Slovenský zväz sieťotlačiarov a digitálnych tlačiarov (SZSDT) s podporou medzinárodnej federácie FESPA v spolupráci so spoločnosťou Ricoh zorganizovali v dňoch 21. – 22. februára v poradí už deviaty pracovný SitoWorkshop. Priestory a technickú podporu zabezpečila spoločnosť Kasi a. s., sídliaca v Moste pri Bratislave.
Viac ako 50 účastníkov podujatia zo Slovenska, ČR, Poľska, ale aj zo Slovinska sa počas dvoch pracovných dní, pod vedením skúsených lektorov, venovalo téme digitálnej tlače s prepojením na sitotlačovú technológiu a jednotlivým fázam výrobného procesu termotransferov určených pre prenos obrazu na textil.
Vic Moore, (Production Print Senior Engineer) a Andy Wheeler, (Media Qualification Technician) zástupcovia Ricohu z Veľkej Británie predstavili spoločnosť Ricoh a jej dlhoročnú históriu. Následne priblížili vývojové centrum pre zákazníkov so sídlom v Telforde, ktoré vyvíja riešenia a nové postupy v úzkej spolupráci s veľkými klientmi a poskytuje širokú podporu zákazníkom Ricoh. Cieľom a snahou Customer Experience Centre (CEC) je nájsť a ponúknuť kompletné riešenie, ktoré by bolo optimálne pre zákazníka. CEC je tiež miestom, kde testujú stále sa rozširujúci rozsah výstupných médií, aby sa uistili, že vybrané médium je vhodné pre úlohu, ktorú požadujú zákazníci.
V druhej časti prednášky odborníci Ricohu upriamili pozornosť na výrobu transferov pre oblasť textilu hybridným spôsobom pomocou digitálnej tlače a sitotlače. Ako uviedli bolo potrebné prispôsobiť navzájom jednotlivé vlastnosti, aby sa dosiahol požadovaný výsledok. Dôvodom prečo sa vyvíja tento spôsob výroby transferov, je nahradiť doterajšiu výrobu transferov ofsetom. Digitálna tlač urýchli a skráti čas výroby a poskytne aj ďalšie výhody, ktoré ponúka digitálna tonerová tlač.
Uviedol, že: „Nasadenie a využívanie automatizácie procesov prináša výhody pre produktivitu a skrátenie času výroby a času uvedenia produktov na trh. Z tohto pohľadu existujú dve oblasti: automatizácia výroby pomocou hardvéru a automatizácia softvéru na prepojenie v postupe výroby, buď s použitím jednotlivých softvérových nástrojov alebo s produkčným ekosystémom od jedného výrobcu k druhému.“ Dodal, aby sa firmy neobávali automatizácie a pristúpili k nej.
Oblasť digitálnej tlače a výrobu na digitálnom tlačovom stroji RicohPro C5200 prezentoval zástupca firmy Igor Malý, technický špecialista pre ČR a Slovensko. Oblasť sitotlačovej výroby prezentoval aj realizoval Rudolf Jančovič spolu s tímom firmy Kasi.
Samotná akcia bola hodnotená vysoko pozitívne nie len samotným predstavením nových technológií, ale aj ukážkou nových, efektívnych postupov a trendov na poli digitálnej polygrafie. Počas stretnutia účastníci živo diskutovali o aktuálnych problémoch v oblasti sitotlače, ale aj o ďalších možnostiach uplatnenia tejto technológie. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa podieľali na príprave podujatia a zvlášť spoločnosti Kasi a.s. za priestory a odborný prístup.
Spoločnosť Kasi poskytuje kompletný servis pre sitotlač a tampónovú tlač. Spolupracuje s renomovanými dodávateľmi kvalitných materiálov, ktorých produkty ponúka vo výhradnom zastúpení na slovenskom trhu.
Pripravil: František Martančík
Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Spoločnosť Epson na veľtrhu Automatica 2022 predstaví nové roboty GX SCARA
FESPA Global Print Expo sa pripravuje na 50% nárast v roku 2023
Epson predstavil na veľtrhu FESPA širokú škálu tlačových zariadení
Spoločnosť Epson oslavuje 80 rokov otvorením múzea Suwa v Japonsku
Epson získal ocenenie DataMaster Lab GREEN Award 2022
SHARP a NEC debutujú ako jedna spoločnosť
Epson na veľtrhu ISE 2022 predstaví najnovšiu generáciu 3LCD projektorov
NEC UM504HL – Laserový projektor s ultra krátkou projekčnou vzdialenosťou
Sharp/NEC predstaví na ISE 2022 nový model projektora PX2201UL
Epson predstavuje najnovšiu generáciu ultraľahkých 3LCD projektorov
PERGRAPHICA® papier navrhnutý pre udržateľnú budúcnosť
Súťaž REGIOCHEMU pozná víťazov
Fínske odborové zväzy ukončili štrajk UPM
Mondi posudzuje možnosti pre svoje záujmy v Rusku
Žiadny materiál FSC z Ruska a Bieloruska