Monitory ColorEdge CG sú nástrojom pre prácu profesionálov.

Kvalitný monitor, kalibračný softvér a editačný program, sú základom pre precíznu prácu profesionálov.

EIZO značka profesionálov

Profesionálni fotografi, grafici, video filmári a ďalší kreatívni ľudia, ktorí pracujú s farbou a preferujú kvalitu, túto značku dobre poznajú.

EIZO je svetový výrobca špičkových monitorov, určených pre rôzne segmenty trhu. Portfólio obsahuje aj produktový rad ColorEdge CG. Monitory produktového radu ColorEdge CG sú nástrojom pre profesionálov, ktorí kladú najvyššie požiadavky na úpravu obrázkov, retuš, predtlačovú prípravu a postprodukciu. Medzi tieto modely patrí aj ColorEdge CG279X, ktorý v tomto príspevku použijem pre prezentáciu a vysvetlenie problematiky, ktorá je spojená s reprodukciou a farebnosťou.

Stručná charakteristika monitora:

Výborná ergonómia, pevná konštrukcia, 27“ IPS displej s veľkým farebným rozsahom, špičková riadiaca elektronika.
Model Eizo CG279X je vybavený plne integrovanou automatickou hardvérovou kalibráciou pomocou zabudovaného kalibračného senzora.
Kalibrácia je prevádzaná kalibračným softvérom ColorNavigator 7.
Viac o monitore: https://www.eizo.cz/coloredge/cg279x/

 

Eizo CG279X
Eizo CG279X monitor a cieľové hodnoty pre vytvorenie profilu monitora s výsledkom kalibrácie.
Eizo_CG279X_valid_profile
Overenie / validácia vytvoreného ICC profilu monitora. Hodnoty vyjadrujú odchýlky vyjadrené v DeltaE CIE2000.

Wide Gamut – ideálny pre snímky RAW aj pre špičkovú tlač

Displej so širokým farebným rozsahom (Wide Gamut), umožňuje monitoru zobraziť oveľa širší rozsah sýtych farieb ako typické sRGB monitory. Existuje niekoľko priestorov, ktoré sú formálnymi štandardmi farebného priestoru. Patrí medzi nich: ProPhoto, Adobe RGB, eciRGB, DCI P3 a eciCMYK, ktoré sú objemovo väčšie, takže môžu obsahovať viac sýtych farieb. Tieto farby na obrazovke sRGB neuvidíte, pretože štandardný monitor nedokáže reprodukovať farby nad rámec sRGB.

Fotoaparát a výber medzi farebným priestorom sRGB a Adobe RGB

Na účely umeleckej / fotografickej tlače, pri ktorej je najdôležitejšia presnosť a maximálny rozsah farieb, sa odporúča nastaviť farebný priestor vo fotoaparáte na Adobe RGB prostredníctvom systému ponúk fotoaparátu. V prípade, že fotografie chcete použiť pre internet zvoľte sRGB priestor.

Adobe RGB je preferovaným farebným priestorom na snímanie obrázkov pre umelecké výtlačky, pretože má výrazne širší farebný rozsah – približne o 35% viac ako sRGB.

Snímania vo formáte RAW

Snímaním vo formáte RAW získate prístup k najvyššej možnej kvalite obrazu. RAW je surový formát, ktorý si zachováva všetky informácie zachytené snímačom fotoaparátu. Snímania scény vo formáte RAW umožňuje následnú manipuláciu so zobrazovacími údajmi bez ich straty, čo v konečnom dôsledku umožňuje, vytvárať vylepšené farebné snímky s jemnými neutrálnymi odtieňmi určené pre profesionálnu tlač. Ak fotíte do formátu RAW, a chcete z neho vyťažiť maximum, tak je ideálne pri jeho spracovaní využiť monitor so širokým farebným priestorom.

Spracovanie súborov RAW

Samotné súbory RAW nepoužívajú definovaný farebný priestor ani neprenášajú ICC profil. Každý softvér (softvér na prevod súborov RAW), ktorý sa zaoberá zobrazovaním a vyvolaním súborov RAW, musí interne používať pracovný farebný priestor, aby bolo možné vôbec zobraziť obsah súboru RAW, na ktorom pracuje. V ideálnom prípade bude tento softvér využívať na zobrazovanie široký farebný priestor monitora (Eizo CG279X) alebo ProPhoto RGB, či Adobe RGB. V prípade, že nemáte wide-gamut monitor, tak logický bude pracovať v sRGB priestore.

Eizo CG279X color space
Porovnanie priestoru monitora CG279X s priestorom ProPhoto a priestorom eciRGB.
Eizo CG279X color space
Porovnanie priestoru monitora CG279X s priestorom Adobe RGB a priestorom sRGB.

Kalibrácia monitora

Na presnú reprodukciu farieb počas úprav fotografií by mal byť váš monitor farebne správne kalibrovaný. Každý monitor má iný jas, kontrast, odtieň (farebná teplota bieleho bodu) a farebný rozsah, čo sťažuje overenie, či sú úpravy vykonané na obrazovke skutočne efektom určeným pre ďalšie použitie.
Nekalibrovaná obrazovka sťažuje dosiahnutie požadovaných výsledkov tlače, čo vedie k nespoľahlivej farebnej reprodukcii počas tlače.

Eizo CG279X color space
Porovnanie priestoru monitora CG279X s priestorom Photopaper Classic RA4 a priestorom Inkjet glossy.
Eizo CG279X color space
Porovnanie priestoru monitora CG279X s priestorom PSOcoated v3 a priestorom eciCMYK v2.

Výstupný priestor

Výstupný priestor je farebný priestor, ktorý si zvolíte pre svoje finálne fotografie. Ideálny farebný priestor závisí od výstupného média, ale každý z nich – sRGB, Adobe RGB (1998), eciRGB alebo priestory CMYK – má svoje využitie. Pre získanie maximálnej kvality odporúčam vytvoriť súbor TIFF s 16-bit resp. 8-bitovou farebnou hĺbkou.

  • Priestor sRGB je vhodný pre bežné monitory a aplikácie bez správy farieb. sRGB sa často označuje ako „predvolený“ farebný priestor. Všeobecne platí, že by ste mali exportovať fotografie na web v sRGB.
  • Ak chcete posielať súbory na úpravu iným fotografom, je vhodnejší Adobe RGB alebo eciRGB.
  • Pre fotografickú tlač je ideálna konverzia priamo z veľkého pracovného priestoru (Adobe RGB alebo eciRGB) do špecifického farebného priestoru tlačiarne. Pre produkčné tlačiarne po dohode v požadovanom farebnom CMYK priestore.
  • V prípade, že budete využívať služby „fotolabu“ kde vyrábajú fotografie chemickým procesom (RA4), tak odporúčam pripraviť dáta vo farebnom priestore sRGB.

Pri spracovaní farebných dát je dôležité rozlišovať medzi „pracovným priestorom“ a „výstupným priestorom“. Veľký farebný pracovný priestor vám umožňuje farebne detailnejšie spracovať dáta, ktoré môžete následne podľa potreby a požiadaviek exportovať do menšieho farebného priestoru.

Zhrnutie: Účelom článku bolo poukázať na dôležitosť a kvalitu výberu monitora, správu farieb a použitie farebných priestorov pri editácii a tlači digitálnych dát.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo