Nikon v spolupráci s výskumným centrom Mindlab International zistil, že ľudia sa na svoju dovolenku oveľa viac tešia, keď si prezerajú fotografie z lokality, kam majú odcestovať. Fotky dokonca predbehli vône, chute, či zvuky z dovolenky.

Pred vypuknutím dovolenkovej sezóny overovala spoločnosť Nikon spolu s neurológmi z výskumného centra Mindlab International aké faktory najviac ovplyvnia pocit radosti z nadchádzajúceho voľného času.

Výsledky ukázali, že najvyššiu úroveň mentálneho aj fyzického vzrušenia vedci zaznamenali u fotiek dovolenkových aktivít – tie dokonca prekonali aj fotografie miestnych pokrmov, nočného života, hotelov alebo vybraného letiska.

Navyše fotky navodili pocit dovolenky oveľa viac ako vône, chute alebo zvukový záznam z miesta dovolenky. Ľudia sa na dovolenku tiež pozitívne navnadili prezeraním fotiek typických aktivít, ako je napr. oddych na pláži, a to oveľa viac, ako sledovaním spravodajstva o počasí z miesta dovolenky alebo čítaním textových informácií o zvolenej lokalite.

Dr. Dimitrios Tsivrikos, poradca pri výskumnom centre Mindlab International a psychológ univerzity London Metropolitan University, k výskumu hovorí: „Účastníci testov viac emočne prežívali skôr tešenie sa na možné zážitky než premýšľanie o faktoch týkajúcich sa ich budúcej dovolenky. Pulz účastníkov omnoho viac sa zrýchľoval a aktivitu ich myslenia zvyšovalo snenie o potenciálnych aktivitách, jedlách alebo zvukoch typických pre dovolenku, namiesto sledovania spravodajstva o počasí, čerpania informácií z turistických sprievodcov, hľadania ubytovania alebo dopravných informácií. Tie neboli kľúčové, aby vyvolali skutočný „pocit dovolenky“. Naša štúdia dokazuje, že ľudia výrazne uprednostňujú vizualizáciu možností.“


Zaujímavosťou zostáva, že faktor spôsobujúci najväčšie fyziologické zaujatie (najvyšší nárast pocitov) bol odlišný od faktora spôsobujúceho najväčšie subjektívne vzrušenie (o čom si účastníci mysleli, že je najviac vzrušujúce). Dr. Dimitrios Tsivrikos: „Zaznamenali sme rozdiely vo vedomých a podvedomých reakciách účastníkov. Za povšimnutie stojí, že ak chcete byť navnadení pred dovolenkou, môžu váš mozog naladiť fotografie, ale vaše ostatné zmysly sa potešia rovnako vôňou a hudbou.“

Mozog teda môže byť viac stimulovaný fotografiami, ale ľudské telo reaguje najviac na vône – výsledky ukazujú, že vôňa opaľovacieho krému zapríčinila najväčšie zrýchlenie pulzu respondentov.


Po zistení výsledkov tohto experimentu vytvorila spoločnosť Nikon novú aplikáciu pre Facebook, ktorá pomôže všetkým netrpezlivo čakajúcim na začiatok svojej dovolenky.

Aplikácia Holiday Countdown totiž poskytuje každodennú inšpiráciu na získanie správnej cestovateľskej nálady a zároveň platformu, pomocou ktorej možno vytvárať, plánovať a zdieľať prázdninové nápady.


Čo je pre to nutné urobiť? Prihlásiť sa prostredníctvom facebookovej stránky spoločnosti Nikon a poskytnúť podklady, kam a kedy sa chystáte na dovolenku. Potom vám už aplikácia predloží každý deň pred odletom podmanivé fotografie, tipy a informácie z cieľa vašej cesty. Môžete tiež pozvať svojich priateľov, aby sa zúčastnili odpočítavania a zdieľať obsah a vytvorené plány so skupinou, s ktorou budete cestovať. Aplikáciu Nikon Holiday Countdown nájdete na adrese: facebook.com/IAMNikon.

Zdroj: NIKON

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo