Farebné tlačiarne HP OfficeJet Pro sú ideálnym riešením pre malé podniky a kancelárie.

Spoločnosť Plzeňský Prazdroj je členom skupiny SABMiller a vyrába celosvetovo preslávené pivo Pilsner Urquell – najstarší ležiak plzenského typu, ktorý pochádza z roku 1842. V Českej republike má štyri pivovary a vyváža pivo do viac než 50 krajín po celom svete.

Tlačiarne HP OfficeJet Pro pomáhajú pivovarskej spoločnosti znížiť náklady a zároveň navýšiť rýchlosť a kvalitu.

Hľadanie logického, hospodárneho prístupu k tlači

Až do nedávna chýbal v spoločnosti Plzeňský Prazdroj naprieč jej 17 českými prevádzkami jednotný a premyslený prístup k tlači. Každé pracovisko jednoducho nakupovalo tlačiarne podľa potreby, tým samozrejme došlo k tomu, že všade bolo veľa rôznych modelov, každý používal iný toner a niektoré boli až 10 rokov staré.

„Neboli uplatňované žiadne pravidla, čo viedlo k tomu, že naprieč celým podnikom bolo 300 tlačiarní, ktoré využívali 150 rôznych druhov spotrebného materiálu. Určite, že takéto riešenie nemohlo byť hospodárne a navyše bolo i časovo náročné z hľadiska riadenia a kontroly zásob tonerov. Naším cieľom bolo pre riadenie tlače nájsť také riešenie, ktoré by eliminovalo problémy s údržbou tlačiarní a zároveň nám ušetrilo peniaze“ , vysvetľuje Vladimír Hanš, manažér desktopových služieb v spoločnosti Plzeňský Prazdroj.

Spoločnosť Plzeňský Prazdroj uvažovala vymeniť celé svoje zastarané tlačové zázemie v počte viac ako 300 rôznorodých tlačiarní a vydať sa v oblasti tlače logickejšou cestou, ktorou by sa docielilo zníženie nákladov pri zachovaní kvality.

hp_6680cscz
Plzeňský Prazdroj vypracoval spoločne s HP a miestnym partnerom, spoločnosťou C System, analýzu podnikových potrieb a návrh príslušnej tlačovej platformy. Výsledkom je päťročná zmluva na riadené tlačové služby založené na nových modeloch tlačiarní HP Officejet Pro.

 „Obzerali sme sa i po iných výrobcoch, ale šesťmesačná analýza našej tlačovej infraštruktúry, ktorú mala na starosti spoločnosť C System, preukázala, že služby od HP budú najvýhodnejšie. Nová atramentová technológia tlačiarní HP OfficeJet Pro, bola prísľubom rýchlej a vysoko kvalitnej tlače pri výrazne nižších nákladoch v porovnaní s laserovými zariadeniami“, dodáva Hanš.

Prechod na platformu riadenej tlače

Spoločnosti HP a C System štyri mesiace úzko spolupracovali naprieč celým podnikom na konfigurácii a inštalácii asi 200 kusov nových tlačiarní. Nová platforma pozostáva zo zariadení HP OfficeJet Pro X576 a HP OfficeJet Pro X585 a tiež HP LaserJet M880. Každá tlačiareň disponuje čítačkou kariet, takže jednotlivé tlačové úlohy sa dajú vyúčtovať pracovníkom, ktoré ich zadali.

hp_id_card
„Predtým išli všetky náklady na tlač z rozpočtu IT, ale teraz môžeme jednotlivé tlačové úlohy vyúčtovať príslušnému oddeleniu. Ľudia teraz samozrejme tlačia dokumenty len vtedy, keď je to skutočne potrebné, a tak objem tlače poklesol. Kvalita je výborná a rýchlosť je oveľa vyššia než pri niektorých tradičných laserových tlačiarní, a to všetko pri nižšej cene. Tlačiarne sú navyše kryté zmluvou na riadené služby, čo znamená, že mesačne platíme určitú fixnú sumu a ešte máme k dispozícii nonstop podporu“ , informuje Hanš.

Prístup a riešenie od HP

Priamo v mieste spoločnosti pracuje odborník zo spoločnosti C System, ktorý na plný úväzok zabezpečuje nonstop podporu a stará sa o rýchle vyriešenie prípadných problémov. Počet tlačiarní sa z viac ako 300 kusov znížil na necelých 200 kusov, čo so sebou prináša nižšie nároky na riadenie a údržbu, a tak aj nižšie náklady.

Tlačiarne sú pripojené ku vzdialenému riadiacemu serveru HP a v prípade nízkeho stavu atramentu automaticky vysielajú požiadavku na výmenu. Tak sa nemôže stáť, že by v tlačiarni došiel atrament, alebo toner.

Nové riešenie riadenej tlače je hospodárnejšie, rýchlejšie a kvalitnejšie

Spoločnosť Plzeňský Prazdroj podpísala päťročnú zmluvu, ktorou si zabezpečila výmenu 300 kusov zastaraných tlačiarní za 200 modelov tlačiarní HP. Nové tlačiarne oproti svojim predchodcom sú oveľa lacnejšie, tlačia vyššou rýchlosťou, vo vyššej kvalite a majú väčšie množstvo funkcií.

hp-officejet-pro
Cena za stranu sa znížila o 40 percent, takže naprieč celou spoločnosťou dochádza k plošným úsporám. Týmto riešením IT oddelenie má nižšiu finančnú záťaž.

Zavedenie čítačiek kariet a aplikácie HP Web Jetadmin, teraz umožňuje vyúčtovať tlač príslušným oddeleniam a konkrétnym osobám, čo vedie v spoločnosti Plzeňský Prazdroj ku zníženiu celkového objemu tlače a lepšiu finančnú priehľadnosť.

Výhody = Rýchlosť + Kvalita + Cena

Spoločnosť Plzeňský Prazdroj si teraz užíva jasne definovaných transparentných nákladov na tlač a rapídneho poklesu celkových nákladov.

plzensky-prazdroj_hpPočet tlačiarní sa navyše zredukoval o 30 percent, takže riadenie, údržba i skladovanie náplní je teraz oveľa jednoduchšie. Naprieč celou spoločnosťou sa docielila rýchlejšia, jednoduchšia a stabilnejšia tlač. Bonusom je navyše väčšia dostupnosť farebnej tlače.

„Mali sme obavu, či nové zariadenia nebudú výrazne pomalšie, ale skutočnosť je taká, že sú rýchlejšie než naše staré laserové tlačiarne. V celom rade prípadov sme nahradili zariadenia v hodnote  asi 72 000 Kč za tlačiarne HP OfficeJet Pro v štvrtinovej hodnote a v kvalite nie je vidieť absolútne žiadny rozdiel. Úzka spolupráca medzi spoločnosťami HP a C System, ktorých súčasťou bolo komplexné plánovania a analýza, sa nakoniec vyplatila.

Teraz máme platformu hospodárnej, rýchlej a vysoko kvalitnej tlače, ktorá nám bude slúžiť i v budúcnosti“, dodáva na záver Vladimír Hanš, manažér desktopových služieb, Plzeňský Prazdroj. 

Zákaznícke terajšie riešenie

Nová platforma pozostáva zo zariadení HP OfficeJet Pro X576 a HP OfficeJet Pro Enterprise X585 a tiež HP Color LaserJet M880. Tlačiarne využívajú softvérové riešenia: HP Access Control, HP Universal Print Driver a HP Web Jetadmin. Navyše každá tlačiareň disponuje čítačkou kariet.

Spracoval: František Martančík
Zdroj: HP – Prípadová štúdia

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo