Kto chce získať obraz o budúcnosti fotografie, sa každé dva roky stretáva s odborníkmi v odbore z celého sveta na veľtrhu Photokina v nemeckom Kolíne nad Rýnom. Aj v tomto roku veľtrh (16.-21 septembra) svojim návštevníkom opäť sprostredkoval komplexný pohľad na obrazy budúcnosti.

Zažite budúcnosť už dnes

Takmer všetky média sa vyvíjajú neuveriteľne rýchlo, čo sa prejavuje aj na vzájomnej komunikácii ľudí. Tento rok je 175 výročím vynálezu fotografie. Od daguerrotypie až po automatickú možnosť ostrenia na základe technológie svetelných lúčov, video v okuliaroch, sa naďalej rozširujú hranice záznamu a spoločenského významu tohto odvetvia. Multifunkčnosť a spravovanie viac úloh na jednom zariadení je trendom tejto doby. Módne slová 4K, 3D, WiFi, GPS, zakrivený displej, CGI atď. sa stali súčasťou každodenného života spotrebiteľov. Aj na tomto ročníku Photokina bolo prezentovaných množstvo produktov a podnetov, ktoré naznačili a vytvárajú pre nás obraz do budúcna.

Inovatívne metódy snímania a využitia obrazu

Dôraz je kladený nielen na nové metódy snímania, ale aj na spracovanie obrazu, archiváciu, prezentáciu, využitie a šírenie (internet, sociálne siete a pod.). Prognózy do budúcna sľubujú úplnú zmenu záznamy obrazu. Motívy nebudú mapované v dvoch rozmeroch, ale v 3D priestore. Budeme môcť obraz zaostriť neskôr a to aj na displeji telefónu. Tak ako v iných oblastiach aj v oblasti fotografie je budúcnosť otvorená!

Na veľtrhu Photokina 2014 boli prezentované nové trendy a inovácie, významné, či populárne témy, či išlo o technologický rozvoj, alebo mobilné zobrazovanie a širšie a efektívnejšie využitie bezdrôtového spojenia. Nové príslušenstvo a všetko, čo má spojitosť s fotografiou a fotografovaním. Záber je veľmi široký. Tentokrát sa zameriame len na niektoré nové produkty – hlavne na fotoaparáty, objektívy a ďalšie zaujímavosti.

Čo ponúkli svetoví hráči

Canon

Spoločnosť pripravila rad noviniek. Dlho očakávaná špičková APS-C zrkadlovka EOS 7D Mark II stavia na úspechu svojho predchodcu a pridáva rad užitočných funkcii. Vyššie rozlíšenie, rýchlejšie AF duálne ostrenie, CMOS snímač 20,2 MPix, s procesorom DIGIC 6 zabezpečuje kvalitné video a fotografovanie až 10 snímok/sec.


Aj novinka – kompaktný fotoaparát PowerShot G7 X je zaujímavým modelom. Nový 20 MPix snímač, svetelný zoom objektív s 24-100 mm, množstvo funkcií určite garantuje zážitok pri fotografovaní a kvalitu snímok.

Medzi novinkami sa objavili aj tri nové objektívy: Canon EF 400mm f/4 DO IS II USM, EF 24-105 mm a EF-S 24 mm f/2,8.

Nikon

Spoločnosť na Photokine skôr len doplnila novinky, ktoré sa už úspešne predávajú. Hlavnou novinkou bol 24 MPix FullFrame DSLR s označením D750. Nový Nikon D750 prináša vo vyššej triede univerzálnosť a pozíciu zaujal medzi modelmi D610 a D810.


Nikon medzi svojimi novinkami predstavil aj nový objektív AF-S Nikkor 20 mm f/1.8G ED a zaujímavý blesk SB-500 so vstavaným LED svetlom pre videozáznam.

Panasonic

Predstavil dva fotoaparáty a 4K kameru určenú náročným kameramanom. Nová vlajková loď Lumix DMC-LX100 je výkonný kompakt s veľkým snímačom a vysoko-svetelným objektívom f1.7-f2,8. Model Lumix DMC-GM5 má s LX100 podobné rozmery a funkcie, ale navyše má výmenné objektívy.

Prekvapením je ale nová kamera X1000, ktorá ako prvá na svete dokáže zaznamenávať video v rozlišení 4K 60p / 50p na SD kartu.

Samsung

Spoločnosť predstavila prvý Mirrorless (bezzrkadlovku) model Samsung NX1 s APS-C snímačom s rozlíšením 28 MPix.


Výrobca sľubuje high-end výkon, vrátane sofistikovaného hybridného automatického zaostrovania, 4K nahrávania videa a SMART pripojenie.

Leica M Edition 60

Okrem svojho bohatého portfólia špičkových modelov spoločnosť Leica prekvapila a na oslavu 60. výročia kultového M systému diaľkomeru Leica ohlásila obmedzenú edíciu fotoaparátu Leica M Edition 60. Fotoaparát nemá LCD displej ani žiadne iné funkcie okrem volieb ISO, rýchlosti uzávierky a kontroly clony. Fotoaparát je osadený objektívom Summilux-M 35 mm f/1,4.


Jubilejný model bol vyrobený v obmedzenom množstve 600 kusov a jeho predajná cena za kus je určená na 15 000 eur.

4K v kurze

Aj na Photokine sme sa mohli presvedčiť, že 4K video sa začína zviditeľňovať. Aj keď to nie je čisto fotografické téma, je potrebné si povšimnúť, že prelínanie fotografie a videa je stále silnejšie. Zvládajú ho chytré telefóny, akčné kamerky, kompakty, bezzrkadlovky, DLSR i špeciálne high-end kamery. To nasvedčuje, že 4K rozlíšenie bude čoskoro bežným videoformátom, čo je možno prekvapivo rýchlejší nástup, než sa očakávalo.

EIZO

Určite veľkým lákadlom bola na Photokina aj svetová premiéra nového 24″ fotomonitoru vyvinutého špeciálne pre hobby segment začínajúcich alebo mierne pokročilých fotografov, ktorí to však s fotením „myslia vážne“. Tak isto aj spoločnosť EIZO považuje za veľmi dôležitú rýchlo sa rozvíjajúcu oblasť 4K monitorov s ultravysokým rozlíšením, ktoré ponúkajú doposiaľ nevídané možnosti ohľadne zobrazenia aj tých najmenších detailov.


EIZO predstavilo na veľtrhu fotografom hneď dva nové 4K fotomonitory, ktoré sa vyznačujú širokým farebným rozsahom. Nové modely monitorov sú osadené 3D obrazovými procesormi a integrovanými kalibračnými senzormi pre plno automatickú hardvérovú kalibráciu.

Výroba a tlač fotografií

Návštevníci výstavy mohli vidieť aj možností spracovania fotografií, rôzne tlačové zariadenia od domácich tlačiarní, širokoformátové až po štúdiové a veľkokapacitné kiosky pre výrobu komerčných fotografií (EPSON, Canon, FujiFilm a ďalší).
Je potrebné povedať, že inkjet (atramentové) technológie v oblasti fotografickej tlače majú vedúce postavenie. V spojitosti s tlačou obchodné spoločnosti a výrobcovia prezentovali rôzne typy foto papierov, ale hlavne tzv. Fine Art Paper určené pre umeleckú produkciu. Známe značky Hahnemühle, či Ilford na svojich expozíciách mali vystavené fotografické diela popredných svetových fotografov.

Photokina rovnako ako v predchádzajúcich ročníkoch svojim zameraním na medzinárodný obchod a priemysel sústredený na „všetko okolo obrazu“ určite oslovila profesionálnych užívateľov, odborníkov v rôznych zobrazovacích a audio-vizuálnych odboroch i nadšencov fotografie a široký okruh spotrebiteľov. To svoje si tu mohli nájsť všetci, či už sa v rámci „imagingu“ zameriavajú na čokoľvek, od snímania, úpravy obrazu až po domácu a veľkoformátovú tlač, vrátane najrôznejších adjustácií a neposledné aj výrobe fotokníh. Popri noviniek techniky, veľtrhu ponúkol aj množstvo fotografických výstav, tlačových konferencií, seminárov a ďalších odborných podujatí.

Photokina 2014 v číslach:
Na veľtrhu Photokina sa zúčastnilo 1074 firiem z 51 krajín , 68% z nich zo zahraničia. Veľtrh navštívilo celkovo 185.000 ľudí z viac ako 160 krajín. Ďalšia Photokina – World of Imaging, sa bude konať v dňoch 20. – 25 septembra 2016.

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo