Spoločnosť Mondi pripravila obsahovo zaujímavý online webinár, ktorého cieľom bolo v spolupráci so spoločnosťou Adobe, prezentovať softvérové aplikácie a efektívny postup digitálneho farebného pracovného toku z obrazovky monitora na stránku knihy. Samozrejme všetko v spojitosti s dizajnovými papiermi „PERGRAPHICA®“ a prezentačnou knihou „Catching Feels“.

Mondi PERGRAPHICA® - Catching Feels
Mondi PERGRAPHICA® – Catching Feels.

Od monitora po tlač: Správa farieb a kreatívneho obsahu pomocou aplikácií Adobe.

Webinár sa sústredil na Správu farieb (CMS) a jednotlivé nastavenia, ktoré majú vplyv na proces vytvárania výsledného tlačového PDF súboru. Témou bolo priblížiť prácu s ICC profilmi (papierov PERGRAPHICA®) a ich nasadenie do pracovného procesu.

Mondi PERGRAPHICA®
Mondi PERGRAPHICA®

Jonathan Briggs (zástupca Adobe), informoval, že väčšina preddefinovaných prednastavení sa zdieľa v rámci služby Adobe Stock a aplikácie Adobe Creative Cloud, ako sú grafické programy: Photoshop CC, Illustrator CC, InDesign CC a Acrobat.

V grafickom a tlačiarenskom priemysle platia normy a zaužívané pravidla, ktoré charakterizujú celý výrobný cyklus polygrafického výrobku. Už v základnom zámere a konštrukcii je potrebné sa sústrediť na výber papiera a jeho vlastnosti. Okrem formátu, plošnej hmotnosti, dôležitú úlohu hrá odtieň a povrchová úprava papiera.

Práca s ICC profilmi

Profily ICC a predvoľby papiera vám umožnia maximalizovať kvalitu tlače a presne reprodukovať pôvodné farby pred tlačou. Pretože každý papier má mierne odlišný odtieň, štruktúru povrchu a reaguje odlišne, je nevyhnutné použiť nastavenie, ktoré je špeciálne určené pre tento papier. Spoločnosť Mondi na zaistenie optimálnej farebnej reprodukcie pripravila a odporúča používať špecifické ICC profily pre rad bielych papierov PERGRAPHICA®.

ICC profiles Mondi PERGRAPHICA
ICC profiles Mondi PERGRAPHICA®

Profily ICC na stiahnutie:
https://www.mymondi.net/ufp/en/brand-group/pergraphica

Správa farieb vám pomáha udržiavať konzistentné farby počas celého procesu od fotografie až po vytlačený hárok papiera. Profily ICC definujú farebné transformácie medzi aplikáciami a zariadeniami a podporujú vás pri dosahovaní čo najlepšieho farebného výsledku.

Tipy, postupy a zásady pri spracovaní dát

Pri výbere fotografií mali by mať prioritu kvalitné snímky s bohatým totálnym a farebným rozsahom. Uprednostňovať by ste mali fotografie v bitmapovom obrazovom formáte .TIF pred súbormi .JPEG, s dostatočným rozlíšením ktoré je vyžadované výslednou veľkosťou obrazu. Formát .JPEG používa stratovú kompresiu, ktorá môže mať za následok nižšiu kvalitu obrazu.

Photoshop CMS
Photoshop CMS.

V aplikáciách Adobe Photoshop a InDesign je potrebné v „Nastaveniach farieb“ pre prácu v CMYK zvoliť konkrétny ICC profil papiera PERGRAPHICA®. Táto voľba zabezpečí, že RGB dáta sa prevedú do CMYK priestoru papiera PERGRAPHICA® napr. (PERGRAPHICA_HighWhite_Smooth_M1_v2.icc). Profil zároveň obmedzí maximálne povolený percentuálny limit (Total Area Coverage / TAC) tlačových farieb CMYK v plnej ploche. Pri nenatieraných papieroch a pri papieroch PERGRAPHICA® je to hodnota v rozsahu 280 – 290%.

Po prevode dát z sRGB (Convert to Profile) do profilu CMYK PERGRAPHICA… je možné vo Photoshope prevádzať potrebné úpravy napr.: jas, kontrast, farebné korekcie a iné. Spracovaný obraz sa uloží ako .TIFF s profilom PERGRAPHICA… (embed color profile). Pre editáciu farieb sa odporúča používať kalibrovaný grafický monitor, ktorý dokáže zobrazovať 100% priestoru sRGB.

InDesign export to PDF
InDesign export to PDF.

Export do PDF pre tlač / Vytvorenie PDF súboru

Po umiestnení fotografií do aplikácie InDesign a spracovaní celého projektu sa finálne dáta exportujú do PDF. Preferovanou voľbou je štandard PDF/X‑4. Toto prednastavenie je odvodené od štandardu PDF 1.4, ktorý obsahuje podporu priehľadnosti. Tlačové PDF obsahuje všetky informácie, ktoré vyžaduje komerčná tlačiareň alebo poskytovateľ tlačových služieb na správnu tlač dokumentu.

Adobe Acrobat Pro
Adobe Acrobat Pro.

Súbory PDF kompatibilné so štandardom PDF/X‑4 možno otvoriť aplikácii Adobe Acrobat Pro. Aplikácia umožňuje kontrolovať aj simulovať tlač. Každý súbor PDF/X obsahuje takzvaný výstupný zámer, ktorý určuje výstupnú podmienku, pre ktorú bolo PDF pripravené.

ICC Profil PERGRAPHICA_HighWhite_Smooth
ICC Profil (PERGRAPHICA_HighWhite_Smooth_M1_v2.icc).

Mondi PERGRAPHICA®

Rad PERGRAPHICA®, je definovaný ako prémiový nenatieraný (uncoated) bezdrevný dizajnový papier, ktorý sa vyrába z vysokokvalitnej celulózy. Rad bielych papierov PERGRAPHICA® tvoria dve povrchové úpravy (rough a smooth) a tri odtiene (High white, Classic a Natural).
Tento hybridný papier, môžeme použiť s konvenčnými aj digitálnymi technológiami tlače. Poskytuje konzistentné, vysokokvalitné výsledky, či už sa používa na ofsetovú, digitálnu atramentovú, laserovú tonerovú tlač, alebo tlač HP indigo s tekutými tonermi (HP ElectroInk).

Pripravil: František Martančík

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo
Predchádzajúci článokVýstava Print Show sa presúva na rok 2022
Nasledujúci článokKupujte originálne tonery HP – pomôžete prírode, svojmu zdraviu a bezpečiu