Canon rozširuje svoju kolekciu fotoaparátov EOS o nový model EOS 60Da – digitálnu zrkadlovku (DSLR) s vysokým rozlíšením pre astrofotografov. EOS 60Da svojimi vlastnosťami nadväzuje na model EOS 60D a nahrádza model EOS 20Da.

Canon EOS 60Da – dokáže zachytiť bohatú škálu odtieňov červeného svetelného spektra emisných hmlovín a vďaka špeciálne upravenému dolnopriepustnému filtru je citlivejší voči vlnovým dĺžkam vodíkovej čiary H-alfa (Hα).

EOS 60Da je ideálny na fotografovanie astronomických úkazov, ako sú difúzne hmloviny – obľúbený objekt astrofotografov kvôli zreteľnej červenej farbe spôsobovanej ionizáciou vodíka. Infračervený (IR) filter štandardnej DSLR obmedzuje množstvo svetla Hα, ktoré prechádza snímačom fotoaparátu.Pritom znižuje nechcený prenos červených svetelných signálov, aby zabránil farebným kazom na výslednej snímke. Model EOS 60Da je však vybavený novým, špeciálne upraveným filtrom, ktorý poskytuje až trikrát vyššiu priepustnosť svetla Hα než filter EOS 60D. V kombinácii s 18-megapixelovým snímačom CMOS, procesorom DIGIC 4 a vysokým rozsahom ISO tak zaručuje ostré a zreteľné snímky červeno sfarbených emisných hmlovín.

Vysoké rozlíšenie, vysoká citlivosť a nízky obrazový šum

EOS 60Da ponúka astrofotografom vysoký výkon a flexibilné možnosti. Jeho 18-megapixelový snímač APS-C CMOS je ideálny na fotografovanie podrobných detailov v hviezdokopách, a zlepšený výkon pri vysokých hodnotách citlivosti ISO – až 6 400 s možnosťou zvýšenia na ISO 12 800 – zaisťuje nízky obrazový šum. Tým sa znižuje potreba používať dlhé expozičné časy a špeciálny statív (tzv. star tracker mount). V spolupráci s výkonným 14-bitovým procesorom DIGIC 4 tento snímač zároveň poskytuje vynikajúci pomer signálu a šumu, takže výsledná snímka má bohaté a prirodzené farby s hladkými prechodmi. To je ideálne napríklad pri fotografovaní jemných farebných odtieňov v medzihviezdnych mračnách plynu.

 

Jednoduché ovládanie

Model EOS 60Da má rovnako pokročilé ergonomické vlastnosti ako EOS 60D, pohodlne sa drží a jeho používanie je veľmi flexibilné. Má zaoblený tvar s praktickým rozložením tlačidiel a často používané ovládacie prvky sú pre jednoduchší prístup zoskupené spolu. Dajú sa tiež jednoducho konfigurovať podľa individuálnych potrieb fotografa. Vrchný podsvietený LCD displej zas poskytuje dodatočnú flexibilnosť pri monitorovaní a nastavovaní obrazových parametrov počas snímania. Špeciálne tlačidlo rýchleho ovládania Quick Control umožňuje okamžitý a pohodlný prístup k celej škále nastavení fotoaparátu počas snímania.


K prednostiam EOS 60Da patrí aj široký 7,7 cm (3,0”) výklopný LCD displej a režim Live View – ideálne pri fotografovaní zo statívu. Pánt výklopného displeja poskytuje dostatočnú flexibilnosť, zatiaľ čo režim Live View je zárukou pohodlného a presného ovládania – umožňuje jemne dolaďovať kompozíciu a nastavenia fotoaparátu. Vďaka vysokému rozlíšeniu 1,04 mil. bodov displej zobrazuje mimoriadne detailne počas snímania aj počas prezerania snímok – astrofotografi tak vždy s istotou zhotovia a skontrolujú svoje zábery.

Aby bolo fotografovanie ešte flexibilnejšie, EOS 60Da je kompatibilný s voliteľným diaľkovým ovládačom s časovačom TC-80N3 – ide o programovateľný diaľkový ovládač spúšte (ang. Timer Remote Controller), ktorý umožňuje úpravu nastavení bez zmeny polohy fotoaparátu. TC-80N3 možno nastaviť na diaľkové fotografovanie v určených časových intervaloch alebo na snímanie v dlhších časových úsekoch, čo je ideálne pri nakrúcaní časozberného filmového záznamu nočnej oblohy.

Priložený napájací adaptér ACK-E6 umožňuje zapojenie fotoaparátu do elektrickej zásuvky – ideálne pri dlhodobom snímaní – a softvér EOS Utility zas slúži na úpravu nastavení alebo prezeranie kompozície snímok z počítača typu PC či Mac pripojeného USB káblom.


Ako súčasť systému EOS je fotoaparát EOS 60Da tiež kompatibilný so svetovo najkomplexnejším výberom vymieňateľných objektívov (od 8 mm až po 800 mm modely), ktoré astrofotografom poskytnú vysoký výkon a výnimočné tvorivé možnosti.

EOS 60Da – základné charakteristiky:
•  Zvýšená citlivosť voči infračervenému svetlu
•  18-megapixelový snímač APS-C CMOS
•  Výklopný 7,7cm (3,0”) displej Clear View s pomerom 3:2
•  ISO 100 – 6400 (s možnosťou zvýšenia na ISO 12 800)
•  Časozberné snímky použitím softvéru EOS Utility alebo voliteľného diaľkového ovládača s časovačom TC-80N3

Zdroj TS: Canon

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo