DxO One - fotoaparát pre iPhone a iPad

Prichádza ďalší nový fotoaparát, ktorý sľubuje revolúciu na trhu. Kompaktný fotoaparát  DXO One, ponúka 20,2 miliónov pixelov, 1-palcový obrazový snímač a pripojenie k zariadeniam Apple.

DxO One – fotoaparát pre iPhone a iPad

Spoločnosť DXO je predovšetkým známa vytváraním editačných softvérov určených pre oblasť digitálnej fotografie a testovaním a overovaním optických vlastnosti objektívov a digitálnych fotoaparátov. Rozhodnutie vyrobiť a uviesť na trh svoj vlastný fotoaparát bolo určitým prekvapením pre odbornú verejnosť.

Hlavnou myšlienkou a zámerom tvorcov je, že pripojenie fotoaparátu DXO One vytvorí oveľa schopnejší fotoaparát než ktorý je vstavaný v iPhone. Zatiaľ čo využitie silných stránok smartfónu, ako editácia, aplikácie, možnosti zdieľania, a samozrejme velikánsky dotykový displej prospeje k ďalšiemu využívaniu. Z pohľadu obchodného zámeru ide o dobré premyslenú stratégiu. Podľa štatistických údajov je momentálne predaných vo svete viac ako 300 miliónov zariadení, s ktorými by fotoaparát DXO One mohol fungovať. Tak, či onak sú to zaujímavé čísla, ale až odozva trhu prinesie odpoveď, či to bude úspešný projekt.

DxO One – kvalitný fotoaparát

Digitálny fotoaparát s jednoduchým názvom One je vybavený 1-palcovým (8,8 x 13,2 mm), 20,2 megapixelov obrazovým CMOS snímačom typu BSI (back-illuminated sensor). Spoločnosť DXO nevyrába obrazové snímače, tak sa predpokladá, že snímač vo fotoaparáte je dodaný spoločnosťou Sony.
DxO ONE iPhone Angle

Fotoaparát je vybavený pevne vstavaným objektívom s ohniskovou vzdialenosťou 11,9 mm ( 32 mm ekvivalent kinofilmu) so svetelnosťou F/ 1,8. Takže, v porovnaní s iPhone F/ 2,2 maximálnou clonou, je objektív svetelnejší a môže pracovať s menšiu hĺbkou ostrosti. Podstatným rozdielom je, že objektív fotoaparátu DXO One umožňuje cloniť objektív v rozsahu 1,8 až 11. Pri smartfónoch sa pracuje len s maximálnou clonou. Najbližšie zaostrovacia vzdialenosť DXO One objektívu je 20 cm, ale je pravdepodobné, že makro adaptér bude k dispozícii v budúcnosti. Určitým prekvapením je, že fotoaparát nie je vybavený žiadnym systémom pre stabilizáciu obrazu. Samotné telo fotoaparátu je vyrobené z hliníka a plastu a váži 108 g pri rozmeroch 67,5 x 48,9 x 26,3 mm.

Pripojenie

DXO One bol navrhnutý špeciálne pre použitie v kombinácii s iPhone alebo iPad. K telefónu sa pripája priamo pomocou konektoru do portu pre nabíjanie telefónu. Ovládanie fotoaparátu prebieha z telefónu prostredníctvom voľnej iOS aplikácie. Umožňuje prehliadať fotografie, meniť expozičné režimy, nastavovať expozičné parametre a ďalšie funkcie. Konektor dovoľuje otáčať fotoaparát o 60 stupňov v oboch smeroch, čo je užitočné, pri fotografovaní z nezvyklých uhlov (zhora alebo zdola). DXO One má na zadnej strane malý stavový OLED dotykový displej, ktorý zobrazuje nastavenie fotoaparátu, a tiež slúži na prepínanie medzi fotografiou a videom. Fotoaparát je napájaný vlastným akumulátorom a fotografie ukladá na vlastnú pamäťovú kartu.

DxO ONE iPhone

Obr.: Konektor zabezpečuje pripojenie k telefónu a umožňuje aj otáčať fotoaparát. V zadnej časti je OLED displej a priestor pre SD mikrokartu a USB port pre nabíjanie batérie. Vo vrchnej časti je umiestnená spúšť fotoaparátu.

Možnosti a režimy fotografovania

Obrazový snímač DXO One poskytuje maximálne rozlíšenie 5 406 x 3 604 obrazových bodov pri pomere strán 1,5:1. Jeho citlivosť je v rozsahu od ISO 100 – 12 800, ktorá je rozšíriteľná až na ISO 51 200.  Uzávierka fotoaparátu umožňuje nastavenie expozičných časov v rozsahu od 15 sekúnd – 1/8 000 sekundy s možnosťou korekcie expozície +/- 3 EV. K dispozícii je tiež výber z troch rôznych režimov merania expozície. Vyváženia bielej farby možno posúdiť automaticky, alebo zvoliť z piatich rôznych prednastavených nastavení.

Pre vlastné fotografovanie je k dispozícii plne automatický expozičný režim AUTO, ako aj niekoľko scénických režimov, ako špor­to­vý, noč­ný, mód na sel­fie. K dispozícii sú samozrejme štandardné programy: P, A, S, M. DxO One podporuje formáty JPG, DNG a Dxo (SuperRAW) a samozrejme naplno využíva softvérové technológie výrobcu. Dodávaný bude program DxO OpticsPro Elite Edition a skúšobná verzia DxO Film Pack. Snímky zaznamenané ako RAW dáta sa budú môcť otvárať pomocou software DXO, Adobe Lightroom, alebo iných aplikácií, ktoré podporujú DNG/RAW formát.

Fotoaparát One umožňuje fotografovanie do formátu SuperRaw. Tento režim funguje tak, že s jedným stlačením spúšte fotoaparát nasníma štyri obrázky v rýchlom slede za sebou. Tieto snímky sú zložené do jedného súboru, ktorý sa dá otvoriť a upravovať v DXO Optics Pro (verzia dodávaného softvéru). SuperRAW eliminuje obrazový šum v obraze, ktorý vzniká pri nízkej hladine osvetlenia a vysokom ISO.

Možnosti záznamu videa

DXO One umožňuje okrem fotografovania nahrávanie video klipov v rozlíšení Full HD (1920 x 1080p) video v režime 30 fps, alebo 720p videa v režime 120 fps, ktoré umožňuje spomalené prehrávanie. Počas záznamu videa funguje elektronická stabilizácia obrazu. Maximálna dĺžka jedného záznamu môže trvať 29 minút a 50 sekúnd vo formáte MOV (H.264).

DxO ONE iPhone APri
Fotografie a videá môžu byť ukladané na záznamovú microSD  kartu vo fotoaparáte, alebo v iPhone / iPad. Cez existujúce WLAN / mobilné pripojenie môžu byť v prípade potreby distribuované priamo do obvyklých sociálnych sietí ako Instagram, Facebook alebo Twitter.

Hodnotenie  plusy – mínusy

Prídavný fotoaparát DXO One  určite dokáže priniesť výrazne vyššiu kvalitu fotografií aj videí ako momentálne sa dá dosiahnuť fotoaparátmi, ktoré sú vstavané v smarfónoch, alebo tabletoch. Je potrebné si uvedomiť a hlavne uznať, že ide o externé zariadenie, ktoré dokáže z veľkej časti fotografických prípadov nahradiť kompaktný fotoaparát aj zrkadlovku. Čo sa týka hmotnosti a rozmerov štandardné fotoaparáty sa nedajú porovnať s týmto malým zázrakom. Avšak, malá veľkosť fotoaparátu robí z neho konštruktérsky zázrak, čo sa prejavuje na jeho cene. Bude zaujímavé sledovať, či výsledná kvalita obrazu stojí za to. Plné využitie vlastnosti a hlavne kvality fotografií je podmienené aj širšími znalosťami pri spracovaní a editácii zaznamenaných fotografií, alebo videí. Určitou zárukou kvality je v tomto smere softvérové vybavenie, ktoré je súčasťou balenia fotoaparátu.

Prípadní záujemcovia fotoaparátu DXO One  musia počítať aj s kompromismi. Na rozdiel od digitálnych zrkadloviek, nemôžu vymeniť objektív za teleobjektív, alebo širokouhlý objektív. Momentálne aj príslušenstvo je obmedzené. Najväčšou slabinou resp. nevýhodou pre DXO One je jeho batéria, ktorá je pevne vstavaná a tak pri fotografovaní nemôžete využívať náhradnú batériu. Výrobca DXO uvádza, že plne nabitá batéria by mala postačiť na realizáciu 200 fotografií, alebo alternatívne 90 minút záznamu videa.

Kompatibilita: iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5, iPad Air 2, iPad mini 3, iPad Air, iPad mini 2, iPad (4-tej generácie), iOS 8 alebo novší.Novinka DXO One, by sa mala objaviť na európskom trhu koncom jesene za cenu približne 650€.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo