Udržateľnosť a ochrana životného prostredia sú jednou z výziev budúcnosti.

Spoločnosť Mondi je prvým výrobcom, ktorý ponúka komplexný rad nenatieraných papierov z európskych papierní s certifikáciou Cradle to Cradle na bronzovej úrovni.

Vytvorené pre dnešok, navrhnuté pre udržateľnú budúcnosť

Cradle to Cradle Certified® je celosvetovo uznávaný štandard pre bezpečné a zodpovedné produkty, ktorý predstavuje krok od lineárneho k obehovému hospodárstvu. Nenatierané papiere Mondi s certifikáciou Cradle to Cradle Certified® na bronzovej úrovni sú vyrábané v rakúskom závode Mondi Neusiedler a závode Mondi SCP Ružomberok na Slovensku.

Sortiment, ktorý spĺňa vysoké štandardy a špecifikácie tohto certifikačného systému, zahŕňa známe značky Color Copy a PERGRAPHICA®, recyklovaný papier NAUTILUS® a komplexné portfólio kancelárskeho papiera.

Papier umožňuje neobmedzenú kreativitu

Ľudia, ktorí vytvárajú projekty na papieri, sa často pýtajú ako môžu posilniť udržateľný produkt? Na túto otázku je veľa odpovedí. Prvoradé je najlepšou voľbou zodpovedný prístup a riešenia, ktoré sú už dnes k dispozícii – čo je skvelá správa. „Využívať kreativitu a haptiku v symbióze s optimálnym papierom a vhodným výrobným cyklom spracovania.“

Všetky Mondi produkty sú vyrábané s cieľom dosiahnuť čo najvyšší štandard kvality. Pre tlačiarne, vydavateľstvá, čí odbornú obec, by malo byť prvoradé poznať odlišnosti daného papiera, preto cieľom v Mondi je zvýšiť povedomie a úroveň odborných znalostí, pokiaľ ide o udržateľnosť. Na túto tému sú naplánované odborné podujatia vrátane webinárov.
Nového sprievodcu papierom s množstvom informácii nájdete na web. stránke: https://www.mymondi.net/ufp/en

Mondi PERGRAPHICA® Classic Smooth
Časť potlačenej plochy použitá pre testovanie

Udržateľný kreatívny dizajnový papier – Papier pre perfekcionistov 

V rámci prezentačnej kampane „nechajte sa inšpirovať“ spoločnosť Mondi distribuovala klientom a milovníkom papiera sadu vzoriek, ktoré boli pripravené pre ich inšpiráciu. Farebné motívy/vzorky boli vytlačené na papieroch radu PERGRAPHICA®. Sada obsahovala tri prezentačné vzorky (Postcard, Infinity card, Poster).

  • Postcard / Pohľadnica: PERGRAPHICA® High White Rough 300 g/m2
  • Infinity card / Skladaná pohľadnica: PERGRAPHICA® Classic Smooth Rough 240 g/m2
  • Poster / Leták: PERGRAPHICA® Classic Smooth, 120 g/m2

Papier je jedným z najuniverzálnejších zdrojov pre tlač, balenie a vývoj produktov. Vzhľadom na tieto veľké rozdiely je nevyhnutné nájsť vhodný papier pre každú aplikáciu.
Rad nenatieraných PERGRAPHICA®  je zameraný na vydavateľov a dizajnérov, ktorí oceňujú vynikajúcu kvalitu a ekologické povedomie, ako aj vysoké štandardy udržateľnosti. Samozrejme tento papier nemusí vyhovieť projektom, ktoré vyžadujú vyššie nároky a špeciálne využitie.

Analýza … pohľad očami odborníka

Cieľom Mondi je inšpirovať a zvýšiť povedomie a viditeľnosť finálneho produktu. Naším resp. mojím cieľom je edukácia a analýza tlače v spojení s konkrétnym papierom. V tomto prípade som sa bližšie pozrel na kvalitu tlače reklamného plagátu, ktorý bol vytlačený na papieri PERGRAPHICA® Classic Smooth, 120 g/m2 . Účelom je ponúknuť ľuďom z odvetvia názor a informácie, ktoré sú overiteľné a dajú sa využiť napríklad pre porovnanie s vlastnou tlačou alebo využívaným procesom.

Technológia: konvenčný hárkový ofset
Ofsetový stroj:  MAN Roland Evolution 708
Tlačové farby: procesné CMYK
Raster AM: 175 LPI (lines per inch)
Tlač: Samson Druck GmbH (Rakúsko)

Mondi PERGRAPHICA® Classic Smooth
Detail textu 100% čiernej a rastrovej plochy
Mondi PERGRAPHICA® Classic Smooth
Časť obrazu, ktorá zobrazuje najtmavšie a najsvetlejšie potlačené miesta.
Mondi PERGRAPHICA® Classic Smooth
Detail zobrazuje najtmavšie a najsvetlejšie potlačené miesta.
Mondi PERGRAPHICA® Classic Smooth
Detail zobrazuje svetlá/tiene. a rastrovú plochu CMYK.
Mondi PERGRAPHICA® Classic Smooth
Charakteristika, vlastnosti a kolorimetrické hodnoty PERGRAPHICA® Classic Smooth.

Hodnotenie… Vyslovený názor

Detailne fotografie potvrdzujú, že tlač na papieri PERGRAPHICA® Classic Smooth je ostrá s dobrým kontrastom a neutrálnym farebným vyvážením. Dynamický rozsah farebných tónov je široký a zreteľne zobrazuje kresbu (rastrový bod) obrazu vo svetlých aj v tmavých miestach obrazu. Kvalita tlače zodpovedá požadovanému štandardu a potvrdzuje zvládnutý proces tlače na nenatieranom papieri.

Odporúčania z praxe

Základom kvalitnej tlače je tlačový stroj v perfektnom stave, ktorý je zladený s predtlačovou prípravou dát a výrobou tlačových foriem. Pre nenatieraný papier, ako je PERGRAPHICA® sa všeobecne odporúča pri konvenčným hárkovom ofsete použiť nižšie rozlíšenie ako pri natieraných papieroch napr. 100 – 150/175 LPI (lines per inch). Je to spojené s penetráciou (zapíjaním) tlačovej farby do povrchu papiera, ktoré následne spôsobuje zväčšenie tlačového bodu. Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú výslednú kvalitu tlače, patrí spôsob rastrovania (AM/FM), ale aj použitý typ tlačových farieb. Kvalitu významne ovplyvňuje aj spôsob/systém sušenia.

|Samson Druck GmbH|

Tlačiareň Samson Druck so sídlom v St. Margarethen (Salzburg, Rakúsko), s 120 zamestnancami a ročným obratom viac ako 18 miliónov eur je jednou z najväčších rakúskych tlačiarenských spoločností. Spoločnosť bola založená v roku 1978, je lídrom v oblasti vysokokvalitnej hárkovej tlače, pričom ročne spracuje viac ako 7 000 ton papiera.

Ako rodinná firma, za posledných desať rokov značne investovala do opatrení, ktoré majú čo najviac dbať o ľudí a životné prostredie. Samson Druck získal certifikát Cradle-to-Cradle na bronzovej úrovni pre svoju produktovú značku „re:GENERATION+“. Certifikát je výsledkom stratégie, ktorej cieľom je minimalizovať dopady výroby tlačovín na životné prostredie. Spoločnosť je držiteľom certifikátov PEFC a FSC. Oba znamenajú trvalo udržateľné lesné hospodárstvo.

Pripravil: František Martančík
Zdroj: Mondi

KOENIG&BAUER- logo
KOENIG&BAUER- logo