
Spoločnosť Ricoh predstavila v apríli nový model fotoaparátu Pentax 645Z, ktorý nadväzuje na pôvodný model 645D z roku 2010. Novinka prináša väčšie rozlíšení na CMOS snímači, a je tiež prvým fotoaparátom stredného formátu s Full HD videosekvenciami.
Pentax 645Z
Niečo pre tých najnáročnejších
Nový Pentax 645Z, je osadený novým CMOS snímačom s celkovým rozlíšením 53 megapixelov (51,4 MPx efektívnych). To znamená, že fotoaparát produkuje fotografie s rozlíšením 8 256 × 6 192 pixelov (RAW cca. 75MB). Rozmery obrazového snímača sú 43,8 × 32,8 mm (pomer strán 4:3). Podporuje citlivosti až do hodnoty ISO 204 800 a obraz je spracovávaný procesorom PRIME III. Ako už je dnes obvyklé, snímač už nie je opatrený AA filtrom.
Nový PENTAX 645Z získal tiež niekoľko významných vylepšení, vrátane rýchlej odozvy pri fotografovaní s frekvenciou až tri snímky za sekundu – významný prínos v porovnaní s ostatnými fotoaparátmi stredného formátu s CMOS senzormi a ekvivalentným rozlíšením, ďalej maximálnou rýchlosť uzávierky 1 / 4 000 sekundy. Ako uvádza výrobca spracovanie obrazu je až 5krát rýchlejšie, zápis na kartu sa dvojnásobne zrýchlil (pri použití UHS-I kariet), USB rozhranie zvládne 3krát vyššiu rýchlosť, RAW buffer zväčšil svoju kapacitu z 13 na 25 snímok a na zobrazení vyfotografovaného snímku si od stlačenia spúšte počkáte len 0,9 sekundy.
Navyše je fotoaparát kompatibilný s nedávno zavedenými FLU kartami, poskytujúcimi diaľkové ovládanie 645Z, vrátane schopnosti spustenia uzávierky, zobrazenia živého pohľadu a možnosti prezerať a sťahovať obrázky zaznamenané na karte pomocou bezdrôtového pripojenia k telefónu, tabletu, počítaču alebo inému zariadeniu s webovým prehliadačom.
Pentax 645Z využíva pre zaostrovanie ostriaci systém SAFOX 11, ktorý je vybavený 27 ostriacimi bodmi, z toho 25 je krížových a sú citlivé až do -3 EV. Podporovane je i kontrastné ostrenie ako pri kompaktných fotoaparátoch. Telo fotoaparátu je odolné voči prachu a nepriazni počasia, celkovo je na ňom utesnených až 76 miest. Uzávierka bola testovaná na 100 tisíc cyklov. Fotoaparát by mal pracovať až do teploty -10 °C a telo je vyrobené zo zliatiny horčíka a hliníka.
Pentax 645Z je prvým strednoformátovým fotoaparátom, ktorý zvláda natáčanie videa
Konkrétne ide o Full HD video pri 60 prekladaných snímok za sekundu (1080i60) a HD video pri 60 progresívnych snímkach za sekundu (720p60). Fotoaparát je vybavený vstavaným stereo mikrofónom, pochopiteľne dajú sa pripojiť a využiť aj externé modely. Maximálna citlivosťou, ktorú je možné pri videu použiť, je ISO 3200. Záznam je prevedený do formátu MOV s kodekom MPEG-4 AVC/H.264. Podporované sú i 4K videosekvencie, ale len vo forme intervalového snímania (interval 2 sekundy až 1 hodina, celkom 14 sekúnd až 99 hodín). K dispozícii je aj klasické intervalové snímanie s intervalom 2 sekundy až 24 hodín a možnosťou nafotiť až 2000 snímok.
Fotoaparát podporuje snímanie do JPEGu, TIFFu i RAWu. K dispozícii je aj možnosť vytvoriť HDR snímky z troch expozícií. Fotoaparát ponúka expozičný bracketing s 2, 3 alebo 5 expozíciami, korekcia expozície má rozsah od -5 do +5 EV. Podporované sú dve SD karty, v druhom slote sa dajú použiť i bezdrôtové Eye-Fi alebo FLU (s možnosťou ovládať fotoaparát pomocou aplikácií pro Apple iOS alebo Google Android).
Rozšírenie už najrôznejšieho využitia 645Z umocňuje kĺbový LCD zadný displej s uhlopriečkou 3,2” a rozlíšením 1 037 000 bodov, čo umožňuje fotografom zachytenie snímok vo výške pásu, alebo z podhľadu a nadhľadu, s presnosťou a ľahkosťou.
Ďalšie funkcie a príslušenstvo
K pohodlnejšiemu fotografovaniu poslúži jasný prizmatický hľadáčik s 98% zobrazením poľa. K dispozícii je tiež funkcia LiveView (živého náhľadu). Výrobca vybavil novinku PENTAX 645Z praktickými funkciami a podpornými SW aplikáciami ako napríklad: Software Image Transmitter 2 Software – pre jednoduchý monitoring z PC, ďalej Wifi diaľkovým ovládaním – pomocou Smartphonov a tabletov. Pro ďalšie pripojenie nechýba slot USB 3.0 alebo pripojenie cez HDMI a koncovka pre stereo-mikrofón. Rozmery tela fotoaparátu sú 123 × 156 × 117 mm, hmotnosť 1470 gramov, resp. 1550 gramov s batériou a kartou. Medzi voliteľné príslušenstvo patrí: nabíjacia lithium-iontová batéria D-LI90, nabíjačka, AC adaptér a GPS jednotka. V spojení s uvedením PENTAX 645Z, Ricoh Imaging tiež oznámil dostupnosť 13-tich objektívov AF pre fotoaparáty radu 645, čím vytvára dokonalý systém, ktorý pokrýva množstvo fotografických využití.
Záverom
PENTAX 645Z je prvotriedny digitálny fotoaparát pre stredný formát, ktorý uspokojí aj tých najnáročnejších fotografov. Medzi zásadné funkcie patrí rozhodne ultra vysoké rozlíšenie, možnosť fotografovania na extrémne veľké ISO hodnoty a takisto široká škála voliteľného príslušenstva.
Prvé kusy by sa mali v Európe objaviť počas tohto leta. Samozrejme, že za tento výnimočný fotoaparát zaplatíme aj primeranú cenu. Na dostupných internetových portáloch sa cena za telo tohto fotoaparátu pohybuje okolo 8 500 USD.
Je potrebné pre nezasvätených spomenúť, že Pentax 645Z je už tretí strednoformátový fotoaparát, ktorý je osadený 50-megapixelovým, 44 x 33 mm CMOS vysoko citlivým obrazovým snímačom od spoločnosti Sony. Pentax 645Z sa predáva za 8 499 USD, iba telo. V porovnaní s fotoaparátom Phase One IQ250 predáva sa za 34 990 dolárov, a Hasselblad H5Dc, ktorý je tiež osadený snímačom Sony CMOS, sa predáva za 27 500 dolárov je cena Pentax 645Z veľmi zaujímavá!
Zdroj: NET