Zimný pohľad na Spišský hrad od fotografa Filipa Kuliseva.

Britský princ Charles dostal počas návštevy slovenského prezidenta Andreja Kisku na hrade Windsor ako oficiálny dar obraz od fotografa Filipa Kuliseva. Je na ňom vyobrazený zimný pohľad na Spišský hrad, ktorý je jedným z najväčších hradných komplexov v Európe a súčasťou Svetového dedičstva UNESCO.


Signovaný obraz v hliníkovom ráme má rozmer 135 krát 75 centimetrov. „Mimoriadne ma potešilo, že ma pán prezident oslovil, aby som pripravil tento oficiálny dar pre významnú svetovú osobnosť. Vybral si Spišský hrad, lebo mu je región Spiša blízky. Navyše sa, podľa jeho slov, tento obraz veľmi páčil pápežovi Františkovi,“ povedal Filip Kulisev. Obraz Spišského hradu bol súčasťou unikátnej fotoknihy, ktorú prezident Kiska daroval hlave katolíckej cirkvi počas oficiálnej návštevy Vatikánu v apríli 2015. „Členovia britskej kráľovskej rodiny poznajú Slovensko. Verím, že aj vďaka tomuto obrazu si pripomenú jeho krásu a rozmanitosť. Obraz vznikol za ideálnych okolností počas mrazivého februárového rána, pred východom slnka. Tým vznikla dokonalá symbióza vydarenej fotografie čerstvo zasnežených Tatier, jasného počasia, dokonalej viditeľnosti a prízemných hmiel. To sa stáva len veľmi zriedka,“ dodal popredný slovenský fotograf.

Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP
absolvoval viac ako 180 individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete. Vydal šesť kníh, ktoré ukazujú nádheru a rozmanitosť prírody a rozprávajú aj jeho príbehy z ciest. Ako jeden z dvoch fotografov na svete získal najvyšší európsky titul Master QEP v kategórii príroda a zároveň aj najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov. Hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša všetkým milovníkom prírody na Slovensku aj vo svete. Chce tak v prvom rade prispieť k ochrane biodiverzity a prírodného bohatstva planéty. Patrí k nadšeným milovníkom prírody a podporuje aktivity na jej ochranu aj pre budúce generácie, preto o ňom monacké knieža Albert II. povedal: „Filip Kulisev krásou a čistotou obrazu dodáva váhu bohatstvu, ktoré my všetci až pričasto ignorujeme, a ktoré tu už zajtra nemusí byť, lebo včera sme boli priam trestuhodne nečinní.”

Zdroj: FM

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo