan Fiľo, prezident ECO-INVESTMENT a.s.

„K našej silnej základni 4 papierenských strojov pribudol piaty – úplne nový papierenský stroj, ktorý je jedným z najmodernejších v Európe. Prináša nám prosperitu, zamestnanosť a stabilitu pre našu spoločnosť, pre región, pre Slovensko a tiež pre akcionárov. Táto najväčšia investícia v histórii spoločnosti, do ktorej sme investovali 370 miliónov EUR do modernizácie celulózky a výstavby nového papierenského stroja, priniesla 125 nových pracovných miest a mnoho ďalších je zapojených prostredníctvom dodávateľského reťazca.“

Zdroj: Mondi SCP

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokGlobálny prieskum spoločnosti Epson odhalil nedostatočné povedomie o klimatickej situácii
Nasledujúci článokHasselblad oslavuje 80 rokov