Spoločnosť Xerox predstavila počas trvania veľtrhu PRINTexpo 2011 popredné technológie a postupy hneď v niekoľkých oblastiach svojho širokého portfólia. Návštevníci, tak mohli vidieť od vysoko efektívnych kancelárskych zariadení cez špičkové produkčné zariadenia až po stále obľúbenejšie aplikácie pre tlač personalizovaných dokumentov.

Farebná a čiernobiela produkcia

Z oblasti farebného portfólia produktov mali návštevníci možnosť vidieť v prevádzke dva farebné hárkové tlačové zariadenia – tlačiareň Xerox Color 550 s množstvom funkcií pre polygrafiu aj modernú kanceláriu a taktiež jedno z najproduktívnejších tlačových zariadení Xerox Color 1000 s rýchlosťou tlače až 100 strán za minútu.

 

Zariadenie Xerox Color 1000

– produkuje vysoko kvalitné výtlačky, ktoré dokáže navyše zušľachtiť prehľadným suchým tonerom. Špeciálny toner využíva tlačiareň ako 5-tu farbu na lakovanie. Technické prevedenie zariadenia umožňuje zhotovené výtlačky inline lakovať buď parcialne alebo celoplošne, čo otvára užívateľom široké možností a pridanú hodnotu pri tvorbe, ale aj realizovaní rôznych nadštandardných projektov. Okrem systémov zameraných na farebnú produkciu mohli návštevníci vidieť aj čiernobiele tlačové systémy napr. produkčný tlačový systém Nuvera 144 EA PS (Generácia/model 3) konfigurovaný s on-line väzbou publikácií do mäkkej obálky V2.

V oblastí veľkoformátovej tlače spoločnosť Xerox predstavila dva zaujímavé trendy
•   Prvým z nich bolo prepojenie pracoviska pre kontrolný nátlačok s finálnou vysoko kvalitnou tlačou s garanciou dodržania a reprodukcie presných farieb. Kombinácia technológií laserových produktov pre rozmery A4/A3 s technológiami farebnej inkjetovej veľkoformátovej tlače tak užívateľom umožňuje v praxi riadiť kontrolné nátlačky z rovnakého prostredia ako finálnu tlač. Úplnou novinkou je integrovaná schopnosť riadenia digitálneho výseku a rezania. Možností v tomto smere sú široké: od hromadnej výroby samolepiek, samolepiacich navigačných či informačných štítkov alebo reklamných predmetov.
•   Druhé pracovisko bolo zamerané na nové postupy v produkcii farebnej technickej dokumentácie, konkrétne na nízkonákladovú výrobu máp. Návštevníci sa mohli oboznámiť s postupom prípravy a vyradenia tlačových dát, ale aj vidieť tlač rôznej produkcii na zaujímavé médiá. Súčasťou tohto procesu bolo aj predstaviť postpress, teda možnosť automatického skladania jednotlivých mapových listov.

Xerox ColorQube 9300

Predstavenie MTF (multifunkcie) Xerox ColorQube 9300 a technológiu tuhého atramentu som si nenechal ujsť a zúčastnil som sa jej prezentácii. Následne by som rád informoval o tomto zariadení, ale hlavne o technológii tuhého atramentu, ktorú táto tlačiareň využíva pre vlastnú produkciu tlače.

„Zákazníci hľadajú spôsoby ako dosiahnuť viac pri vynaložení menšieho objemu prostriedkov,“ povedal pán Dušan Novotný, produktový manažér spoločnosti Xerox Czech Republic. „S našou technológiou tuhého atramentu v zariadeniach ColorQube sprístupníme výhody farebnej tlače ďalším zákazníkom vďaka nižším nákladom a zjednodušenej prevádzke zariadenia. Multifunkcia ColorQube 9300 prináša farbu do všetkých dokumentov každý deň, a navyše za cenu porovnateľnú s čiernobielou tlačou.“

Kvalita a veľká flexibilita

Tak, ako iné multifunkcie aj Xerox ColorQube 9300 umožňuje kopírovať, skenovať aj tlačiť. Tlačiareň tlačí s rozlíšením 600 x 600 dpi, jej rýchlosť pri čiernobielej, ale aj farebnej tlači sa pohybuje od 38 do 85 stránok za minútu. Xerox ColorQube 9300 využíva pre tlač technológiu tuhého atramentu (vosku), ktorú spoločnosť Xerox vo svojich stolných tlačiarňach využíva už viac ako desať rokov. Najnovší tlačový systém HSSI (High Speed Solid Ink) umožňuje dosiahnuť maximálnu rýchlosť a maximálne tlačové objemy.

Výtlačky z tlačiarne ColorQube 9300 sa vyznačujú veľmi dobrou kvalitou zobrazenia a jasnými farbami, a to aj na recyklovanom, čí lacnejšom papieri. Zariadenie je schopné potláčať okrem štandardného a recyklovaného papiera aj iné typy papierov a fólii. Podporuje formáty médií A5/148 x 210 mm až A3/297 x 420 mm a gramáže až do 220 g/m2. Samozrejmosťou je aj široké príslušenstvo pre finalizáciu dokumentov. Medzi dokončovacími možnosťami je aj tvorba brožúr a viacbodové zošívanie a dierkovanie, vďaka ktorému zariadenia poskytujú kompletné riešenie pre vytváranie brožúr a prospektov.

 

Jednoduchá prevádzka a údržba

Zariadenie ColorQube 9300 je nenáročné na údržbu a jednoducho sa obsluhuje. Veľká farebná dotyková obrazovka prehľadne ukazuje základné funkcie kopírovania, skenovania, tlačového procesu a slúži aj pre ich definovanie. Veľké množstvo súčiastok je navrhnuté tak, aby vydržalo po celú dobu životnosti zariadenia ColorQube. Čistiacu jednotku menia užívatelia len raz, či dvakrát za rok. Časté dopĺňanie nepotrebujú ani kocky tuhého atramentu – z jednej sady sa dá vytlačiť viac ako 5o-tisíc stránok pri normovanom pokrytí. V prípade potreby doplnenia kociek (tuhého vosku) je ich možné vložiť do zariadenia aj počas jeho prevádzky. Vysokorýchlostné multifunkčné zariadenie Xerox ColorQube 9300 s tuhým atramentom sa vyznačuje prelomovo nízkymi nákladmi na tlač a ekologickou prevádzkou, bez zníženia kvality zobrazenia alebo výkonnosti. Celkové náklady na farebnú tlač sú až o 62 percent nižšie ako pri farebných laserových tlačiarňach.

Inovatívny spôsob účtovania
Rad zariadení ColorQube 9300 ponúka nový spôsob účtovania tlače „Hybrid Color“ spoločnosti Xerox. Podľa tohto plánu platí zákazník iba také množstvo farby, ktoré na danú stránku skutočne použije. Účtovanie „Hybrid Color“ nerozlišuje ani formát tlačeného dokumentu, ani množstvo čiernych tlačových bodov. Jediným kritériom je množstvo farebných bodov tvoriacich obraz. Nový spôsob účtovania tlače odstraňuje tradičné stanovovanie cien, u ktorého sú náklady na celofarebnú stránku rovnaké ako na stránku s minimom farby.

 

Na záver
Je potrebné konštatovať, že zariadenie Xerox ColorQube 9300 predstavuje hlavne ekonomický výhodnú tlačovú technológiu, ktorá je pre dnešné kancelárie aktuálna. Ekologická prevádzka, kvalitou postačujúca tlač na lacnejšie typy papierov a úspora nákladov v spojení s využívaním farieb podľa potreby je to, čo zákazníci by si mali u tohto zariadenia povšimnúť. Výtlačky produkované technológiou tuhého atramentu (vosku) sú pri určitom uhle pohľadu lesklejšie ako výtlačky produkované ofsetovou, elektrografickou, alebo inkjetovou technológiou tlače.

Pripravil: Fero Martančík
fotografie: autor
Zdroj informácií: Xerox

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo